Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Společnost Bambu Lab spustila na Kickstarteru kampaň CyberBrick: Beyond Bricks. Jedná se o modulární systém programovatelných a dálkově ovládaných hraček. Objednat si lze jenom moduly s čipy a hračky si vytisknout na 3D tiskárně.
Mikrokontroléry RP2350A a RP2350B jsou již volně v prodeji. Představeny byly v srpnu loňského roku společně s Raspberry Pi Pico 2.
GIMP 3.0 byl oficiálně vydán (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Od 6. do 19. dubna proběhne volba vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie) na další funkční období. Kandidují Gianfranco Costamagna, Julian Andres Klode, Andreas Tille a Sruthi Chandran.
Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
musel bych si vsechno postupne podle teto osnovy dohledavatchcete spravovat server a nechcete mu rozumnet? co budete delat az budete muset resit nejaky problem?
male dohledani a zjistil by jste ze jsem nenapsal nic sloziteho:
0) boot live cd
1) vytvorit na volnem disku (/dev/sdb) fdiskem partisnu sdb1 a dat ji typ linux raid autodetect
2) vytvorit raid v degradovanem modu: mdadm --create /dev/md0 -l 1 -n 2 /dev/sdb1 missing
3) vytvorit filesytem mkreiserfs /dev/md0
4) mount /dev/md0 /mnt/raid
5) rsync -a /dev/sda1 /dev/md0
6) fdisk sda a vytvorit stejne partisny jako na sdb
7) pridat puvodni disk do raidu: mdadm -a /dev/md0 /dev/sda1
8) chroot /mnt/raid /bin/bash (a nakonfigurovat fstab a lilo)
9) reboot
chcete spravovat server a nechcete mu rozumnet?Tak to zas ne :) jenze s mymi dosavadnimi zkusenostmi je tohle pomerne zasadni zasah do systemu, ktery by nemusel dopadnout dobre. S timhle uz se da urcite pracovat, ale i presto mam obavy. Navic minule se me to podarilo jenze po prvni synchronizaci prestalo synchronizovat data uplne a nerad bych dopadl stejne. A hlavne rozumet znamena ucit se a ucit se znamena delat chyby a to je to si v tomhle pripade nemuzu dovolit. Chybne zmenit konfigurak a nasledne jej vratit neni problem. Pokazit si nejakou utilitku a nasledne ji preinstalovat taky neni problem. Horsi je nedopatrenim si shodit/smazat disk na bezicim serveru a modlit se ze jej zachranite drive nez Vas ostatni za nebezi server ukamenuji. Raidem se chci proti takovemu vypadku jistit, ale neni resenim vyvolat tenhle vypadek rucne uz ted pri snaze raid zavest. To uz muzu rovnou doufat mi disk neodejde drive nez budu potrebovat vykonnejsi stroj.
6) fdisk sda a vytvorit stejne partisny jako na sdbsda je puvodni disk ktery chci mirrorovat? Nevim, ale zda se mi, ze tahle varianta nepocita se zachovanim dat a nainstalovaneho systemu na prvnim disku.
Tiskni
Sdílej: