Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
eth0 ma IP 10.0.0.1
eth1 ma IP 10.0.1.1
kazda sitovka je pripojena k modemu, kde je verejna IP x.x.x.1 a x.x.x.2
Zatim je vyuzivano pouze jedno pripojeni
iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
Ja bych chtel vyuzivat i druhe pripojeni eth1 a to tak, ze by jej pouzival napr. jen jedno PC v siti.
Zkousim to rozjet. Ale nedari se. Kde je chyba? Zkousim tento prikaz:
iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.1.3 -j SNAT --to-source 10.0.1.1
ip rule
). Další problém je, že se vám ta dvě pravidla vzájemně tlučou – pro to první bych zvolil spíš podmínku -s !192.168.1.3
. Ale hlavně – nevím, proč je v poslední době v módě řešit směrování pomocí firewallu. K nastavení směrování slouží v linuxu příkaz ip, zejména varianty ip route
a ip rule
. Když si vytvoříte dvě routovací tabulky, jedna bude mít jako default GW jednoho ISP a druhá druhého ISP, a nastavíte pravidla, podle kterých se mají ty tabulky vybírat, bude to podle mne mnohem jednodušší.
patchovat jadro : patch-o-matic (ROUTE)
openvpn
par vlastnich skriptu ...
par poznamek:
- je dobre mit nahozene oba provaidery ale defaultni routu mit jen pres jednoho
- neni dobre mixovat dve defaultni routy, nebot routovani se kesuje, takze pak vznikaji problemy pri malych vypadcich jednoho z ISP
- je dobre routovat neco pres jednoho ISP a neco pres druheho, pokud chces michat traffic, tak je dobre pouzit OpenVPN a udelat je krizem a delat load balancing PRIMO pres OpenVPN ...
priklad nahozeni dvou ISP na jednom routeru:
ip route del default ip route del default table 1 ip route del default table 2 IP1="1.1.1.1" IP2="2.2.2.2" GW1="1.1.1.10" GW2="2.2.2.20" iptables -t mangle -A PREROUTING -s $IP1 -j MARK --set-mark 1 iptables -t mangle -A PREROUTING -s $IP2 -j MARK --set-mark 2 iptables -t nat -A POSTROUTING -o ${WAN1} -j SNAT --to $IP1 iptables -t nat -A POSTROUTING -o ${WAN1} -j SNAT --to $IP2 ip rule add fwmark 1 table 1 ip rule add fwmark 2 table 2 ip rule add from $IP1 table 1 ip rule add from $IP2 table 2 ip route add default via $GW1 table 1 ip route add default via $GW2 table 2 ip route add default via $GW1Zbytek veci konfigurace, atd muzu poskytnout a napostovat sem ..
iproute2
– nic víc k tomu není potřeba.
OpenVPN potrebuje kvuli klientu, co se budou napojovat na firmuTo mylsím tazatel nepožadoval, každopádně je myslím dobré začít od základních věcí a pak to případně vylepšovat.
patch route se hodi, protoze umi toto, dale e hodi i IPMARKTo má být provokace, když jsem na začátku vlákna psal, že nechápu, proč se pořád někdo pokouší routovat pomocí firewallu?
1. at si kazdy routuje cim chce, kor kdyz iputils2 neumi uplne vse ...
2. neni na tom nic spatneho a funguje to velmi dobre ...
3. Mozna nechapes proto, protoze to nepouzivas/nechces, ale nevim proc to zpochybnujes
4. je mi jedno, co jsi psal, reaguji na tazatele a snazim se poradit a radim tim co se mi osvedcilo a co sam pouzivam ...
iproute2
umí routovací tabulku vybírat podle pravidel, přičemž pravidla kromě zdrojové ip adresy, cílové ip adresy, rozhraní nebo TOS umí použít i značku MARK z iptables
. Zpochybňuju to proto, že mi nepřipadá dobrý nápad ohýbat k routování firewall, když mám hned vedle dobře vybavené routovací utility. Hrábě taky nebudu upravovat, aby s nimi šel nakládat písek, když mám hned vedle opřenou lopatu. A už vůbec mi nepřipadá jako dobrý nápad to radit někomu, kdo potřebuje znát základ, jak se vlastně složitější routování na linuxu dělá.
A kdyby chtel dynamicky obe default routy na obou ISP, tak si pouze s iproute2 ani neskrtne ...Tomu nerozumím. Mám několik tabulek, v některých je jako default routa jeden ISP a v některých druhý ISP. Podle určitých pravidel (třeba podle MARK z iptables) se pak některá tabulka vybere. Co víc ještě potřebujete?
1. jedou load balancing
2. nebo jak jiz jsem psal pulka portu jde pres jednu a zbytek pres druhou default gw
pak teprve prichazeji chutovky jako jsou nakesovane routy a pod
Tiskni
Sdílej: