Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Rada zní jednoduše, nech si tam 32-bitový operační systém, ušetříš si zbytečné problémy.Rada zní jednoduše, neposlouchej brzdy, které ti radí, ať používáš OS pro jiný typ CPU.
Navíc dost věcí je na 32-bitové architektuře tak dobře optimalizované, že jsou některé specifické programy rychlejší než, když běží v neoptimalizované verzi na 64-bitovém systému.Nějaký příklad by byl?
Rada zní jednoduše, neposlouchej brzdy, které ti radí, ať používáš OS pro jiný typ CPU.
Tak mi pověz nějaký zásadní argument proč by se mu mělo vyplatit instalovat v současné době 64-bitový systém na běžný desktop. Asi proto, aby zjistil, že jeho oblíbený program prostě na 64-bitu zatím nefunguje nebo padá, že jo?
Asi proto, aby zjistil, že jeho oblíbený program prostě na 64-bitu zatím nefunguje nebo padá, že jo?Místo FUDů bys mohl nějaký takový program, který na 64bitu zatím nefunguje nebo padá, zmínit. A flash neberu, ten padá i na 32bitu.
Tak mi pověz nějaký zásadní argument proč by se mu mělo vyplatit instalovat v současné době 64-bitový systém na běžný desktop.Ty bys mohl zase dát nějaký argument, proč ho tam neinstalovat. A je to na tobě, za mnou stojí fakt, že 64bit OS jaksi k 64bit CPU patří. Btw. zmínil jsi optimalizace - všechny 64bit procesory obsahují MMX, SSE a další, takže překladače s tím mohou počítat a tyto instrukce použít. 32bit Debian je kompilovaný pro 486, tzn. všechny optimalizace pro novější CPU jsou vypnuté. Takže kdybych na chvíli připustil, že použití těchto instrukcí má u běžných programů význam, 64bit je na tom zase líp.
Místo FUDů bys mohl nějaký takový program, který na 64bitu zatím nefunguje nebo padá, zmínit. A flash neberu, ten padá i na 32bitu.
Pokud vím není to tak dlouho co byly problémy s Eclipse, Skype, Java Applet Plugin, Java Web Start, Iraf... Dále komerční binární programy a ovladače. Např. knihovna PVCAM od Roper Scientific pro řízení CCD, nemá 64-bitovou verzi, takže sbohem 64-bitový OS Takže Ty se raději budeš pyšnit, že máš na desktopu 64-bitový OS, ale to, že Ti nefunguje zařízení k desktopu připojené Ti bude úplně jedno... :)
Ty bys mohl zase dát nějaký argument, proč ho tam neinstalovat. A je to na tobě, za mnou stojí fakt, že 64bit OS jaksi k 64bit CPU patří.
Zatím jsi neuvedl jediný rozumný argument pro jeho instalaci na běžný desktop, uveď nějaký rádi se poučíme Příklady, kdy se to vyplatí jsem jmenoval výše o tom nediskutuju. Zkus se někdy zamyslet nad tím co říkáš, to je jako kdyby jsi říkal, že k benzínovému autu patří benzín, protože pří použití LPG klesne výkon o jednotky procent, ale to, že mě to stojí cirka o polovinu méně není důležité, že jo...
... všechny 64bit procesory obsahují MMX, SSE a další, takže překladače s tím mohou počítat a tyto instrukce použít ...
Sorry, ale nárůst výkonu není takový, aby vůbec mělo smysl o tom mluvit. Nebo Tebe snad zajímá nárůst výkonu na desktopu o jednotky procent? Nikdo při běžné práci na desktopu nepozná, co se týče výkonu, jestli mu tam běží 32-bitový nebo 64-bitový OS. Stále je to otázka specifických případů, kdy se 64-bitový systém instalovat vyplatí. Až se za pár let např. pořádně optimalizují programy pracující s audio/video streamy, tak tam se získá značného zrychlení. Ovšem na běžné desktopové aplikaci to nemá uživatel šanci poznat.
Co se týče optimalizací, tak jsi to špatně pochopil nebo si snad myslíš, že zapneš podporu nové sady instrukcí a algoritmus se stane rázem x-krát rychlejší O tom to není, mám na mysli optimalizace při řešení konkrétního algoritmu na úrovni zdrojového kódu. 32-bitové systému jsou tady tak dlouho, že některé algoritmy využívají možnosti platformy opravdu naplno. Člověk dokáže udělat s malou sadou instukcí víc než velice mladý kompilátor s velkou sadou instrukcí. Co se týče 64-bitové platformy, tak si na lepší využití ještě nějaký čas počkáme, protože je to spousta práce.
Pokud vím není to tak dlouho co byly problémy s Eclipse, Skype, Java Applet Plugin, Java Web Start, Iraf... Dále komerční binární programy a ovladače. Např. knihovna PVCAM od Roper Scientific pro řízení CCD, nemá 64-bitovou verzi, takže sbohem 64-bitový OSTakže tvé důvody se vlastně nechají rozdělit na dvě skupiny - programy, se kterými byly problémy (tolik k aktuálním záležitostem), a ovladače k obskurnímu hardwaru, který ani nemá svobodný ovladač. Hm.
... všechny 64bit procesory obsahují MMX, SSE a další, takže překladače s tím mohou počítat a tyto instrukce použít ... Sorry, ale nárůst výkonu není takový, aby vůbec mělo smysl o tom mluvit. Nebo Tebe snad zajímá nárůst výkonu na desktopu o jednotky procent?Proč jsem asi psal "Takže kdybych na chvíli připustil, že použití těchto instrukcí má u běžných programů význam, 64bit je na tom zase líp."? Že by proto, že vím o tom, že nárůst výkonu je malý? Nicméně je to nárůst, nikoliv pokles, takže 64bit OS na tom rozhodně není hůř.
32-bitové systému jsou tady tak dlouho, že některé algoritmy využívají možnosti platformy opravdu naplno.A díky zpětné kompatibilitě je mohou využívat dál, 64bitový procesor umí totéž, co 32bitový.
Stále jsi mi nenapsal jediný rozumný argument pro použití 64-bitového systému. Pořád se jen oháníš zanedbatelným nárůstem výkonu a tvrzením, že na 64-bitový procesor patří 64-bitový OS, i když s tím jsou v dnešní době stále problémy. Úmyslně jsem napsal byly problémy, aby jsi mě nechytal za slovo pokud již něco začlo šlapat i na 64-bitu. Zkus se prosím podívat na aktuální stav těch programů a uvidíš, že problémy stále jsou :) Třeba internetové bankovnictví na 64-bitu se řeší stále a bez něj je 64-bitový desktop celkem k ničemu.
ovladače k obskurnímu hardwaru, který ani nemá svobodný ovladač.
Aha, takže mám vzít HW pomalu za dvě mega a zahodit ho jenom kvůli tomu, že nemá svobodný ovladač. Ne vždy lze koupit HW se svobodným ovladačem... Bohužel je problém sehnat i HW s kvalitním, byť uzavřeným, ovladačem
Aha, takže mám vzít HW pomalu za dvě mega a zahodit ho jenom kvůli tomu, že nemá svobodný ovladačNe, bohatě bude stačit, když takový hardware nebudeš používat jako argument, proč obecně ještě nemá cenu přecházet na 64bit systém. Pravděpodobnost, že by někdo narazil na problém, že mu tenhle HW za dvě mega nejde, je dost malá.
Rada zní jednoduše, neposlouchej brzdy, které ti radí, ať používáš OS pro jiný typ CPU.At se kazdy rozhodne sam a pro to, co je pro nej nejvyhodnejsi. Pouzivani 64bit OS na 64bit CPU automaticky neznamena, ze tam pobezi aplikace rychleji nez na 32bit OS.
Nějaký příklad by byl?Diskuzi, testu a benchmarkeru kolem tehle problematiky je na internetu dostatek. Ze je napr. par funkci v OpenSSL optimalizovano pro instrukce na 64bit a nektere encodovani a decodovani videa/audia je o chlup rychlejsi na 64bit OS, tak v globalnim meritku plati, co napsal Fuky. Testy si najdes urcite sam.
Pouzivani 64bit OS na 64bit CPU automaticky neznamena, ze tam pobezi aplikace rychleji nez na 32bit OS.Ale nepoběží pomaleji, takže stále žádný důvod pro 32bit OS.
Diskuzi, testu a benchmarkeru kolem tehle problematiky je na internetu dostatek.No když je jich dostatek, tak co vám brání nějaký ten příklad nalinkovat? A když je jich dostatek, tak určitě nebude těžké sehnat něco aktuálního, že?
Ze je napr. par funkci v OpenSSL optimalizovano pro instrukce na 64bit a nektere encodovani a decodovani videa/audia je o chlup rychlejsi na 64bit OS, tak v globalnim meritku plati, co napsal Fuky.Tahle věta nedává smysl. Dovolím si odhadnout, že "Ze" mělo ve skutečnosti znít "I když". Pak by to smysl dávalo, ale vrací nás to na začátek. Dejte mi příklad, že v globálním měřítku platí, co napsal Fuky. A zmínil jsi OpenSSL a encodovani videa - zrovna tam je zrychlení značné, takže kromě aktuálních příkladů bych prosil ještě takové, kde 32bit program bude značně rychlejší než jeho 64bit verze.
A když je jich dostatek, tak určitě nebude těžké sehnat něco aktuálního, že?Prvni, ktery jsem nasel, kde je test her a zaroven o kolik je rychlejsi jiz zminene encodovani audia na 64bit nez na 32bit. Snad starim z 11.2.2008 nepohrdnes:
When it came to Linux gaming and exploring the 32-bit versus 64-bit performance with the AMD Phenom, in most cases Ubuntu x86_64 was slightly slower than the 32-bit version.
Je to divný, kdyby deska nebyla podporovaná starým kernelem, tak by nefungovala ani 32-bitová verze, spíš bych to tipoval na nějaký bug, který už Lenny mít nebude.
S tvrzením, že je stable verze pouze pro servery bych byl opatrný. Ne každý potřebuje nové vlastnosti. Navíc jsou i lidé, kteří na desktopu pracují a naopak spíše ocení, že se X-let nic nemění a vše se chová stejně. A co se týče nového HW, tak není problém použít novější jádro...
Jinak vzhledem k tomu, že už je Lenny zmražený, tak opravdu bude lepší neinstalovat Etch, který bude zanedlouho nahrazen.
S tvrzením, že je stable verze pouze pro servery bych byl opatrný. Ne každý potřebuje nové vlastnosti. Navíc jsou i lidé, kteří na desktopu pracují a naopak spíše ocení, že se X-let nic nemění a vše se chová stejně....a že neotevřou dokument vytvořený v novější verzi programu, že se neopravují chyby (kromě bezpečnostních) v programech atd.
počítač vůbec do instalace nenabootuje (bez jakékoliv hlášky)Mohl bys toto blize specifikovat, co se presne deje? Z tohodle mi taky muze pripadat, ze je spatnej boot sector na DVD. Mel PC vubec snahu z DVD nabootovat?
chvíli to čeká, a potom nabootuje z HDD bez jakékoliv hláškyTak zde je to jasne. Mas neco s DVD, protoze to nema snahu ani nabootovat. Zkus to jeste v jinem PC nebo rovnou vypal nove. Kdyby bylo neco s ovladacema nebo kernelem, tak by PC nabootovalo, ale bud by zatuhlo nebo bys videl hlasku podobne "kernel panic" :)
V jakém okamžiku to zmrzne?
Zkoušel jsi různé podpůrné parametry pro rozeběhnutí jádra (pci=noacpi acpi=off nolapic noapic)?
BTW: Win XP jsou 32bitové pokud nemáš exotické Windows XP Professional x64 Edition.
Na jádru amd64 lze provozovat s několika omezeními (staticky linkované knihovny pro IO) i aplikace přeložené pro linux x86. Stačí mít nainstalované knihovny ia32 (plus možná nějaká nastavení LD_PRELOAD). Viz debian balík ia32-libs a balíky na něm závislé. Příkladem je wine nebo eagle
~%file /usr/lib/eagle/bin/eagle /bin/ls /usr/lib/eagle/bin/eagle: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), dynamically linked (uses shared libs) /bin/ls: ELF 64-bit LSB executable, x86-64, version 1 (SYSV), dynamically linked (uses shared libs)
Jadro "-k7" se da nahradit jadrem "i686" po instalaci "apt-get install linux-image...686...Od verze, tuším, 2.6.24 je jádro 686 určeno pro procesory od Intelu i AMD - verze k7 tam už neexistuje.
Tiskni Sdílej: