Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 208. brněnský sraz, který proběhne v pátek 25. dubna od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1.
Ve svém článku Getting Forked by Microsoft popisuje autor programu Spegel svoji nepříjemnou zkušenost s firmou Microsoft. Firma ho kontaktovala a zpočátku to vypadalo, že by mohlo jít o oboustranně prospěšnou spolupráci, autor tedy ochotně odpovídal na jejich otázky ohledně architektury programu a pomáhal jim ho zprovoznit. Následně komunikace ze strany Microsoftu utichla. Autor předpokládal, že zřejmě došlo ke změně priorit a firma
… více »Společnost Notion Labs stojící za softwarovou platformou pro spolupráci Notion (Wikipedia) oficiálně představila (YouTube) poštovního klienta Notion Mail. Aktuálně funguje pouze nad Gmailem.
Byla vydána nová verze 9.12 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Děkuji že jste otevřeli můj dotaz.
Mám na mysli samozřejmě initrd - initial RAM disk - používaný při bootování systému. Rád bych se podíval na jeho obsah. Měl by obsahovat nějaké ty základní moduly (ko soubory) a spustitelné utilitky, a právě o jednu z nich - resume - my jde. Rád bych zkontroloval její verzi, případně ji updatoval.
Z informací na internetu jsem se dozvěděl, že jedinou cestou jak zmiňovaný soubor "otevřít" je ho namountovat přes loopback device. Initrd může být zakomprimován, to samozřejmě vím jak rozbalit :) Horší je to s tím přimountováním. Jaký filesystém mám předat příkazu mount?
Jak jsem zatím postupoval: Aktuální inird pro můj /boot/initrd-2.6.25.9.dev1.img.gz (cca 1 MB) jsem si rozbalil do /temp/initrd-2.6.25.9.dev1.img (cca 1.8 MB). Zkouším mountovat jako:
umount -t tmpfs -o loop initrd-2.6.25.9.dev1.img /home/espinosa/temp/initrd
Výsledek:
tmpfs, ramfs - příkaz proběhne, v dmesg nic podezřelého, ale výsledný adresář je vždy prázdný.
ext2, romfs - hlásí vadný superblok, příkaz se neprovede.
Initrd samozřejmě prázdný není, pokud ho otevřu v raw editoru, jednoznačně vidím obsah, například i lidsky čitelný konfigurák, něco ohledně suspendu a resume hádám. Systém my s tímto initr bezpečně bootuje, takže ani tady chyba není.
Když se k obsahu inird dostane kernel při bootu tak bych snad měl i já jako uživatel :) Nevěděl by někdo poradit? Děkuji
EXTRACT and EDIT INITRD.IMG (The Linux Filesystem) Initrd sa nachadza v adresary /boot # unpack the current initrd.img mkdir /home/cdimgextract cd /home/cdimgextract gzip -dc < /home/isolinux/initrd.img | cpio -i cd /home # make any changes you need to the initrd.img in cdimgextract REMAKE MODIFIED INITRD.IMG cd /home/cdimgextract # create the new initrd rm -f /home/isolinux/initrd.img find . | cpio -o -c | gzip -9 > /home/isolinux/initrd.img # cleanup cd /home rm -rf cdimgextract
file initrd-2.6.25.9.dev1.img
(tak by sa malo dať zistiť, čo v tom súbore vlastne je)
file initrd-2.6.25.9.dev1.img
initrd-2.6.25.9.dev1.img: ASCII cpio archive (SVR4 with no CRC)
Wow, 'ASCII cpio archive'? Takže on to je zazipovaný CPIO archív? No to mě nenapadlo.
cpio -id < initrd-2.6.25.9.dev1.img
Tak tohle mi rozbalilo ten archív. Tak vida, žádný image disk, ale cpio archív a mountovat není (?) potřeba.
Tiskni
Sdílej: