Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Dobry den, jsou dve moznosti, jeden stroj nebo dva.
1 stroj - Vse mit v jednom stroji, Procesor dvoujadrovy nebo ctyrjadrovy, cena neni zase tak rozdilna, dle toho jak obsahly informacni system to bude. Pamet 2-4 GB RAM, rozumna zakladni deska, tady nelze neco univerzalne poradit, disky dle Vami pozadovane velikosti min. 3ks pro RAID5, spolehlivy zdroj. Operacni system CENTOS nebo DEBIAN, podle toho s cim jste zvykly pracovat.
2 stroje - 1 stroj jako server, vykonove dle potreby, s 2 disky v RAIDU mirrorovane, staci mensi pro system tak cca 2x80 a pak zvlast diskove pole, at uz jako pocitac nebo nejake hardwarove reseni primo od nejake firmy, nasdilet datove uloziste na server pomoci treba NFS. Server s diskovym polem propojit GLAN siti.
Dulezite je se zamyslet, zdali je potreba pro vase potreby vykonny hardware, ci staci mene vykonny. V pripade jednotlivych reseni posoudit cenovy rozdil, resp, kolik do toho investovat, pote jestli se vyplati na ty potreby koupit hotovy server od nejake firmy, ktera dodava treba do druheho dne na miste servis apod. Ja na servery pouzivam debian, jsem velmi spokojen. Vyber distribuce pokud jste jeste nevybiral, muzete se ridit podle delky podpory. Nektere distribuce maji podporu treba rok, jine treba 5 let.
Tiskni
Sdílej: