Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Děkuji že jste otevřeli můj dotaz.
Mám na mysli samozřejmě initrd - initial RAM disk - používaný při bootování systému. Rád bych se podíval na jeho obsah. Měl by obsahovat nějaké ty základní moduly (ko soubory) a spustitelné utilitky, a právě o jednu z nich - resume - my jde. Rád bych zkontroloval její verzi, případně ji updatoval.
Z informací na internetu jsem se dozvěděl, že jedinou cestou jak zmiňovaný soubor "otevřít" je ho namountovat přes loopback device. Initrd může být zakomprimován, to samozřejmě vím jak rozbalit :) Horší je to s tím přimountováním. Jaký filesystém mám předat příkazu mount?
Jak jsem zatím postupoval: Aktuální inird pro můj /boot/initrd-2.6.25.9.dev1.img.gz (cca 1 MB) jsem si rozbalil do /temp/initrd-2.6.25.9.dev1.img (cca 1.8 MB). Zkouším mountovat jako:
umount -t tmpfs -o loop initrd-2.6.25.9.dev1.img /home/espinosa/temp/initrd
Výsledek:
tmpfs, ramfs - příkaz proběhne, v dmesg nic podezřelého, ale výsledný adresář je vždy prázdný.
ext2, romfs - hlásí vadný superblok, příkaz se neprovede.
Initrd samozřejmě prázdný není, pokud ho otevřu v raw editoru, jednoznačně vidím obsah, například i lidsky čitelný konfigurák, něco ohledně suspendu a resume hádám. Systém my s tímto initr bezpečně bootuje, takže ani tady chyba není.
Když se k obsahu inird dostane kernel při bootu tak bych snad měl i já jako uživatel :) Nevěděl by někdo poradit? Děkuji
EXTRACT and EDIT INITRD.IMG (The Linux Filesystem) Initrd sa nachadza v adresary /boot # unpack the current initrd.img mkdir /home/cdimgextract cd /home/cdimgextract gzip -dc < /home/isolinux/initrd.img | cpio -i cd /home # make any changes you need to the initrd.img in cdimgextract REMAKE MODIFIED INITRD.IMG cd /home/cdimgextract # create the new initrd rm -f /home/isolinux/initrd.img find . | cpio -o -c | gzip -9 > /home/isolinux/initrd.img # cleanup cd /home rm -rf cdimgextract
file initrd-2.6.25.9.dev1.img
(tak by sa malo dať zistiť, čo v tom súbore vlastne je)
file initrd-2.6.25.9.dev1.img
initrd-2.6.25.9.dev1.img: ASCII cpio archive (SVR4 with no CRC)
Wow, 'ASCII cpio archive'? Takže on to je zazipovaný CPIO archív? No to mě nenapadlo.
cpio -id < initrd-2.6.25.9.dev1.img
Tak tohle mi rozbalilo ten archív. Tak vida, žádný image disk, ale cpio archív a mountovat není (?) potřeba.
Tiskni
Sdílej: