abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1957 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,

    19.8.2008 00:16 faidron | skóre: 16
    ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,
    Přečteno: 1324×
    compaq:/home/ondro/Download # ./ati-driver-installer-8.28.8.run 
    
    Creating directory fglrx-install
    
    Verifying archive integrity... All good.
    
    Uncompressing ATI Proprietary Linux Driver-8.28.8.....................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................
    
    ==================================================
    
     ATI Technologies Linux Driver Installer/Packager 
    
    ==================================================
    
    Detected configuration:
    
    Architecture: i686 (32-bit)
    
    which: no XFree86 in (/sbin:/usr/sbin:/usr/local/sbin:/root/bin:/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/bin/X11:/usr/X11R6/bin:/usr/games:/opt/kde3/bin:/usr/lib/jvm/jre/bin:/usr/lib/mit/bin:/usr/lib/mit/sbin)
    
    X Server: unable to detect
    Removing temporary directory: fglrx-install
    
    -----------------------------------------------------
    
    compaq:/home/ondro/Download # zypper in XFree86
    
    Reading installed packages...
    
    'xorg-x11' providing 'XFree86' is already installed.
    
    Nothing to do.
    
     -------------------------------------------------------
    
    Ja mam naistalovane toto:
    compaq:/home/ondro/Download # zypper se ati
    
    Reading installed packages...
    
    i | OpenOffice_org-templates-presentation-layouts | Presentation Lay-> | package
    
    i | ati-fglrxG01-kmp-debug                        | ATI "fglrx" driv-> | package
    
    i | ati-fglrxG01-kmp-default                      | ATI "fglrx" driv-> | package
    
    i | ati-fglrxG01-kmp-pae                          | ATI "fglrx" driv-> | package
    
    i | atitvout                                      | Tool for Control-> | package
    
      | audacious-plugins-visualization-paranormal    | Paranormal Visua-> | package
    
    
    -----------------------------------------------------

    A ked spustim toto:
    compaq:/home/ondro/Download # aticonfig --initial --input=/etc/X11/xorg.conf
    
    Uninitialised file found, configuring.
    
    Segmentation fault
    
    
    -----------------------------------------------------

    Moj modul RADEON:
    compaq:/home/ondro/Download # lsmod | grep radeon
    
    radeon                140036  3 
    
    drm                    98200  4 radeon
    
    
    ----------------------------------------------------- Moja karta:
    compaq:/home/ondro/Download # lspci
    
    00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc RS200/RS200M AGP Bridge [IGP 340M] (rev 02)
    
    00:01.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc PCI Bridge [IGP 340M]
    
    01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon IGP 330M/340M/350M
    
    
    ----------------------------------------------------- Chcel by som fglrx modul namiesto radeon .

    Preco to nejde standardne nainstalovat? Xfree86 missing?

    Neviem si rady, kde zacat.

    Odpovědi

    19.8.2008 15:30 faidron | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,
    Nik nepise,ale snazim sa prist a to preco, ci nie je nik kto podobny poblem riesil, alebo nikdo nerozumie oco vlastne ide. Ja by som bol rad k by mi nikedo pomohol. Schcem naistalovat ATI driver fglrx cez:

    ati-driver-installer-8.28.8.run

    ale vyhadzuje mi chybu:
    which: no XFree86 in directories
    
    X Server: unable to detect
    Removing temporary directory: fglrx-install
    
    Co s tymnetusim, ale niekdo by mohol vediet, preto som tu dal cele vypisy toho ako je moj system na grafiku nakonfigurovany.
    Darth Phantom avatar 19.8.2008 16:38 Darth Phantom | skóre: 18 | blog: Kelvin_Fitnick | Doma
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,
    Tvoje distribuce nemá balíčkovací systém? Podle zmínek o zypperu usuzuju, že budeš mít OpenSuse. Proč se snažíš instalovat se staženého instalátoru, když jde nainstalovat v Suse ovladače pro ati na pár kliknutí v yastu? Možná pro to máš nějaký důvod, to já nevim. Rozhodně bych touto cestou nezačínal.
    Tahle patička nemá hlavu ani patu
    19.8.2008 22:36 faidron
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,
    Mam Open Suse 11, a som prekvapenymnoymi vylepseniami napr. zypper Ten vypis som urobil na OS aby bolo zrejme ktore balicky mam nainstalovane. Ja som to skusal cez ten run installer, koli tomu ze ak si dam na OS tento prikaz vypise toto a ja vobec neviem preco sa neda fglrx modul zkompilovat.
    compaq:/etc/X11 # aticonfig --initial
    Uninitialised file found, configuring.
    Segmentation fault
    
    A hned potom co zadam : sax2 -r -m 0=fglrx ; zahlasi chybu a pozrite si log:

    /var/log/Xorg.99.log
    (II) LoadModule: "record"
    (II) Loading /usr/lib/xorg/modules//extensions/librecord.so
    (II) Module record: vendor="X.Org Foundation"
    	compiled for 1.4.0.90, module version = 1.13.0
    	Module class: X.Org Server Extension
    	ABI class: X.Org Server Extension, version 0.3
    (II) Loading extension RECORD
    (II) LoadModule: "fglrx"
    (II) Loading /usr/lib/xorg/modules//drivers/fglrx_drv.so
    (II) Module fglrx: vendor="FireGL - ATI Technologies Inc."
    	compiled for 7.1.0, module version = 8.51.3
    	Module class: X.Org Video Driver
    (II) LoadModule: "kbd"
    (II) Loading /usr/lib/xorg/modules//input/kbd_drv.so
    (II) Module kbd: vendor="X.Org Foundation"
    	compiled for 1.4.0.90, module version = 1.3.1
    	Module class: X.Org XInput Driver
    	ABI class: X.Org XInput driver, version 2.0
    (II) LoadModule: "mouse"
    (II) Loading /usr/lib/xorg/modules//input/mouse_drv.so
    (II) Module mouse: vendor="X.Org Foundation"
    	compiled for 1.4.0.90, module version = 1.3.0
    	Module class: X.Org XInput Driver
    	ABI class: X.Org XInput driver, version 2.0
    (II) LoadModule: "synaptics"
    (II) Loading /usr/lib/xorg/modules//input/synaptics_drv.so
    (II) Module synaptics: vendor="X.Org Foundation"
    	compiled for 4.3.99.902, module version = 1.0.0
    	Module class: X.Org XInput Driver
    	ABI class: X.Org XInput driver, version 2.0
    (II) Primary Device is: PCI 01:05:0
    (II) ATI Proprietary Linux Driver Version Identifier:8.51.3
    (II) ATI Proprietary Linux Driver Release Identifier: UNSUPPORTED-8.512                    
    (II) ATI Proprietary Linux Driver Build Date: Jul  3 2008 22:50:40
    (--) Assigning device section with no busID to primary device
    (EE) No devices detected.
    
    Fatal server error:
    no screens found
    compaq:~ # 
    
    19.8.2008 22:43 faidron
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,
    Ach samozrejme tu chybu zahlasi lebo ziaden modul sa v adresaty nenechadza je tam len: fglrx_drv.so ale chyba mu fglrx_drv.la A moul nevie bezpecne zavies.

    Cize ako to vytvorit.
    20.8.2008 00:22 faidron | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,
    http://www.linuxquestions.org/questions/linux-software-2/ati-segmentation-fault-554958/

    nasiel som odpoved na podobnz problem. Trba editovat xorg.conf, autor uz vsak nepise ze ako?
    20.8.2008 08:12 Davule | skóre: 11 | blog: BANANOVI_TUCNACI
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,

    Musíš použít nějaký editor. Který Tvoje distro má. OpenSuse používá tuším NANO.

    celý příkaz pro editaci by vypadal takto :

    nano -w /etc/X11/xorg.conf

    Zrovna ale řeším svoji atinu HD3870 a vím, že je v tom docela chaos

    Nejlepší manuály jsou na wiki

    Já nemám ve svém distru (Gentoo) YAST, takže jsem stáhnul ze stránek ATI ovladač pro svoji grafiku, spustil příkazem "sh ati-xxxxxxxx" a bylo hotovo. Ten instalátor sám nastaví i xorg.conf a je funkční vše i s 3D axcelerací. To mám ověřeno testy. Bohužel dle mojeho názoru nenastavil xorg.conf zrovna nejlépe, takže mi třeba COMPIZ jede hodně pomalu a s chybama (jako třeba že nemám okraje oken). Návodů je na netu hodně, ale výsledek je pořád stejný, ať použiju jakýkoliv

    Já bych postupoval tak, že bych stáhnul ovladač z www.ati.com a nainstaloval příkazem sh ati-xxxxx

    Bude všechno funkční a můžeš bádat (nebo spíš tápat jako já) dál co tomu chybí

    Napiš ještě jakou máš grafiku a drž se

    Dokumentace je pro blbce!! Já jsem BLBEC!!
    20.8.2008 08:38 Davule | skóre: 11 | blog: BANANOVI_TUCNACI
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,

    Ještě mně s tou editací napadlo (dnes mám plodný den :-) ) spustit MCommander příkazem "mc". Když jsem používal Suse, tak tam byl. najet do adresáře /etc/X11, najít xorg.conf a zmáčknout F4 pro editaci. Je to dost pohodlné, ikdyž v tomhle případě je rychlejší nano.

    Dokumentace je pro blbce!! Já jsem BLBEC!!
    20.8.2008 09:42 pet
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,
    Na Gentoo se ati-drivers správně instalují takto:
    Který driver mají Xka používat :
    /etc/make.conf: VIDEO_CARDS="fglrx"
    
    Na mém AMD chci poslední vydané drivery:
    /etc/portage/package.keywords:x11-drivers/ati-drivers ~amd64
    
    Ale ne úplně poslední, protože ty nefungují se dvěma velkými monitory:
    /etc/portage/package.mask:=x11-drivers/ati-drivers-8.493
    /etc/portage/package.mask:=x11-drivers/ati-drivers-8.501
    
    Kompilace / rekomlilace:
    emerge -1 xorg-server
    
    20.8.2008 12:14 Davule | skóre: 11 | blog: BANANOVI_TUCNACI
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,

    Tazatel používá SUSE, ale když jste nakousli moje Gentoo, tak se zeptám, jestli pro AMD64 X2; Radeon HD je lepší driver "xglrx", nebo "radeonhd"

    Někdo píše fglrx a někdo radeonhd

    http://www.abclinuxu.cz/show/236130

    Dokumentace je pro blbce!! Já jsem BLBEC!!
    20.8.2008 16:05 pet
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,
    Tazateli jsem odpověděl jinde ;-) .

    Já používám fglrx protože mám Radeon Xpress 1150. Ve fglrx jsou chyby a pokud vím tak radeonhd ještě není hotový, takže záleží na tom se kterým Vaše karta lépe splní Vaše požadavky.
    20.8.2008 09:18 pet
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,
    
    (II) LoadModule: "fglrx"
    (II) Loading /usr/lib/xorg/modules//drivers/fglrx_drv.so
    (II) Module fglrx: vendor="FireGL - ATI Technologies Inc."
    	compiled for 7.1.0, module version = 8.51.3
    	Module class: X.Org Video Driver
    ...
    (II) Primary Device is: PCI 01:05:0
    (II) ATI Proprietary Linux Driver Version Identifier:8.51.3
    (II) ATI Proprietary Linux Driver Release Identifier: UNSUPPORTED-8.512                    
    (II) ATI Proprietary Linux Driver Build Date: Jul  3 2008 22:50:40
    (--) Assigning device section with no busID to primary device
    (EE) No devices detected.
    
    Fatal server error:
    no screens found
    
    Modul fglrx je zaveden, ale nenašel grafiku. Zřejmě máte ATInu, která není tímto driverem podporována.
    20.8.2008 10:52 faidron | skóre: 16
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,
    Modul fglrx je zaveden, ale nenašel grafiku. Zřejmě máte ATInu, která není tímto driverem podporována.
    VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Radeon IGP 330M/340M/350M
    
    mam ATI a tym ze nie je podporovana by problem bol vyrieseny, tak to tym nejde nainstalovat Myslite ze buduci notebook je lepsie kupit s ATI alebo nvidia?
    20.8.2008 15:58 pet
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,
    Já mám s ATInama téměř vše včetně notebooku ;-) . Na některé starší ATIny je potřeba použít starší fglrx nebo otevřené drivery od Xorg. Ta vaše starší je: http://www.thinkwiki.org/wiki/ATI_Radeon_IGP_330M
    13.11.2008 00:30 ernie
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ATI -Radeon, fglrx, istalacia, aticonfig fault,
    Mám podobný problém s ATI RADEON HD4830 Ati se chvástá, že řada 4800 je ve fglrx podporována ...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.