abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    dnes 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 10
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1971 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Nefungující terminál (konsole, xterm, rxvt...)

    10.8.2008 19:19 Milan | skóre: 2
    Nefungující terminál (konsole, xterm, rxvt...)
    Přečteno: 380×
    Dobrý den, ve všech desktopech vyjma KDE mi zlobí libovolný emulátor terminálu tak, že ihned po přihlášení a otevření terminálu se provede korektně pouze první příkaz.

    Příklad:
    milan@milan:~$ echo "Prvni prikaz funguje"
    Prvni prikaz funguje
    
    milan@milan:~$ echo "druhy uz ne"
    bash: echo druhy uz ne: command not found
    
    tipuju že bude nějakej problém s nastavením bílých znaků, možná s něčím jiným protože například příkaz ls funguje, ale když dám ls -l tak opět ne. Když dám ls a za něj mezeru mezerníkem taky nefunguje.

    $PATH mám v pořádku, v tty to funguje jak má a v KDE taky. Gnome nemám, ale na xfce a flux,open,blackboxu to takhle zlobí. Je to Debian lenny.

    Díky za všechny postřehy. Milan.
    Nikdy nerikejte, ze to nejde nebo se najde blbec, kterej to dokaze

    Odpovědi

    10.8.2008 20:08 Jan Šimák | skóre: 37 | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nefungující terminál (konsole, xterm, rxvt...)
    Pokud jako shell používáte bash, tak bych se pokusil zjistit co se děje zadáním příkazu set -x , čímž se aktivuje debugovací mód bashe a před samotným provedením zadaného příkazu vypíše příkazový řádek jak ho vidí bash.
    10.8.2008 22:48 Milan | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nefungující terminál (konsole, xterm, rxvt...)
    diky za radu, zkusil jsem a dopadlo to nasledovne:

    ve zdravém stavu:
    milan@milan:~$ ls -l
    + ls --color=auto -l
    
    v nemocném stavu:
    milan@milan:~$ ls -l
    + $'ls\302\240-l'
    
    přiznávám se že z toho nejsem moc moudrej.
    Nikdy nerikejte, ze to nejde nebo se najde blbec, kterej to dokaze
    10.8.2008 22:58 Milan | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nefungující terminál (konsole, xterm, rxvt...)
    Zlobí to jen když mám přepnutou US klávesnici, když si přepnu českou terminál funguje jak má. Předpokládám že to bude zašitý někde v tom.
    Nikdy nerikejte, ze to nejde nebo se najde blbec, kterej to dokaze
    11.8.2008 00:17 Milan | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nefungující terminál (konsole, xterm, rxvt...)
    Uz jsem to vyresil i kdyz mi moc neni jasne proc to tak je. Pokud jsem mel zaplou ceskou klavesnici terminal fungoval, pokud jsem prepnul na us tak zlobil. Kdyz jsem prepnul na us pomoci setxkbmap us terminal chodil bez problemu. Nevim proc mne to napadlo, ale kdyz jsem v xorg.conf prehodil poradi z
    Option      "XkbLayout" "cz,us"
    
    na
    Option      "XkbLayout" "us,cz"
    
    tak vse funguje jak ma, ale moc mi to jasne neni.
    Nikdy nerikejte, ze to nejde nebo se najde blbec, kterej to dokaze
    11.8.2008 07:58 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nefungující terminál (konsole, xterm, rxvt...)
    Jo, opačné pořadí mi také nechodí OK. Rád se dozvím, kam zakopali žeryka. Bude to někde ve vzájemných závislostech definic layoutů, ale detaily neznám. Poradí nějaká dobrá znalá duše?
    11.8.2008 08:17 Jan Šimák | skóre: 37 | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nefungující terminál (konsole, xterm, rxvt...)
    Také mi není moc jasné, proč se tak děje. Zkusmo bych do xorg.conf do sekce pro klávesnici přidal ještě tyto volby (pokud už tam nejsou):
    Option          "XkbModel"      "latitude"
    Option          "XkbRules"      "xorg"
    Option          "XkbModel"      "pc105"
    V KDE to funguje zřejmě proto, že podle mě KDE nebere zřetel na nastavení klávesnice v xorg.conf a používá vlastní layout.
    10.8.2008 20:12 petr
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nefungující terminál (konsole, xterm, rxvt...)
    poslete vystup env
    10.8.2008 22:17 Milan | skóre: 2
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nefungující terminál (konsole, xterm, rxvt...)
    milan@milan:~$ env
    SSH_AGENT_PID=1935
    DM_CONTROL=/var/run/xdmctl
    TERM=xterm
    SHELL=/bin/bash
    XDM_MANAGED=/var/run/xdmctl/xdmctl-:0,maysd,mayfn,sched,rsvd,method=classic
    WINDOWID=10485766
    USER=milan
    LS_COLORS=no=00:fi=00:di=01;34:ln=01;36:pi=40;33:so=01;35:do=01;35:bd=40;33;01:cd=40;33;01:or=40;31;01:su=37;41:sg=30;43:tw=30;42:ow=34;42:st=37;44:ex=01;32:*.tar=01;31:*.tgz=01;31:*.svgz=01;31:*.arj=01;31:*.taz=01;31:*.lzh=01;31:*.lzma=01;31:*.zip=01;31:*.z=01;31:*.Z=01;31:*.dz=01;31:*.gz=01;31:*.bz2=01;31:*.bz=01;31:*.tbz2=01;31:*.tz=01;31:*.deb=01;31:*.rpm=01;31:*.jar=01;31:*.rar=01;31:*.ace=01;31:*.zoo=01;31:*.cpio=01;31:*.7z=01;31:*.rz=01;31:*.jpg=01;35:*.jpeg=01;35:*.gif=01;35:*.bmp=01;35:*.pbm=01;35:*.pgm=01;35:*.ppm=01;35:*.tga=01;35:*.xbm=01;35:*.xpm=01;35:*.tif=01;35:*.tiff=01;35:*.png=01;35:*.svg=01;35:*.mng=01;35:*.pcx=01;35:*.mov=01;35:*.mpg=01;35:*.mpeg=01;35:*.m2v=01;35:*.mkv=01;35:*.ogm=01;35:*.mp4=01;35:*.m4v=01;35:*.mp4v=01;35:*.vob=01;35:*.qt=01;35:*.nuv=01;35:*.wmv=01;35:*.asf=01;35:*.rm=01;35:*.rmvb=01;35:*.flc=01;35:*.avi=01;35:*.fli=01;35:*.gl=01;35:*.dl=01;35:*.xcf=01;35:*.xwd=01;35:*.yuv=01;35:*.aac=00;36:*.au=00;36:*.flac=00;36:*.mid=00;36:*.midi=00;36:*.mka=00;36:*.mp3=00;36:*.mpc=00;36:*.ogg=00;36:*.ra=00;36:*.wav=00;36:
    SSH_AUTH_SOCK=/tmp/ssh-INKDHp1902/agent.1902
    KONSOLE_DCOP=DCOPRef(konsole-1943,konsole)
    DESKTOP_SESSION=fluxbox
    PATH=/home/milan/bin:/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/games:/opt/matlab/bin:/opt/maple-9.5/bin:/home/milan/bin:/opt/cdk4avr/bin
    KONSOLE_DCOP_SESSION=DCOPRef(konsole-1943,session-1)
    PWD=/home/milan
    LANG=cs_CZ.UTF-8
    HISTCONTROL=ignoredups
    SHLVL=2
    HOME=/home/milan
    LOGNAME=milan
    DBUS_SESSION_BUS_ADDRESS=unix:abstract=/tmp/dbus-38ePR8LzKF,guid=682a14c817e2113c7474929b489f31db
    LESSOPEN=| /usr/bin/lesspipe %s
    DISPLAY=:0.0
    LESSCLOSE=/usr/bin/lesspipe %s %s
    COLORTERM=
    _=/usr/bin/env
    
    
    
    Nikdy nerikejte, ze to nejde nebo se najde blbec, kterej to dokaze

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.