Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
tar -czf ~/Desktop/mujarchiv.tar -C /cesta/ke/slozce/s/daty *.xmlMyslel jsem, že tohle vytvoří archiv na ploše, ve kterém budou všechny xml soubory z adresáře z -C. Ale takto to nefunguje :( Může mi to prosím někdo vysvětlit ? Já jsem z toho taru nějak mimo.
Usage: tar [OPTION...] [FILE]...Hint: nejdřív přepínače, pak soubory. Takže zkus spíš něco jako:
tar -C /cesta/ke/slozce/s/daty -czf ~/Desktop/mujarchiv.tar souboryProblém bude s tím *.xml, to totiž nebude takhle jednoduchý. Jde o to, že shell provede substituci ještě než se ten příkaz spustí...
tar -C ~/ -zcvf test.tar $(cd && ls *.png)ale je to naprostá hrůza, která nefunguje když označí velkou spoustu souborů.
find
: cd /cesta/ke/slozce/s/daty/ && tar -czf ~/Desktop/mujarchiv.tar `find -name '*.xml' -type f -print`
Navíc mě později napadlo, že to nebude fungovat jakmile bude v názvech souborů mezera, ale zas kdo by něco takovýho dělal, že...
Už jsem pár takových viděl…
Navíc mě později napadlo, že to nebude fungovat jakmile bude v názvech souborů mezera, ale zas kdo by něco takovýho dělal, že...No právě
cd /cesta/ke/slozce/s/daty/ && find -name '*.xml' -type f -print0 | xargs -0 tar -czf ~/Desktop/mujarchiv.tarBohužel je zde omezení maximální délky příkazového řádku, viz.
xargs --show-limits
Bohužel je zde omezení maximální délky příkazového řádku, viz.No, právě že tohle taky není zrovna ideální rešení, protože tohle není tak docela pravda. On totiž xargs v případě potřeby (překročení tý max. délky) spustí ten příkaz na víckrát...xargs --show-limits
No, právě že tohle taky není zrovna ideální rešení, protože tohle není tak docela pravda. On totiž xargs v případě potřeby (překročení tý max. délky) spustí ten příkaz na víckrát...Jenže to také není tak úplně pravda, viz man xargs:
-x Exit if the size (see the -s option) is exceeded.
Ono to funguje, jenže to děláš špatně. Hned první řádek v helpu říká: Usage: tar [OPTION...] [FILE]... Hint: nejdřív přepínače, pak soubory. Takže zkus spíš něco jako: tar -C /cesta/ke/slozce/s/daty -czf ~/Desktop/mujarchiv.tar soubory... ale houby, -C je samozrejme taky jenom dalsi option (prepinac), takze ho ma uplne spravne pred seznamem souboru (*.xml) Problem je v tom, ze to *.xml vyhodnoti uz shell a tar dostane uz prikazovou radku, kde misto *.xml je soubor1.xml, soubor2.xml, soubor3.xml... Jenze ten shell to samozrejme dela v aktualnim adresari, a ten parametr -C zpracuje az tar. Shell o nem nevi kdyz expanduje *.xml. Mozna by bylo nejjednodussi do toho adresare predtim vlezt normalne pomoci cd.
ale houby, -C je samozrejme taky jenom dalsi option (prepinac)Jo, já vím...
takze ho ma uplne spravne pred seznamem souboru (*.xml)Hmm, máš pravdu. To jsem nezkoušel, tak jsem automaticky předpokládal, že je problém v tomhle... Tak se omlouvám. Jinak ta expanze, to je mi jasný, o tom jsem psal taky.
Tiskni
Sdílej: