Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
s novým SUSE jsem si řekl, že zkusím přejít na KDE4, ale rád bych to udělal "správně". Napadají mě problémová místa jako převedení pošty (Kontact), vlastní klávesové zkratky, nastavení repozitářů.. Lze získat přehled o instalovaných aplikacích jinak, než pročítáním instalovaných balíčků?
Víte-li někdo o dobrém návodu či máte svůj osvědčený postup - budu velmi zauzlovánjá měl asi uvést, že to chci přeinstalovat raději načisto. I když nevím, zda to má smysl - možná jen zvyk z Woken. Celý home si určitě zazálohuji
Vážně neexistuje nějaké HowTo jak povýšit (nejlépe z openSUSE 10.3 na 11). A kdybych nemusel začínat od nuly, byl bych úplně nejšťastnější (dostat to do stavu, co mám nyní - to je tak 1 - 2 dny a to si možná fandím )Praxe žel byla mnohem blíže mým nepříjemným předtuchám. Začátek se choval moc pěkně - zjistil si oddíly, repozitáře atd., celé se to tvářilo svižně a přívětivě. Žel při startu systému najednou neznal nějaký systémový adresář. Od té doby to vyšilovalo - přesvědčovalo mě to, že nemám rootovský oddíl, pak zas, že nejsou dostupné žádné balíčky. Opravný nástroj zas, že tam vůbec nemám Linux atd. Nevylučuji, že něco nebylo i mou chybou, ale přislo mi to, jako bych si házel kostky. Nakonec se mi šestky sešly a instalace doběhla, ovšem vše se tahalo z Netu - víc jak 4 GB!
Správa balíčků je opravdu dramaticky rychlejší - to je příjemné. KDE4 - nevěřím, že by příští měsíc mohla vyjít stable verzeTiskni Sdílej: