Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Hodnota Bitcoinu, decentralizované kryptoměny překonala 100 000 dolarů (2 390 000 korun).
Hurl byl vydán ve verzi 6.0.0. Hurl je nástroj běžící v příkazovém řádku, který spouští HTTP požadavky definované v textovém souboru.
Zkrátka chci se přeptat, zda zmíněný widget provádí totéž, jen o tom nevím, nebo na to je ještě nějaká jiná finta?
používám openSUSE 11 64-bit, KDE4.1
/etc/fstab
není nutná, můžete rovnou spustit mount
a předat mu parametry na příkazovém řádku. mount
a umount
pro zařízení nezapsaná v /etc/fstab
může ale jen root
. Existují pak nadstavby (např. pmount
), které umožňují některá zařízení splňující určitá kritéria (která určí root
) připojovat a odpojovat zařízení i běžným uživatelům.
Zmíněný widget pravděpodobně používá mount
, a /etc/fstab
slouží vlastně jen jako pomůcka pro mount
, aby nebylo nutné vždy znovu vypisovat všechny parametry (mount
pak používá /etc/fstab
i k dalším věcem, např. k určení, že nějaký disk smí připojit a odpojit i obyčejný uživatel, nebo umožňuje naráz připojit všechny souborové systémy v /etc/fstab
).
super, konečně do toho trošku vidím
Sice jsem to s tím mount (a s prázdným fstab) již předtím zkoušel, ale asi nějak blbě, neb teď se to povedlo. Díky mocTiskni Sdílej: