Anthropic patrně omylem zveřejnil celý zdrojový kód svého CLI nástroje Claude Code prostřednictvím přiloženého sourcemap souboru v npm balíčku. Únik odhalil doposud nijak nezveřejněné funkce jako je například režim v utajení, autonomní agent 'KAIROS', orchestrace multi‑agentů, režim snění nebo dokonce virtuální mazlíček Buddy. Zajímavostí je detekce naštvání uživatele pomocí obyčejného regexpu. Anthropic rychle odstranil sourcemap a vydal opravu, nicméně kopie kódu se již stihly na GitHubu rozšířit mezi prostým lidem.
Copilot automaticky vkládal do pull requestů 'propagační tipy', reklamní text se na GitHubu objevil ve více než jedenácti tisících pull requestech. Po vlně kritiky byla tato funkce zablokována a produktový manažer Tim Rogers připustil, že umožnit Copilotovi upravovat cizí pull requesty bez vědomí autorů byla chyba.
Je 31. března a tedy Světový den zálohování (World Backup Day). Co by se stalo, kdyby Vám právě teď odešel počítač, tablet nebo telefon, který používáte?
Digitální a informační agentura (DIA) přistupuje ke změně formátu důvěryhodného seznamu České republiky z verze TLv5 na verzi TLv6, která nastane 29. dubna 2026 v 00:00 (CET). Ke změně formátu důvěryhodných seznamů členských států (tzv. Trusted Lists) dochází na základě změn příslušné unijní legislativy. Důvěryhodné seznamy se používají v rámci informačních systémů a aplikací zejména pro účely ověřování platnosti elektronických
… více »Rspamd (Wikipedie), tj. open source systému pro filtrování nevyžádané pošty, byl vydán v nové major verzi 4.0.0. Přehled novinek v Changelogu.
SolveSpace (Wikipedie), tj. multiplatformní open source parametrický 2D/3D CAD, byl vydán v nové verzi 3.2. Přehled novinek v Changelogu na GitHubu. Vyzkoušet lze novou oficiální webovou verzi.
Organizátoři Dne IPv6, tradiční akce věnované tématům spojeným s tímto protokolem, vyhlásili Call for Abstracts. Na webu konference mohou zájemci přihlašovat příspěvky o délce 20 nebo 40 minut či 10minutové lighting talky a to až do 30. dubna. Tvůrci programu uvítají návrhy přednášek z akademického i komerčního sektoru, které mohou být technického i netechnického zaměření. Den IPv6 se letos uskuteční 4. června a místem konání bude i
… více »Euro-Office (Wikipedie) je evropský fork open source kancelářského balíku OnlyOffice. Za forkem stojí koalice firem IONOS, Nextcloud, Eurostack, XWiki, OpenProject, Soverin, Abilian a BTactic. Cílem je zajistit digitální suverenitu Evropy a snížit závislost na neevropských platformách. Projekt vznikl mimo jiné v reakci na nedávné uzavření cloudové služby OnlyOffice. OnlyOffice obviňuje Euro-Office z porušení licenčních podmínek. Na možné problémy upozorňuje i Collabora Online. Jednostranná změna licence není v pořádku.
Byly zpracovány a na YouTube zveřejněny videozáznamy jednotlivých přednášek z letošního Installfestu.
Během akce Arduino Days 2026 byl publikován Arduino Open Source Report 2025 (pdf) a oznámeno 7 nových produktů kompatibilních s deskou UNO Q (Arduino USB-C Power Supply, USB-C Cable, USB-C Hub, UNO Media Carrier, UNO Breakout Carrier, Bug Hopper, Modulino LED Matrix).
net.ipv4.ip_forward = 1
a ak maju obe PC nastavenu default GW na router tak to musi ist - teoreticky by este mohol byt problem s firewallom
From 10.0.11.1 icmp_seq=25 Destination Host Unreachable, ted jsem povolil a po ping neukaze nic.. proste to stoji..
dsl: verejna ip server: 10.0.10.1/24 lan1: 10.0.11.1/24 lan2: 10.0.12.1/24ted mi nejde pripojit na server, takze nemuzu poslat route.. mimochodem, muzu mit maskaradu (pro pristup na net) zaroven mezi (dsl a lan1) a (dsl a lan2) ?
Server: eth0: 10.0.10.1/24
eth1: 10.0.11.1/24
eth2: 10.0.12.1/24
PC1: eth0: 10.0.11.1/24 -> eth1 serveru
PC2: eth0: 10.0.12.1/24 -> eth2 serveru
Mimo jiné v tomto případě nemáš více jak 254 IP adres, takže by jsi měl používat rozsah 192.168.xxx.xxx, takže ho uvedu i v tomto příkladu.
Server: eth0: viz tvoje konfigurace připojení k internetu
eth1: 192.168.0.1/24
eth2: 192.168.0.2/24
PC1: eth0: 192.168.0.10/24
PC2: eth0: 192.168.0.20/24
Předtím jsem ti radil změnit masky na 16 tj:
Server: eth0: 10.0.10.1/16
eth1: 10.0.11.1/16
eth2: 10.0.12.1/16
PC1: eth0: 10.0.11.1/16
PC2: eth0: 10.0.12.1/16
Tím by jsi dostal všechny PC do stejné sítě a bylo by vše OK.
Tak si pingněte ze serveru na LAN-A se zdrojovou IP LAN-B ... pingnete, nepingnete?
Uzel vidíme na serveru. Na tom sarveru máte IP wan/dsl, IP LAN-A GW a IP LAN-B GW. Tak si pingněte ze serveru na LAN-A (..X.2) ze zdrojovou IP GW LAN-B (..Y.1) ... právě pro ověření, zda se ty dva rozsahy vidí nebo nevidí. Dokud to nepůjde, tak ani z počítačů to nerozchodíte.
man ping
...
-I interface address
Set source address to specified interface address. Argument may be numeric IP address or name of
device. When pinging IPv6 link-local address this option is required.
Čistě linuxovej router jsem ještě neviděl ... :-/, u "normálního" bych čekal, že má na interfejsech nějaký ajpiny a pokud jsou na těch dvou interfejsech, co jdou k LAN, nějaký rozsahy, tak si z LAN-A musim pingnout na interfejs od LAN-B na serveru.
Brána je vždycky "next hop". Vždyť jste psal, že na pc je IP x.2 a na serveru x.1? Tak brána by měla být to x.1.
dsl: verejna ip server: 10.0.10.1/24 lan1: 10.0.11.1/24 lan2: 10.0.12.1/24na PC v Lan 1 jsem nastavil GW na 10.0.10.1 a na PC v lan 2 jsem nastavil taky GW 10.0.10.1 .. stejne se nedostanu z lan 1 do lan 2...
Něco o statickém routování je ve faq, mimo to předpokládam, že u připojených interfejsů, LAN, se na tom routeru nastavovat routování nemusí? To už byste poznal třeba přes traceroute.
Tiskni
Sdílej: