Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
/dev/md1 / ext3 errors=remount-ro 0 1 /dev/md0 /boot ext3 defaults 0 2 /dev/md3 /home ext3 defaults 0 2 /dev/md2 none swap sw 0 0
### Prechod na RAID1 na zabehnutem systemu s jednim diskem ###
# instalace "mdadm"
apt-get install mdadm
# oddily, ktere chci zrcadlit nastavim jako type "fd" (raid autodecet)
cfdisk /dev/hda
# kontrola vypisu jak je disk nastaven (kde uz mam raid autodetect)
sfdisk -l /dev/hda
# kopie rozlozeni oddilu na druhy (novy) disk
sfdisk -d /dev/hda | sfdisk /dev/hdb
# vytvoreni degradovaneho raidu s hdb (nehrozi smazani dat - puvodni disk "missing")
mdadm --create /dev/md0 --level 1 --raid-devices=2 missing /dev/hdb1 # (podle hda1, kde je "fd")
mdadm --create /dev/md1 --level 1 --raid-devices=2 missing /dev/hdb2 # (podle hda1, kde je "fd")
mdadm --create /dev/md2 --level 1 --raid-devices=2 missing /dev/hdb3 # (podle hda1, kde je "fd")
# atd.
# vytvoreni filesystemu na novych "md" raid zarizenich
mkfs.ext3 /dev/md0
mkfs.ext3 /dev/md1
mkfs.ext3 /dev/md2
# atd.
# vytvoreni swapu (v mem pripade na novem disku je na "hdb5")
mkswap -v1 /dev/hdb5 # nejsem si jist, jestli jsem to nedelal na "md"
# prikazem se podivam, kam mountovat (kde mam nyni "/var", "/tmp" atd.)
df -h
# naumountovat "md" zarizeni napr. do "/mnt" pro kopirovani dat z puvodniho disku
mount /dev/md0 /mnt
cp -dpRx / /mnt
mount /dev/md1 /mnt/var # "/var" mam puvodne na "hda2", ktery je nyni "md1"
cp -dpRx /var /mnt
mount /dev/md2 /mnt/usr # "/usr" mam puvodne na "hda3", ktery je nyni "md2"
cp -dpRx /usr /mnt/
mount /dev/md3 /mnt/home # "/home" mam puvodne na "hda4", ktery je nyni "md3"
cp -dpRx /home /mnt
mount /dev/md4 /mnt/tmp # "/tmp" mam puvodne na "hda5", ktery je nyni "md4"
cp -dpRx /tmp /mnt
# edituju pripojeny "mnt/etc/fstab" ("/mnt" !!!)
vsechny oddily zmenim na "mdX" podle nastaveni vys (/var, /tmp at.)
u "/tmp" muzu nastavit misto "default" "rw" (jinak se muze stat, ze bude "read-only"
po restartu se mi pripoji uz disk jako "md"
# edituju pripojeny "/mnt/boot/grub/menu.lst" ("/mnt" !!!)
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.18-6-486 RAID (hd0)
root (hd0,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-6-486 root=/dev/md0 ro
initrd /boot/initrd.img-2.6.18-6-486
title Debian GNU/Linux, kernel 2.6.18-6-486 RAID (hd1)
root (hd1,0)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.18-6-486 root=/dev/md0 md=0,/dev/hdd1 ro
initrd /boot/initrd.img-2.6.18-6-486
# v tom samem souboru zmenim "/mnt/boot/grub/menu.lst" (kde na "md0" mam "/boot")
# nemazat komentar pred "kopt"!!!
[...]
# kopt=root=/dev/md0 ro
[...]
# nainstaluju Grub na druhy disk (instaluju pro jistotu na oba)
grub
grub> root (hd0,0) # prvni disk v poradi (ne na kabelu)
grub> setup (hd0)
grub> root (hd1,0) # druhy disk v poradi (ne na kabelu)
grub> setup (hd1)
quit
# zkopiruju nastaveni Grubu na puvodni disk
cp -dp /mnt/etc/fstab /etc/fstab
cp -dp /mnt/boot/grub/menu.lst /boot/grub
# restart systemu (mel by najet v degradovanem raid rezimu pouze s novym diskem)
shutdown -r now
# otevru vypis disku (mel bych uz videt "md" oddily misto "hda")
df
# pridam puvodni disk do raidu
mdadm --add /dev/md0 /dev/hda1
mdadm --add /dev/md1 /dev/hda2
mdadm --add /dev/md2 /dev/hda3
# atd.
# prubeh muzu sledovat
cat /proc/mdstat
# nebo aktualizovane
watch cat /proc/mdstat
# nakonec informuju "/etc/mdadn/mdadm.conf" o vove situaci
cp /etc/mdadm/mdadm.conf /etc/mdadm/mdadm.conf_bckp
mdadm --examine --scan >> /etc/mdadm/mdadm.conf
v pripade nejakych nedostatku me urcite nekdo opravi, delal jsem to posleze z hlavy;)
hda menim)?
sfdisk -d /dev/hda | sfdisk /dev/hdb mkswap -v1 /dev/hda5Sakrys, nevim si rady... ktery body musim zase absolvovat?
cat /proc/mdstat
Personalities : [linear] [multipath] [raid0] [raid1] [raid6] [raid5] [raid4] [raid10]
md0 : active raid1 hdd1[1]
272960 blocks [2/1] [_U]
md4 : active raid1 hdd5[1]
4883648 blocks [2/1] [_U]
md5 : active raid1 hdd6[1]
2931712 blocks [2/1] [_U]
md6 : active raid1 hdd7[1]
1132480 blocks [2/1] [_U]
md7 : active raid1 hdd8[1]
393472 blocks [2/1] [_U]
md8 : active raid1 hdd9[1]
146673344 blocks [2/1] [_U]
unused devices: <none>
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free/dev/sda2 swap swap sw,pri=1 0 0 /dev/sdb2 swap swap sw,pri=1 0 0
zcat /proc/config.gz | grep CONFIG_MD
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-freefd, aby ich jadro bralo do úvahy pri štartovaní, keď vytvára RAIDové zariadenia. Swap je potom treba zapísať do /etc/fstab, ako to už niekto vyššie predviedol, lebo inak sa sám od seba neaktivuje. A ako spomenul niekto ďalší - ak tam má byť len stripping (RAID-0), tak nemá zmysel swap takto riešiť, keďže niečo ako stripping robí jadro automaticky, ak má po ruke viac swap partícií.
Tiskni
Sdílej: