Byla vydána nová verze 25.12.30 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Společnost Valve publikovala přehled To nej roku 2025 ve službě Steam aneb ohlédnutí za nejprodávanějšími, nejhranějšími a dalšími nej hrami roku 2025.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu a listopadu 2025. Zúčastnilo se více než 5000 uživatelů.
V dokumentově orientované databázi MongoDB byla nalezena a v upstreamu již opravena kritická bezpečností chyba CVE-2025-14847 aneb MongoBleed.
Při úklidu na Utažské univerzitě se ve skladovacích prostorách náhodou podařilo nalézt magnetickou pásku s kopií Unixu V4. Páska byla zaslána do počítačového muzea, kde se z pásky úspěšně podařilo extrahovat data a Unix spustit. Je to patrně jediný známý dochovaný exemplář tohoto 52 let starého Unixu, prvního vůbec programovaného v jazyce C.
FFmpeg nechal kvůli porušení autorských práv odstranit z GitHubu jeden z repozitářů patřících čínské technologické firmě Rockchip. Důvodem bylo porušení LGPL ze strany Rockchipu. Rockchip byl FFmpegem na porušování LGPL upozorněn již téměř před dvěma roky.
K dispozici je nový CLI nástroj witr sloužící k analýze běžících procesů. Název je zkratkou slov why-is-this-running, 'proč tohle běží'. Klade si za cíl v 'jediném, lidsky čitelném, výstupu vysvětlit odkud daný spuštěný proces pochází, jak byl spuštěn a jaký řetězec systémů je zodpovědný za to, že tento proces právě teď běží'. Witr je napsán v jazyce Go.
Yazi je správce souborů běžící v terminálu. Napsán je v programovacím jazyce Rust. Podporuje asynchronní I/O operace. Vydán byl v nové verzi 25.12.29. Instalovat jej lze také ze Snapcraftu.
Od soboty do úterý probíhá v Hamburku konference 39C3 (Chaos Communication Congress) věnovaná také počítačové bezpečnosti nebo hardwaru. Program (jiná verze) slibuje řadu zajímavých přednášek. Streamy a záznamy budou k dispozici na media.ccc.de.
Byl představen nový Xserver Phoenix, kompletně od nuly vyvíjený v programovacím jazyce Zig. Projekt Phoenix si klade za cíl být moderní alternativou k X.Org serveru.
Dobrý den,
zkusil jsem na Fedora Core 8 nainstalovat do VirtualBoxu FC 9. Instalace proběhla bez problémů, ale po restartování virtuálního stroje naběhne obrazovka s dodatečným nastavením, která má je však v cca 2* větším okně, než se vejde na můj fyzický displej, takže pracovat se s ním nedá.
Během instalace byla velikost okna přiměřená, problém se neobjevil. Zkusil jsem nastavit CustomVideoMode podle manuálu VirtualBoxu, ale nevím, jak potom v této situaci převzít rozlišení ve virtuálním stroji.
Děkuji za všechny odpovědi.
Zapomněl jsem dodat, že používám VirtualBox verze 1.6.6. Verze 2.0.0 spadne během vytváření virtuálního disku.
Díky, dobrý nápad.
Spíš jsem ale myslel, jestli by někdo neznal "čisté řešení" - aby Fedora 9 na virtuálním stroji detekovala rozumné rozlišení. Nicméně jsem těch šest nebo kolik obrazovek nastavení přetrpěl se zmíněným přepínáním souřadnic (musel jsem dávat -600) a po startu Gnome jsem nastavil rozlišení 800*600. (defaultně tam byla hodnota "Off")
Jak se říká, každá geniální myšlenka je jednoduchá. 
Tiskni
Sdílej: