abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
  včera 21:22 | IT novinky

  CEO Twitteru Jack Dorsey odstoupil. S okamžitou platností se novým CEO stal Parag Agrawal.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  včera 17:09 | IT novinky

  Dnes je Cyber Monday, kdy je možné u Codeweavers zakoupit CrossOver (komerční implementaci Wine) se slevou 25% (unlimited) nebo 75% (roční). Slevy jsou limitovány počtem kupujících.

  Max | Komentářů: 2
  28.11. 21:55 | Komunita

  Dne 26. 11. 2021 nás ve věku 49 let navždy opustil spoluzakladatel KERNEL ULTRAS a tvůrce mnoha projektů Mário Chorváth, alias Bedňa. Tato smutná zpráva byla bez dalších podrobností oznámena rodinou na jeho FB profilu.

  =^..^= AmigaPower® | Komentářů: 28
  28.11. 12:44 | Nová verze

  Vyšla verze 6.0 verzovacího systému Mercurial. Novinky jsou shrnuty v poznámkách k vydání. Jde o poslední verzi, která podporuje Python 2.x. Nejpodstatnější změnou je nová verze dirstate (vnitřních struktur), díky čemuž by se měly zrychlit některé operace (commit, diff apod.) a dále je možné ukládat k souborům víc metainformací.

  finn | Komentářů: 11
  27.11. 17:33 | Komunita

  O víkendu probíhá EmacsConf 2021, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat lze na stránkách konference nebo také na YouTube.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 3
  26.11. 23:55 | Nová verze

  Heimer je v Qt napsaná desktopová aplikace pro tvorbu myšlenkových map, diagramů a poznámek. Vydána byla verze 3.0.0. Videoukázka verze 1.9.0 na YouTube.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 10
  26.11. 17:11 | Zajímavý projekt

  Na stránkách LINux on MOBile je každou středu publikován týdenní přehled dění kolem Linuxu na mobilních zařízeních. V aktuálním přehledu je zmíněn například nový build 2021/11/21 Arch Linuxu ARM pro PinePhone a PineTab nebo NemoMobile 0.7.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  25.11. 21:11 | Komunita

  Mozilla ukončí podporu aplikace Firefox Lockwise pro systémy Android a iOS s účinností od 13. prosince 2021. Aplikaci Firefox Lockwise již nebude možné nainstalovat ani přeinstalovat z obchodu App Store ani Google Play.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 9
  25.11. 20:22 | Nová verze

  Byla vydána verze 8.1.0 skriptovacího jazyka PHP používaného zejména k vývoji dynamických webových stránek. Přináší řadu novinek a vylepšení. Vydána byla také příručka pro přechod z předchozích verzí.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  25.11. 08:00 | Nová verze

  Endless OS byl vydán ve verzi 4.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Nejnovější Endless OS vychází z Debianu Bullseye. Zdůrazněna je dlouhodobá podpora.

  Ladislav Hagara | Komentářů: 0
  Který formát počítače (form factor) preferujete?
   (15%)
   (33%)
   (7%)
   (39%)
   (6%)
  Celkem 422 hlasů
   Komentářů: 46, poslední 24.11. 15:31
  Rozcestník  Kerberos: přihlašování snadno a rychle

  9. 5. 2008 | Jiří Mlíka | Bezpečnost | 25200×

  V druhém díle seriálu si budeme povídat o systému Kerberos. Než se pustíme do vlastní konfigurace, vysvětlíme si několik základních pojmů z Kerbera a podíváme se ve zkratce na to, jak Kerberos funguje.

  Obsah

  Kerberos

  link

  Základním pojmem v Kerberu je principal. Principal v podstatě představuje identitu uživatele. Nemusí se však vždy jednat pouze o fyzického člověka, který se někam přihlašuje. Může se jednat i o identitu počítače nebo o identitu služby. Principal se skládá ze tří částí: primary, instance a realm. Zapisuje se ve formátu primary/instance@REALM.

  Část primary představuje buď uživatelské jméno v případě, že se jedná o uživatele, nebo jméno služby, pokud se jedná o službu. Část instance má různý význam pro různé typy principalů. V případě uživatele se jedná o rozšiřující část, která může blíže specifikovat účel, ke kterému se identita používá nebo může být i nulová. Jedná-li se o principal počítače, pak tato část obsahuje jeho plné doménové jméno. Část REALM obsahuje překvapivě jméno realmu. Realm je logická entita, ve které se naše účty nacházejí. Její význam je prakticky totožný s významem pojmu doména ve světě Windows. V praxi se používá jméno realmu totožné se jménem DNS domény převedeným na velká písmena.

  Řekněme, že máme v naší testovací síti DNS doménu se jménem firma.local, pak se náš Kerberos realm bude jmenovat FIRMA.LOCAL. Naše principaly mohou vypadat podobně jako v následující tabulce.

  user0@FIRMA.LOCAL pricipal běžného uživatelského účtu uživatele user0
  administrator/admin@FIRMA.LOCAL pricipal speciálního uživatelského účtu uživatele administrator
  host/srv-file1.firma.local@FIRMA.LOCAL principal počítače srv-file1.firma.local
  nfs/srv-file1.firma.local@FIRMA.LOCAL principal služby NFS na počítači

  Předběhněme teď trošku a představme si, že již máme správně nakonfigurovanou klientskou i serverovou část. Dříve než uživatel může použít nějakou službu v naší síti, musí být nejprve řádně autentizován. Autentizace proběhne ve čtyřech krocích:

  Krok 1

  link
  • Klient požádá autentizační server (AS) o Ticket Granting Ticket (TGT).
  • AS vyhledá klienta ve své databázi, vygeneruje klíč relace (session key) SK1, který bude použit pro komunikaci mezi klientem a Ticket Granting Serverem (TGS). AS zašifruje klíč SK1 za použití tajného klíče (secret key) klienta (uživatelského hesla) a pošle jej klientu.
  • AS dále vytvoří TGT zašifrovaný pomocí tajného klíče TGS a také jej pošle klientu.

  Krok 2

  link
  • Klient dešifruje přijatý SK1 pomocí svého tajného klíče.
  • Klient vytvoří authenticator obsahující uživatelské jméno, IP klienta a časové razítko. Pošle authenticator spolu s TGT službě TGS spolu s požadavkem na službu, kterou chce použít.
  • TGS dešifruje TGT zaslaný klientem pomocí svého tajného klíče a získá z něj klíč relace SK1. Pomocí SK1 dešifruje authenticator. Ověří informace z authenticatoru.
  • TGS vytvoří klíč relace SK2 pro komunikaci mezi klientem a cílovým serverem (službou). Zašifruje SK2 pomocí SK1 a pošle jej klientu. TGS vytvoří tiket pro použití cílové služby obsahující jméno klienta, jeho IP adresu, časové razítko, čas expirace tiketu a SK2. Tiket zašifruje pomocí tajného klíče a jména cílového serveru a pošle jej klientu.

  Krok 3

  link
  • Klient dešifruje SK2 pomocí SK1.
  • Klient vytvoří nový authenticator, zašifruje jej pomocí SK2 a spolu s tiketem jej zašle cílovému serveru.
  • Cílový server dešifruje tiket pomocí svého tajného klíče a ověří jej.
  • U služeb, kde je vyžadováno, aby se server prokázal klientu, zašle cílový server klientu časové razítko zvětšené o 1 zašifrované pomocí SK2.

  Krok 4

  link
  • Nyní cílový server i klient mají jistotu o totožnosti komunikačního partnera.
  • Vzájemný síťový provoz šifrují pomocí SK2.

  Kroky 1 a 2 mohou proběhnout již při přihlášení uživatele k PC pomocí PAM modulu nebo mohou být výsledkem příkazu kinit spuštěném na klientském PC. Vzhledem k tomu, že se v průběhu komunikace kontrolují časová razítka v authenticatorech, neměly by se hodiny na zúčastněných strojích příliš rozcházet. Použití synchronizace času v síti pomocí NTP je nanejvýš vhodné. Maximální velikost povolené odchylky je konfigurovatelná. Služby AS a TGS spolu tvoří tzv. Key Distribution Center (KDC) – server Kerbera. Teď, když alespoň mlhavě tušíme, jak celá věc funguje, můžeme si s ní začít hrát. Nakonfigurujeme si náš první KDC v realmu FIRMA.LOCAL.

  Konfigurace prvního KDC

  link

  Krok 1: Instalace software

  link urpmi krb5-server

  Krok 2: Nezbytná systémová nastavení

  link

  Server, na němž KDC poběží, se bude jmenovat srv-infra1.firma.local. Protože v naší síti zatím nepoužíváme DNS, upravíme si soubor /etc/hosts tohoto serveru následovně:

  # Soubor /etc/hosts na stroji srv-infra1.firma.local
  
  127.0.0.1	localhost.localdomain	localhost
  172.16.51.10	srv-infra1.firma.local	srv-infra1

  Krok 3: Konfigurace knihoven Kerbera

  link

  Upravíme soubor /etc/krb5.conf, ve kterém konfigurujeme knihovny Kerbera. Tento soubor najdeme s mírnou obměnou obsahu jak na KDC, tak na klientu. Ovlivňuje chování serverových i klientských programů Kerbera, včetně pomocných nástrojů.

