Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Rozhodl jsem se, ze si postavim,maly domaci server (FTP,Samba,torrent,web,Radius), pred nakupem hardwaru(asi to bude stary notas, nebo Intel Atom) chci ale nabrat nejake zkusenosti. Mam k dispozici Celeron 650, 512 RAM 8GB HDD.
Vsoucasne dobe je na nem Xubuntu aktualizovane na 8.04 LTS a jde mi o nasledujici...
a)Vypnout automaticke zapinani xserveru, aby "zral co nejmin syst. prostredku"
b)Rozchodit vzdalenou spravu pres muj notebook (Kubuntu) a to nejlepe pomoci grafickeho rozhrani, ale tak, abych tim co nejmene zatezoval vlastni server... Nekde sem se docetl, ze na serveru staci rozchodit SSH server a pak spustit vlastni xserver na pocitaci, ze ktereho na nej pristupuji, nedokazu si to ale dost dobre predstavit, jak to funguje a jak moc je to narocne na datovy prenos mezi pocitaci, chtel bych to totiz provozvat pres internet a jsem limitovan uploadem asi 25kB/s.
Dik za rady, tipy, odkazy.
S pozdravem Oumik
sudo update-rc.d -f gdm removeTeda nevim jestli i Xubuntu ma gdm, pokud ma neco jinaciho tak misto gdm zadas manager ktery xubuntu pouziva. Jinak ohledne vzdalene spravy, tak na to je opravdu dobry pouzivat ssh. Staci si ho na serveru spustit a pak to vzdalene nastavovat z tveho komplu klidne i z Xek
Tiskni
Sdílej: