Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
1) rozchodit speech-dispatcher
2) dostat z pidgina text příchozí zprávy V gentoo: Zmýlila mně podobnost aplikací speechd a speech-dispatcher. Odinstaloval jsem speechd, odinstaloval festival.
- Nainstaloval jsem speech-dispatcher (0.6.6) z portage a epos (2.5.37) z portage.
- opravil /etc/init.d/speech-dispatcher sekci depends (smazal festival a speechd, přidal eposd)
- nastavil aby /etc/init.d/speech-dispatcher se spouštěl při startu (spustí si sám eposd)
- zeditoval konfiguráky /etc/speech-dispatcher/speechd.conf a /etc/speech-dispatcher/modules/epos-generic.conf dle příkladu [poskytnutého kamarádem linuxákem]
- spustil skript test.py [poskytnutého kamarádem linuxákem]
A hle, ono to funguje. Má to mouchy, počátek vyslovovaného textu je jakýsi neúplný. Možná to někdo vyřeší.
S dovolením [kamaráda linuxáka] přikládám test.py, mám vám tlumočit, že není pythoňák a skript složil z posbíraných příkladů, nicméně i tak díky jemu za skript.
Tiskni
Sdílej: