abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1969 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Dotaz: swap do raidu?

    1.7.2008 16:40 Luis
    swap do raidu?
    Přečteno: 947×
    Zdravicko, chtel bych hodit swap do raidu (snad to neni hloupej napad). Mam ho taky nastavit na fd, jako ostatni oddily?

    Odpovědi

    Dalibor Smolík avatar 1.7.2008 16:46 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    Teď se to tu řešilo, já mám v raidu všechny oddíly, včetně swapu, asi takto:
    /dev/md1        /               ext3    errors=remount-ro 0       1
    /dev/md0        /boot           ext3    defaults        0       2
    /dev/md3        /home           ext3    defaults        0       2
    /dev/md2        none            swap    sw              0       0
    
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    1.7.2008 17:03 Luis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    jj, dik... ale: Mam ho teda taky nastavit na fd?
    1.7.2008 17:30 peedee
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    Pridam svuj postup (ktery jsem sesmolil do mini how-to), jak jsem delal raid1 na zabehnutem systemu. Snad to nekomu pomuze. Jestli neshledate zadnou zavadnost, muzete si to hodit nekdo do blogu;)
    
    ### Prechod na RAID1 na zabehnutem systemu s jednim diskem ###
    
    # instalace "mdadm"
    apt-get install mdadm
    
    # oddily, ktere chci zrcadlit nastavim jako type "fd" (raid autodecet)
    cfdisk /dev/hda
    
    # kontrola vypisu jak je disk nastaven (kde uz mam raid autodetect)
    sfdisk -l /dev/hda
    
    # kopie rozlozeni oddilu na druhy (novy) disk
    sfdisk -d /dev/hda | sfdisk /dev/hdb
    
    # vytvoreni degradovaneho raidu s hdb (nehrozi smazani dat - puvodni disk "missing")
    mdadm --create /dev/md0 --level 1 --raid-devices=2 missing /dev/hdb1  # (podle hda1, kde je "fd")
    mdadm --create /dev/md1 --level 1 --raid-devices=2 missing /dev/hdb2  # (podle hda1, kde je "fd")
    mdadm --create /dev/md2 --level 1 --raid-devices=2 missing /dev/hdb3  # (podle hda1, kde je "fd")
    # atd.
    
    # vytvoreni filesystemu na novych "md" raid zarizenich
    mkfs.ext3 /dev/md0
    mkfs.ext3 /dev/md1
    mkfs.ext3 /dev/md2
    # atd.
    
    # vytvoreni swapu (v mem pripade na novem disku je na "hdb5")
    mkswap -v1 /dev/hdb5   # nejsem si jist, jestli jsem to nedelal na "md"
    
    # prikazem se podivam, kam mountovat (kde mam nyni "/var", "/tmp" atd.)
    df -h
    
    # naumountovat "md" zarizeni napr. do "/mnt" pro kopirovani dat z puvodniho disku
    mount /dev/md0 /mnt
    cp -dpRx / /mnt
    mount /dev/md1 /mnt/var  # "/var" mam puvodne na "hda2", ktery je nyni "md1"
    cp -dpRx /var /mnt
    mount /dev/md2 /mnt/usr  # "/usr" mam puvodne na "hda3", ktery je nyni "md2"
    cp -dpRx /usr /mnt/
    mount /dev/md3 /mnt/home # "/home" mam puvodne na "hda4", ktery je nyni "md3"
    cp -dpRx /home /mnt
    mount /dev/md4 /mnt/tmp  # "/tmp" mam puvodne na "hda5", ktery je nyni "md4"
    cp -dpRx /tmp /mnt
    
    # edituju pripojeny "mnt/etc/fstab" ("/mnt" !!!)
    vsechny oddily zmenim na "mdX" podle nastaveni vys (/var, /tmp at.)
    u "/tmp" muzu nastavit misto "default" "rw" (jinak se muze stat, ze bude "read-only"
    po restartu se mi pripoji uz disk jako "md"
    
    # edituju pripojeny "/mnt/boot/grub/menu.lst" ("/mnt" !!!)
    title		Debian GNU/Linux, kernel 2.6.18-6-486 RAID (hd0)
    root		(hd0,0)
    kernel		/boot/vmlinuz-2.6.18-6-486 root=/dev/md0 ro 
    initrd		/boot/initrd.img-2.6.18-6-486
    
    title		Debian GNU/Linux, kernel 2.6.18-6-486 RAID (hd1)
    root		(hd1,0)
    kernel		/boot/vmlinuz-2.6.18-6-486 root=/dev/md0 md=0,/dev/hdd1 ro 
    initrd		/boot/initrd.img-2.6.18-6-486
    
    # v tom samem souboru zmenim "/mnt/boot/grub/menu.lst" (kde na "md0" mam "/boot")
    # nemazat komentar pred "kopt"!!!
    [...]
    # kopt=root=/dev/md0 ro
    [...]
    
    # nainstaluju Grub na druhy disk (instaluju pro jistotu na oba)
    grub
    grub> root (hd0,0)   # prvni disk v poradi (ne na kabelu)
    grub> setup (hd0)
    grub> root (hd1,0)   # druhy disk v poradi (ne na kabelu)
    grub> setup (hd1)
    quit
    
    # zkopiruju nastaveni Grubu na puvodni disk
    cp -dp /mnt/etc/fstab /etc/fstab
    cp -dp /mnt/boot/grub/menu.lst /boot/grub
    
    # restart systemu (mel by najet v degradovanem raid rezimu pouze s novym diskem)
    shutdown -r now
    
    # otevru vypis disku (mel bych uz videt "md" oddily misto "hda")
    df
    
    # pridam puvodni disk do raidu
    mdadm --add /dev/md0 /dev/hda1
    mdadm --add /dev/md1 /dev/hda2
    mdadm --add /dev/md2 /dev/hda3
    # atd.
    
    # prubeh muzu sledovat
    cat /proc/mdstat
    # nebo aktualizovane
    watch cat /proc/mdstat
    
    # nakonec informuju "/etc/mdadn/mdadm.conf" o vove situaci
    cp /etc/mdadm/mdadm.conf /etc/mdadm/mdadm.conf_bckp
    mdadm --examine --scan >> /etc/mdadm/mdadm.conf
    
    
    
    v pripade nejakych nedostatku me urcite nekdo opravi, delal jsem to posleze z hlavy;)
    14.7.2008 19:36 Marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    Ahojky, mam RAID 1 a odesel mi prvni disk. Co vsechno musim udelat, kdyz pripojim novej (hda menim)?
    sfdisk -d /dev/hda | sfdisk /dev/hdb
    
    mkswap -v1 /dev/hda5
    
    Sakrys, nevim si rady... ktery body musim zase absolvovat?
    14.7.2008 19:39 Marek
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    ted mam tohle:
    cat /proc/mdstat
    Personalities : [linear] [multipath] [raid0] [raid1] [raid6] [raid5] [raid4] [raid10] 
    md0 : active raid1 hdd1[1]
          272960 blocks [2/1] [_U]
          
    md4 : active raid1 hdd5[1]
          4883648 blocks [2/1] [_U]
          
    md5 : active raid1 hdd6[1]
          2931712 blocks [2/1] [_U]
          
    md6 : active raid1 hdd7[1]
          1132480 blocks [2/1] [_U]
          
    md7 : active raid1 hdd8[1]
          393472 blocks [2/1] [_U]
          
    md8 : active raid1 hdd9[1]
          146673344 blocks [2/1] [_U]
          
    unused devices: <none>
    
    1.7.2008 20:16 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    ne, fd se tyka partisnu. predpokladam, ze md raid nebudes chtit jeste partisnovat.
    deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
    1.7.2008 23:22 Luis
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    Tak to nechapu, mluvim o oddilu se swapem..
    1.7.2008 19:44 Semo | skóre: 45 | blog: Semo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    Ak to chces do RAID 0 kvoli rychlosti, tak netreba. Pri nastaveni mountovacieho optionu "pri" (priority) dokaze jadro stripovat samo. Ak to chces kvoli spolahlivosti do RAID 1, tak prosim.
    /dev/sda2      swap       swap    sw,pri=1   0 0
    /dev/sdb2      swap       swap    sw,pri=1   0 0
    
    If you hold a Unix shell up to your ear, you can you hear the C.
    2.7.2008 14:20 Kalivoda Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    Ahoj. Muzete mi poradit, jak poznam, jestli mam v jadru podporu raidu? Dik.
    Dalibor Smolík avatar 2.7.2008 15:02 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    Jádro jste si kompiloval sám? Pokud ne, většina novějších verzí jádra raid podporuje ..
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    2.7.2008 15:22 Kalivoda Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    Nekompiloval, nezvládl bych to asi. Jak zjistím přesně versi jádra? (mám Debian s označením Etch). Nějaká možnost to přímo ověřit neexistuje?
    2.7.2008 15:40 diverman | skóre: 32 | blog: život s tučňáčkem
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    zcat /proc/config.gz | grep CONFIG_MD
    deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
    2.7.2008 15:52 Kalivoda Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    bohužel mi vyskočilo toto: gzip: /proc/config.gz: No such file or directory
    Max avatar 2.7.2008 17:01 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    uname -a
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    2.7.2008 18:13 Kalivoda Petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    Linux server 2.6.18-6-486 #1 Fri Jun 6 21:47:01 UTC 2008 i686 GNU/Linux
    14.7.2008 21:54 David Jaša | skóre: 44 | blog: Dejvův blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    etch to standardně umí.
    AraxoN avatar 2.7.2008 19:36 AraxoN | skóre: 47 | blog: slon_v_porcelane | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: swap do raidu?
    Áno, jednotlivé partície musia byť typu fd, aby ich jadro bralo do úvahy pri štartovaní, keď vytvára RAIDové zariadenia. Swap je potom treba zapísať do /etc/fstab, ako to už niekto vyššie predviedol, lebo inak sa sám od seba neaktivuje. A ako spomenul niekto ďalší - ak tam má byť len stripping (RAID-0), tak nemá zmysel swap takto riešiť, keďže niečo ako stripping robí jadro automaticky, ak má po ruke viac swap partícií.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.