Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Ahoj
Je RAID 3 o tolik výkonější (hlavně ve čtení) oproti RAID 1 aby se vyplatila investice do dalšího disku ? Jak dlouho trvá dopočítání vypadlého disku ? Jak jsou na tom se záteží procesoru (plánuji SW raid) ?
Jaké typy polí by jste použili pro následující oddíly ?
- Systém s frontou postfixu a soubory DB
- Soubory přístupně apachem a maily přístupné Courier IMAPem
- SWAP
Díky za Váš čas :)
RAID-2 and RAID-3 are seldom used anymore, and to some degree are have been made obsolete by modern disk technology. RAID-2 is similar to RAID-4, but stores ECC information instead of parity. Since all modern disk drives incorporate ECC under the covers, this offers little additional protection. RAID-2 can offer greater data consistency if power is lost during a write; however, battery backup and a clean shutdown can offer the same benefits. RAID-3 is similar to RAID-4, except that it uses the smallest possible stripe size. As a result, any given read will involve all disks, making overlapping I/O requests difficult/impossible. In order to avoid delay due to rotational latency, RAID-3 requires that all disk drive spindles be synchronized. Most modern disk drives lack spindle-synchronization ability, or, if capable of it, lack the needed connectors, cables, and manufacturer documentation. Neither RAID-2 nor RAID-3 are supported by the Linux Software-RAID drivers.
Tiskni
Sdílej: