Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Filesystem 1M-blocks Used Available Use% Mounted on
/dev/sda1 7868 7470 0 100% /
/dev/sda6 63321 2850 60472 5% /home
nevimte prosim jak dostat vic mista na sda1, mamjen 80GB HDD.jinde uz nemam misto.
Moc diky
/dev/sda6
obsazenych jen 5%. Tak prece neni problem ten oddil zmensit a o vznikle misto rozsirit /dev/sda1
. QTParted nebo GParted to umi, pokud se nepletuPodle čísel 1 a 6 odhaduji, že mezi těma partišnama ještě něco bude, takže by se muselo hýbat s celýma partišnamaJiste, je tam 5 a minimalne jedna z (2,3,4). Ale ja neuvadel konkretni
step-by-step
postup Pokud mezi nimi nic není, tak proč neA pokud mezi nima neco je, tak proc ne?
Ale platí pravidlo - zálohovat, zálohovat, zálohovatTo v techto pripadech povazuji za samozrejmost, proto jsem o tom nepsal. Stejne tak jsem nepsal o tom, ze to nelze provest na pripojene partisne (cili musi nabootovat nejlepe z CD, popr. z partisny, se kterou nebude hybat) Dejv
Celkem dlouho? Déle, než kdybych to dělal ručně, spočítam si, jak má vypadat konečný stav, rozdělení disku a kopíruju si to sám? Lepší je to dělat na jinej disk, přístup čtení z jednoho disku a zápis na druhý je rychlejší. A taky mi na chvíli ta kopie, záloha, zůstane.
Tiskni
Sdílej: