Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Projekt Libreboot (Wikipedie) vydal novou verzi 20230319 svého svobodného firmwaru nahrazujícího proprietární BIOSy. Přibyla například podpora Lenovo ThinkPadů W530 a T530. Libreboot je distribucí Corebootu bez proprietárních blobů.
Na YouTube jsou k dispozici videozáznamy z 20. konference SCALE (Southern California Linux Expo). Závěrečnou přednášku měl dnes již osmdesátiletý Ken Thompson. Na otázku, jaký operační systém používá, odpověděl: "Většinu svého života jsem používal Apple, protože jsem se do této společnosti tak trochu narodil. Poslední dobou, myslím posledních pět let, jsem ale kvůli Applu více a více depresivní. To, co dělá s něčím, co by vám mělo umožnit
… více »Byla vydána verze 10.00 linuxové distribuce SystemRescue, původně SystemRescueCd, určené pro záchranu systémů a dat. Přehled novinek v changelogu. Linux byl povýšen na verzi 6.1.20.
Byla vydána verze 16.0.0 překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools, Libc++ a Polly.
O víkendu probíhá v Bostonu, a také virtuálně, konference LibrePlanet 2023 organizovaná nadací Free Software Foundation (FSF).
$ qemu -m 256 -hda disk.img -cdrom neco.iso -boot d -enable-audio -user-net
QEMU - qemulátor
staci nainstalovat, vytvorit novy virtualny system a pripojit mu ISO imagejak znela prvni odpoved? To uz rovnou Vmware server at to funguje poradne a bez omezeni.
su /etc/init.d/vboxdrv setup
rpm -ql `rpm -qa | grep -i virtualbox` | grep vboxdrv
/etc/init.d
ta služba není. Tady by pomohl někdo. kdo používá Mandrivu, zkuste jejich forum. Máte nějaký důvod proč používáte zastaralý balíček OSS verze z vaší distribuce? Proč nepoužijete aktuální verzi 1.6.2 i s podporou USB atd.
vboxdrv
sa nainstaloval, ale sa nenacital. Skus preto pod rootom spustit:
modporbe vboxdrv
modprobe vboxdrv
vboxdrv
-> to asi nemas).
2. Nasledne sa vo VirtualBoxe vytvori novy virtualizovany system, prideli sa mu trosku pamate, vytvori sa mu VDI subor (akoze HDD), takisto sa mu moze pridelit pristup k CD/DVD-ROMke alebo k ISO image (aby sa mal z coho virtualizovany system nainstalovat). Potom sa virtualny system moze spustit.
modprobe -r vboxdrvviz
man modprobe
VirtualBox -> Settings -> CD/DVD-ROM -> Mount CD/DVD Drive -> ISO Image File
General -> Advanced -> Boot Order
Koupil jsem si knihu Linux Dokumentační projekt a jsem sklamaný. Vůbec se podle toho nemůžu naučit používat program Virtualbox.
Tiskni
Sdílej: