Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
po reinstalaci se pomocí smb://user@server se v Krusaderu či Konqueroru dostanu na jeden Win server, ale ne na druhý - dříve to šlo na oba. Žel neuvědomuji si žádný rozdíl Můj počítač není zařazen do domény, správa účtů je přes Active Directory. Primárně bych potřeboval poradit, jak na to připojení.
Také bych rád věděl, čím je vlastně zprostředkována dostupnost těch Windows, když v procesech nevidím nic, co by připomínalo sambu.
Dá se nějak rozlišit, zda se na Win připojuji lokálním účtem či doménovým?smbclient -k (pro kerberos) -U "username" -L "ip nebo jmeno stroje"Připojení k smb je zprostředkováno pomocí cifs (mount.cifs) na straně klienta.
tak klasika - mezi klávesnicí a židlí . Hledaný rozdíl byl v nastavení Hostname/DNS - měl jsem tam překlep v doméně. Nyní se pomocí
smb://usernName@server
připojím. Což je asi i odpověď na to, zda se použije lokální či doménový účet.
Kerberos - to zní na lákavé vylepšení stávajícího řešení (věčné logování mě opravdu příliš nebaví), žel na první pokus
smbclient -k (pro kerberos) -U "username" -L "ip nebo jmeno stroje"vrací
cli_session_setup_kerberos: spnego_gen_negTokenTarg failed: No credentials cache found session setup failed: SUCCESS - 0=> budu muset popátrat, co mu nevoní
to nastavení asi nebude úplně neškodné (alespoň v mém provedení)
Za každou radu budu opravdu vděčný
Tiskni
Sdílej: