Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj
Je RAID 3 o tolik výkonější (hlavně ve čtení) oproti RAID 1 aby se vyplatila investice do dalšího disku ? Jak dlouho trvá dopočítání vypadlého disku ? Jak jsou na tom se záteží procesoru (plánuji SW raid) ?
Jaké typy polí by jste použili pro následující oddíly ?
- Systém s frontou postfixu a soubory DB
- Soubory přístupně apachem a maily přístupné Courier IMAPem
- SWAP
Díky za Váš čas :)
RAID-2 and RAID-3 are seldom used anymore, and to some degree are have been made obsolete by modern disk technology. RAID-2 is similar to RAID-4, but stores ECC information instead of parity. Since all modern disk drives incorporate ECC under the covers, this offers little additional protection. RAID-2 can offer greater data consistency if power is lost during a write; however, battery backup and a clean shutdown can offer the same benefits. RAID-3 is similar to RAID-4, except that it uses the smallest possible stripe size. As a result, any given read will involve all disks, making overlapping I/O requests difficult/impossible. In order to avoid delay due to rotational latency, RAID-3 requires that all disk drive spindles be synchronized. Most modern disk drives lack spindle-synchronization ability, or, if capable of it, lack the needed connectors, cables, and manufacturer documentation. Neither RAID-2 nor RAID-3 are supported by the Linux Software-RAID drivers.
Tiskni
Sdílej: