Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
po reinstalaci se pomocí smb://user@server se v Krusaderu či Konqueroru dostanu na jeden Win server, ale ne na druhý - dříve to šlo na oba. Žel neuvědomuji si žádný rozdíl Můj počítač není zařazen do domény, správa účtů je přes Active Directory. Primárně bych potřeboval poradit, jak na to připojení.
Také bych rád věděl, čím je vlastně zprostředkována dostupnost těch Windows, když v procesech nevidím nic, co by připomínalo sambu.
Dá se nějak rozlišit, zda se na Win připojuji lokálním účtem či doménovým?smbclient -k (pro kerberos) -U "username" -L "ip nebo jmeno stroje"Připojení k smb je zprostředkováno pomocí cifs (mount.cifs) na straně klienta.
tak klasika - mezi klávesnicí a židlí . Hledaný rozdíl byl v nastavení Hostname/DNS - měl jsem tam překlep v doméně. Nyní se pomocí
smb://usernName@server
připojím. Což je asi i odpověď na to, zda se použije lokální či doménový účet.
Kerberos - to zní na lákavé vylepšení stávajícího řešení (věčné logování mě opravdu příliš nebaví), žel na první pokus
smbclient -k (pro kerberos) -U "username" -L "ip nebo jmeno stroje"vrací
cli_session_setup_kerberos: spnego_gen_negTokenTarg failed: No credentials cache found session setup failed: SUCCESS - 0=> budu muset popátrat, co mu nevoní
to nastavení asi nebude úplně neškodné (alespoň v mém provedení)
Za každou radu budu opravdu vděčný
Tiskni
Sdílej: