Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Zatial to slape v pohode. System Ubuntu 8.10 server.
Za nejakých plusmínus 2000 slovenských sa dá aj v Košiciach zohnať serverhousing s 10x vyššou rýchlosťou, UPS, záložnou konektivitou, klimatizáciou, a pod.. Ak plánuješ hosting ponúkať komerčne, tak by som zvážil či má zmysel hlavný server dávať na klientskú podnikovú linku, navyše asymetrickú. Ešte tak záložný DNS, ale webserver? Odvaha...
A nakoľko v podobnom biznise už chvíľu som, tak k pôvodnej otázke: procesor dvojjadrový stačí úplne bohato, dlho sme šľapali na obyčajnom P4, ešte bez HT, a pri málo malých klientoch (do 100) to je úplne v pohode. Pri dvojjadre to môže ku tým klientom navyše hostovať aj maily a ani spamassassin to tak ľahko neodrovná.
Čo sa ukázalo ako dobrá vec je SW RAID, pri dvoch diskoch mirror, aby výpadok disku nezabil celý hosting. Disk má tendenciu sa pokaziť vtedy keď sa to najmenej hodí... A potom ešte veľa RAM - zaplniť všetky sloty na doske je dobrý nápad, nech už tá doska ma slotov koľkokoľvek.
Ak robíš aj webdizajn, tak to máš good. V takom prípade by som sa na vlastný hosting asi vydlabal - na webdizajne zarobíš mnohonásobne viac. Ceny za webhosting sú mizerné, lebo konkurencia je veľká, treba sa starať o server - aktualizovať, nastavovať, dohliadať, riešiť hackerov, zlomyseľníkov, HW problémy, problémy providera (delisting z blacklistov, prideľovanie ďalších IP pre HTTPS, a pod.). A navrch sa ešte piplať s BFU, ktorí si nevedia nastaviť Outlook a volajú podporu aj v prípadoch, ktoré s hostingom nesúvisia (vypadne im internet = "Nejde nám MAIL!").
Ale vlastne, prečo nie - veď je to zábava. A človek niečo robiť musí. Nevermind, len tak kecám... Nenechaj sa odradiť!
Tiskni
Sdílej: