Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
No vidite. A ja bych zase rekl, ze problemy s kernelem jsou ty nejjednodussi na vyreseni, protoze obvykle neni zadny problem kernel vymenit.
Jedna vec je u "pritulnych" dister neprijemna - prave mensi odladenost, ktera se Vam muze projevovat prave treba u te Vasi Fedory. Takove problemy budete muset resit casem asi u kazde distribuce. Ja bych se toho nebal, pekne bych si problemy rozkouskoval a postupne se je naucil s pomoci fora vyresit.
I pres to, ze nejsem milovnik Fedory (jsem debianista))), tak bych neradil oddalovat reseni problemu prechodem na jinou distibuci.
Divam se na stranky asusu. V prvni rade by bylo dobre zkontrolovat verzi biosu, v jedne z revizi byl fixnut problem s audiem na front panelu. Asi nejlepsi by bylo aktualizovat na posledni verzi BIOSu pro pripad ze tomu tak jeste neni a projistotu netestovat zvuk na front panelu, ale ze zadu.
Dale - podle manualu k Vasi desce je v BIOSU menu Advanced->Chipset->SouthBridge Configuration. Kdyz do nej vstoupite, jsou tu 2 polozky, ktere se tykaji zvuku - AZALIA AUDIO (pravdepodobne by melo byt nastaveno na AUTO) a Front panel Select (tu nevim co by melo byt). S temito polozkami si, podle toho, co jste psal, bude treba trochu pohrat.
V kombinaci se zminenymi odstavci a nejakym cerstvym kernelem z kernel.org MUSI byt mozne zvuk rozchodit. Snad se Vam to podari.
I pres to, ze nejsem milovnik Fedory (jsem debianista))), tak bych neradil oddalovat reseni problemu prechodem na jinou distibuci.+ mnoho :) (naprostý souhlas)
Tiskni
Sdílej: