Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Pouzivas na hibernaci pm_suspend? Pm_suspend je sada skriptu, ktera zarizuje spoustu veci pred/po uspani (unloadovani modulu atp.). moh by sis vyrobit skript, ktery zaridi namountovani/odmountovani. To samotne ale zase neresi cisty start systemu a jeho vypnuti. Nic robustnejsiho a elegantniho me v tuto chvili nenapada. Leda ze by sis vyrobil chytry skriptik, ktery by se poustel po startu (pres init) a zaroven po probuzeni pri pm_suspend (zde by se dala nejak vymyslet i ta kontrola te site, ale to zalezi na topologii site), a jiny pro opacnou akci. nicmene to je asi trochu prasarnicka. Jak funguji ale pm_suspend skripty nevim, nikdy sem nepotreboval se do nich koukat, takze netusim jestli se jim nepredavaji nejake parametry, jestli nejsou nejak provazane s ostatnimi atp. Napad to ale je. Necht to zreviduji jeste ostatni, treba me ukamenuji , nebo muj nejak napad vylepsi.
Na desktopu, ktery se neprenasi a neuspava bych zkusil ten pam_mount.
Bylo by dobre znat jeste distribuci
/etc/network/interfaces
, viz man interfaces
Konkrétně iface options: post-up a pre-down
Tiskni
Sdílej: