abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:55 | Pozvánky

    Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 00:22 | Komunita

    GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    10.5. 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 585 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: Samba - přístup přes WWW

    17.8.2008 14:44 muficek | skóre: 17 | blog: Muficek | Hradec Králové
    Samba - přístup přes WWW
    Přečteno: 507×
    Dobrý den,,
    nevíte někdo, zda-li existuje nějaký projekt, který by umožňoval přístup k datům, která jsou sdílena přes Samba server pomocí WWW rozhraní ? Samozřejmě přes SMB autentizaci ?

    Situace:
    Na lokálním serveru: Samba 3.x + Apache 2.x + PHP 4.x

    Děkuji za pomoc.
    Věřící mohou mluvit o velkém štěstí, že Ježíš byl ukřižován. Kdyby ho např. utopili, museli by nosit na krku akvárko :-)

    Odpovědi

    17.8.2008 15:14 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba - přístup přes WWW
    Existuje, používám: smbwebclient

    Nasadil jsem to cca před rokem a v té době tam byly nějaké problémy s češtinou a ještě něco mi nefungovalo, tak jsem z toho kódu vyšel a pro svoje potřeby ho upravil (ale kód není moc přehledný). Možná už je to opravené.

    17.8.2008 18:13 muficek | skóre: 17 | blog: Muficek | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba - přístup přes WWW
    Hm, koukám, že poslední verze je z roku 2005.

    viz zde: http://smbwebclient.sourceforge.net/

    Neexistuje ještě nějaká alternativa ?
    Věřící mohou mluvit o velkém štěstí, že Ježíš byl ukřižován. Kdyby ho např. utopili, museli by nosit na krku akvárko :-)
    17.8.2008 21:16 #Tom | skóre: 32 | blog: Inspirace, aneb co jsem kde vyhrabal
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba - přístup přes WWW
    Sdílet data přes WWW lze např. pomocí WebDAV rozšíření nad protokolem HTTP, data jsou přístupná i z Windows pomocí funkce Místa v síti, a při použití nešifrovaného HTTP lze adresář připojit i jako síťový disk.

    Řízení přístupu je však trochu problematické. WWW server vyžaduje přístupová práva k dotyčným souborům a adresářům, v případě potřeby i pro zápis.

    Přístupová práva v rámci WWW serveru lze zařídit všelijak, nejjednodušší je soubor s hesly a uživatelskými účty, který lze naplňovat MD5 součty z /etc/shadow (smbpasswd je schopen aktualizovat i heslo do systému, je-li mu to dovoleno). Uživatelské účty lze ověřovat i přes LDAP (jak do systému, tak pro Sambu i WWW), tak daleko však moje znalosti nesahají.

    Cesta přes WebDAV je nejvhodnější. Za vyzkoušení by tak mohl stát tento projekt: http://davenport.sourceforge.net/. Server je napsán v Javě.
    17.8.2008 22:02 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba - přístup přes WWW
    WebDAV je na tohle opravdu pěkný protokol. Ve Windows funguje vcelku dobře, ale při použití HTTPS jsou pak nějaká nesmyslná omezení (nelze připojit na písmenko, nejde drag-and-drop).

    Řešil jsem, jak uživatelům jednoduše a bezpečně zpřístupnit soubory na serveru a nakonec z toho ten smbwebclient stejně vyšel nejlépe.

    Rozumnou implementaci WebDAV, která by tohle umožňovala jsem prostě nenašel. Základním problémem je, že server neumí přepnou UID na uživatele, který je přihlášený, takže soubory musí být přístupné pro čtení uživateli, pod kterým běží server. To by nebylo to nejhorší, ale nové soubory mají jako vlastníka též uživatele serveru, což už je docela problém. V některých případech to nemusí nutně vadit, ale pokud chci jednoduše umožnit přístup do domovských adresářů (které se jinak využívají třeba přes Smabu), tak to nelze.

    Další možností je FTP přes SSL/TLS, ale tam jsem nenašel jednoduchý a kvalitní klient pro Windows, pak je problém s NATy, složitější nastavení...

    SFTP (SSH) jde použít - doporučuji shell rssh, který bez velké konfigurace uživateli omezí přístup jen na SFTP protokol a nemůže nijak spouštět příkazy na serveru. Nejde ale jednoduše uživatele "zamknout" do něakolika adresářů - má třeba přístup k celému /etc /usr a podobně - pokud to nevadí, je to dobrá volba. Pro Windows je bezproblémový WinSCP v jednom exe souboru.

    Omezení uživatele jen na nějaké adresáře lze řešit chroot prosředím, ale to je docela složité a ve větším měřítku (stovky uživatelů) problematické.

    Dalším problémem s tímto souvisejícím je kódování češtiny. Na Windows je CP-1250 a na Linuxu obvykle UTF-8. Jen některé protokoly / kliety toto umí řešit. Přes webové rozhraní to lze řešit snadno; WinSCP umí překládat UTF-8, takže bez problémů.

    Pokud má někdo jiné zkušenosti nebo doporučení, budu rád, když je sem napíše.

    18.8.2008 06:30 muficek | skóre: 17 | blog: Muficek | Hradec Králové
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba - přístup přes WWW
    Děkuji za rozsáhlé info,

    To by nebylo to nejhorší, ale nové soubory mají jako vlastníka též uživatele serveru, což už je docela problém
    Řešení v smb.conf pomocí direktiv "force user = XYZ a force group = XYZ" toto nevyřeší ?
    Věřící mohou mluvit o velkém štěstí, že Ježíš byl ukřižován. Kdyby ho např. utopili, museli by nosit na krku akvárko :-)
    18.8.2008 10:54 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Samba - přístup přes WWW
    To ano, ale jen pokud je k souborům přístup výhradně přes Sambu.

    Pokud vám nevadí, že soubory různých "skutečných" uživatelů jsou vlastněné jedním UID (pak nelze řešit nějaká složitější oprávnění), tak to lze použít. Tento problém se týká WebDAV serveru - nenašel jsem takový, který by se po ověření uživatele přepnul na jeho UID. Ten server prostě běží pod jedním UID a pod ním vytváří soubory.

    Pokud byste chtěl webové rozhraní, což je pro běžbé uživatele velmi pohodlné, tak kromě toho smbwebclient by ještě bylo možné nainstalovat FTP server (přístupný jen z localhostu) a nad ním něco jako net2ftp v PHP - možností je více a když to poběží přes HTTPS tak je to i bezpečné.

    To řešení s FTP a webovým přístupem jsem zkoušel, dokonce několik různých projektů v PHP, ale nakonec stejně nejlépe vyšel ten smbwebclient, kde základní věci fungují docela dobře, jen je potřeba mít nastavené LOCALES na tu znakovou sadu, kterou ta webová aplikace používá (kvůli té češtině).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.