Byla vydána nová stabilní verze 7.6 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 140. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Byla vydána verze 1.90.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.25.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Byla vydána nová major verze 7.0 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově je postavena je na Debianu 13 (Trixie) a GNOME 48 (Bengaluru). Další novinky v příslušném seznamu.
Společnost Meta na dvoudenní konferenci Meta Connect 2025 představuje své novinky. První den byly představeny nové AI brýle: Ray-Ban Meta (Gen 2), sportovní Oakley Meta Vanguard a především Meta Ray-Ban Display s integrovaným displejem a EMG náramkem pro ovládání.
Po půl roce vývoje od vydání verze 48 bylo vydáno GNOME 49 s kódovým názvem Brescia (Mastodon). S přehrávačem videí Showtime místo Totemu a prohlížečem dokumentů Papers místo Evince. Podrobný přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře.
Open source softwarový stack ROCm (Wikipedie) pro vývoj AI a HPC na GPU od AMD byl vydán ve verzi 7.0.0. Přidána byla podpora AMD Instinct MI355X a MI350X.
Byla vydána nová verze 258 správce systému a služeb systemd (GitHub).
Byla vydána Java 25 / JDK 25. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 18. Jedná se o LTS verzi.
Věra Pohlová před 26 lety: „Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala“. Jde o odpověď na anketní otázku deníku Metro vydaného 17. září 1999 na téma zneužití údajů o sporožirových účtech klientů České spořitelny.
auth,authpriv.* /var/log/auth.log *.*;auth,authpriv.none -/var/log/syslog #cron.* /var/log/cron.log daemon.* -/var/log/daemon.log kern.* -/var/log/kern.log lpr.* -/var/log/lpr.log mail.* -/var/log/mail.log user.* -/var/log/user.log uucp.* /var/log/uucp.log # # Logging for the mail system. Split it up so that # it is easy to write scripts to parse these files. # mail.info -/var/log/mail.info mail.warn -/var/log/mail.warn mail.err /var/log/mail.err # Logging for INN news system # news.crit /var/log/news/news.crit news.err /var/log/news/news.err news.notice -/var/log/news/news.notice # # Some `catch-all' logfiles. # *.=debug;\ auth,authpriv.none;\ news.none;mail.none -/var/log/debug *.=info;*.=notice;*.=warn;\ auth,authpriv.none;\ cron,daemon.none;\ mail,news.none -/var/log/messages # # Emergencies are sent to everybody logged in. # *.emerg * # # I like to have messages displayed on the console, but only on a virtual # console I usually leave idle. # #daemon,mail.*;\ # news.=crit;news.=err;news.=notice;\ # *.=debug;*.=info;\ # *.=notice;*.=warn /dev/tty8 # The named pipe /dev/xconsole is for the `xconsole' utility. To use it, # you must invoke `xconsole' with the `-file' option: # # $ xconsole -file /dev/xconsole [...] # # NOTE: adjust the list below, or you'll go crazy if you have a reasonably # busy site.. # daemon.*;mail.*;\ news.crit;news.err;news.notice;\ *.=debug;*.=info;\ *.=notice;*.=warn |/dev/xconsole
daemon.*;mail.*;\ news.crit;news.err;news.notice;\ *.=debug;*.=info;\ *.=notice;*.=warn |/dev/xconsole
... # Uncomment the following to stop low-level messages on console #kernel.printk = 4 4 1 7 ...
Tiskni
Sdílej: