abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    včera 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1978 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Nepořádek v balíčcích

    5.6.2008 17:12 DVD
    Nepořádek v balíčcích
    Přečteno: 431×
    Mám Mandriva Linux 2008cz. Jednou se mi stala taková nehoda. Příliž jsem vrtal do balíčků ve správci software, hodně jsem toho nainstaloval, hodně odinstaloval. Potom jsem přišel na to, že hodně věcí přestalo fungovat. Nebyl jsem schopný to opravit, protože jsem nemohl instalaci uvést do původního stavu, protože už jsem zapoměl, které balíky tam byly a které ne. Nakonec jsem musel celý Linux nainstalovat znovu. Abych této nehodě předešel, uvažoval jsem, si ze systémového adresáře - ale nevím odkud - nakopíruji do nějaké složky všechny nainstalované balíky. V této složce si vyrobím všechny hdlisty a bude to takový výběrový zdroj software. Až si zase někdy udělám nepořádek v balíčcích, tak si potom odinstaluji úplně všechny balíčky, potom si na chvíli zakážu všechny zdroje software, přidám si ten výběrový zdroj a ten jediný si povolím. Potom spustím Balíčkovač, a v něm najdu jenom vybrané balíky a ty všechny si nainstaluji. Nakonec to bude v původním stavu a už si můžu zase všechny zdroje povolit. Ale nevím přesně odkud si mám ten výběrový zdroj okopírovat. Ani nevím, jestli je všechno, co tady píšu, dobře vymyšlené, nebo tam jsou nějaké nedostatky.

    Odpovědi

    5.6.2008 17:19 XSimi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nepořádek v balíčcích
    balickovaci system jiste umi vyexportovat soubor s nazvy vseho co mas nainstalovane. obnova pomoci tohoto seznamu je jednoducha.

    jinak jeste je moznost udelat si obraz celyho systemu..
    5.6.2008 19:34 lelool | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nepořádek v balíčcích
    V Mcc pri Správe software je Statistika balíkov.

    V konzole zadaj rpm -qa > rpm.txt v súbore rpm.txt budeš mať vypísané všetky nainštalované balíky. Môžeš pozrieť v Kwrite, Vim a.i.

    Ak chceš podľa abecedy zoradené, otvor súbor vo vime-e a zadaj sort.

    vim rpm.txt

    stlač ESC, a zadaj

    :sort

    :wq
    21.6.2008 16:07 DVD
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nepořádek v balíčcích
    1)Teď jsem do konzole napsal rpm - qa. Vypsaly se mi názvy nějakých balíků. Jsou to úplně všechny, které mám momentálně nainstalované? 2)Nakopíroval jsem si ten seznam do adresáře do složky seznamnainstalovanýchbalíků, pomocí Kwrite. Když si někdy rozhážu balíčky v počítači - hodně toho odinstaluji a hodně dalších nainstaluji, jak to mám uvést do původního stavu? Aby se mi zpátky podle seznamu nainstalovalo, co chybí a odinstalovalo, co v seznamu není. A aby se to dělo jedním příkazem a nemusel jsem dřít každý balíček zvlášť. Jak bych postupoval?
    22.6.2008 01:05 lelool | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nepořádek v balíčcích
    Na správu soft., je v Mandrive dobre používať MCC. Databázu inštalovaných balíkov si udržiava.

    Teda máš výpis balíkov v súbore. Po čase inštalovaním a odinštalovaním sa zmení dnešný stav, a ty by si chcel zas len tie balíky čo máš teraz?

    Spravíš rpm -qa > zoznam2, pomocou diff by som zistil rozdiely v oboch zoznamoch. to čo bolo v "seznam..." a nie je v "zoznam2" by som cez urpmi -f nazov_balika1 nazov_balika2 ....nazov_balikan doinštaloval

    to čo je v "zozname2" a nebolo by v "seznam...." by som cez urpme nazov_balika1 nazov_balika2 ....nazov_balikan odinštaloval.
    22.6.2008 17:12 DVD
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nepořádek v balíčcích
    Pochopil jsem to správně? Až se mi změní stav - něco se nainstaluje a něco odinstaluje - a budu potřebovat to vrátit zpět, tak si zase pomoci příkazu rpm -qa vyrobím seznam2. Ale jak to budu instalovat? Mám do konzole zadat nejdříve urpme názvy_všech_balíků_ze_seznamu_2 dát entr a potom urpmi názvy_všech_balíků_ze_seznamu_1 a dát entr. Půjde to tak? A abych nemusel do obou příkazů ručně vypisovat tisíce balíků, mohl bych to do te konzole nakopírovat? Příkaz by vypadal například takto: urpmi libcrack2-2.8.10-3mdv2008.0 libtermcap2-2.0.8-43mdv2008.0 grep-2.5.1a-2mdv2008.0 libsasl2-2.1.22-23mdv2008.0 rpm-helper-0.20.0-1mdv2008.0 openldap-2.3.38-3mdv2008.0 iproute2-2.6.20-1mdv2008.0 libice6-1.0.4-1mdv2008.0 libncurses5-5.6-1.20070901.3mdv2008.0 libxfixes3-4.0.3-2mdv2007.1 libdatrie0-0.1.2-1mdv2008.0 libgdk_pixbuf2.0_0-2.12.0-7mdv2008.0 perl-MDK-Common-1.2.9-1mdv2008.0 consolekit-0.2.1-4mdv2008.0 libxi6-1.1.2-1mdv2008.0 libldetect0.7-0.7.20-1mdv2008.0 drakxtools-backend-10.4.237-1mdv2008.0 ifplugd-0.28-6mdv2008.0 bootloader-utils-1.15-1mdv2008.0 perl-XML-Parser-2.34-6mdv2008.0 gamin-0.1.9-2mdv2008.0 libgamin-1_0-0.1.9-2mdv2008.0 hal-info-0.0-5.20070925.1mdv2008.0 libavahi-glib1-0.6.21-2mdv2008.0 libGConf2_4-2.20.0-1mdv2008.0 libgnomecanvas-2.20.0-3mdv2008.0 libgnome2-2.20.0-4mdv2008.0
    22.6.2008 17:16 DVD
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nepořádek v balíčcích
    Ještě bych dodal, že teď jsem v tom dotazu ten seznam uvedl velmi zkráceně, jenom na ukázku, do konzole bych to nakpíroval celé. Jinak, je to všechno tak, jak jsem to pochopil, použitelné, nebo jinak se postupuje?
    25.6.2008 16:59 DVD
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nepořádek v balíčcích
    A nebo : Když, až si jednou nainstaluji hodně balíčků a hodně jich odinstaluji, a vzpomenu si, že to budu chtít uvést do původního stavu. Co když jako root do konzole napíšu:Urpmi -auto-select -auto původní_seznam_balíčků. Bude to fungovat tak, že se mi automaticky nainstaluje všechno, co je v seznamu a samo se mi odinstaluje všechno, co v seznamu není? Dále: Nevadí, že v seznamu budou všechny názvy balíčků kompletní - včetně verze, i včetně mdv2008.0, i včetně i586 a dalších věcí? Mi se to totíž v tom seznamu takto vyrobilo při zadání rpm -qa. A takto to mám uložené v textovém souboru.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.