  # Soubor /etc/krb5.conf na stroji srv-infra1.firma.local

  [realms]
  FIRMA.LOCAL = {
  kdc = srv-infra1.firma.local:88
  admin_server = srv-infra1.firma.local:749
  default_domain = firma.local
  }

  [domain_realm]
  .firma.local = FIRMA.LOCAL
  firma.local = FIRMA.LOCAL

  [libdefaults]
  default_realm = FIRMA.LOCAL
  dns_lookup_realm = false
  dns_lookup_kdc = false

  [kdc]
  profile = /etc/kerberos/krb5kdc/kdc.conf

  [logging]
  default = FILE:/var/log/kerberos/krb5libs.log
  kdc = FILE:/var/log/kerberos/krb5kdc.log
  admin_server = FILE:/var/log/kerberos/kadmind.log
  • V sekci [realm] definujeme, kde běží naše KDC. Dále říkáme, kde běží služba admin serveru, který nám umožní spravovat Kerbera vzdáleně pomocí řádkového nástroje kadmin.
  • Sekce [domain_realm] říká, jak se převádí jméno tohoto počítače na jméno Kerberos realmu. Kdybychom tuto sekci vynechali, nic by se nemělo stát. Automaticky by se použila doménová část jména převedená na velká písmena.
  • V sekci [libdefaults] nastavíme výchozí realm pro klientské programy (včetně admin nástrojů) na FIRMA.LOCAL.
  • V sekci [kdc] uvedeme, kde leží konfigurace KDC. Tou se budeme zabývat za chvilku.

  Ostatní sekce a položky konfiguračního souboru, které jsme nepopsal, nejsou pro nás v tuto chvíli důležité, ale myslím, že jejich názvy jsou dostatečně vypovídající. Další informace můžeme nalézt v manuálové stránce k souboru krb5.conf.

  Krok 4: Konfigurace KDC

  link

  KDC se konfiguruje pomocí souborů v adresáři /etc/kerberos/krb5kdc/. Vlastní konfiguraci KDC najdeme v souboru kdc.conf a v souboru kadm.acl najdeme konfiguraci přístupových oprávnění k databázi Kerbera.

  # Soubor /etc/kerberos/krb5kdc/kdc.conf na stroji srv-infra1.firma.local

  [kdcdefaults]
  kdc_ports = 88
  acl_file = /etc/kerberos/krb5kdc/kadm5.acl
  dict_file = /usr/share/dict/words
  admin_keytab = /etc/kerberos/krb5kdc/kadm5.keytab

  [realms]
  FIRMA.LOCAL = {
  master_key_type = des3-hmac-sha1

  supported_enctypes = des3-hmac-sha1:normal des-cbc-crc:normal

  profile = /etc/krb5.conf
  database_name = /etc/kerberos/krb5kdc/principal
  admin_database_name = /etc/kerberos/krb5kdc/kadm5_adb
  admin_database_lockfile = /etc/kerberos/krb5kdc/kadm5_adb.lock
  admin_keytab = FILE:/etc/kerberos/krb5kdc/kadm5.keytab
  acl_file = /etc/kerberos/krb5kdc/kadm5.acl
  dict_file = /usr/share/dict/words
  key_stash_file = /etc/kerberos/krb5kdc/.k5stash

  kdc_ports = 88
  kadmind_port = 749

  max_life = 10h 0m 0s
  max_renewable_life = 7d 0h 0m 0s
  }

  Sekce [kdcdefaults] obsahuje výchozí hodnoty pro KDC jako celek. Sekce [realms] obsahuje konfiguraci specifickou pro jednotlivé realmy. Důležitou položkou je supported_enctypes, jež obsahuje seznam typů šifrování, které bude KDC podporovat. To má zásadní vliv na kompatibilitu s klienty. Určité klienty podporují pouze určité typy šifrování. Dále nastavíme port, na kterém má KDC běžet, na 88/udp a port, na kterém poběží admin server, na 749/tcp. Důležitá je také maximální doba platnosti tiketu.

  Nastavením administrátorských oprávnění k databázi se moc zabývat nebudeme. Uvádím zde pouze minimalistické nastavení souboru kadm.acl, které umožňuje všem principalům s instancí admin spravovat databázi Kerbera.

  # Soubor /etc/kerberos/krb5kdc/kadm.acl na stroji srv-infra1.firma.local

  */admin@FIRMA.LOCAL *

  Krok 5: Vytvoření databáze

  link

  Spuštěním příkazu kdb5_util podle následujícího příkladu vytvoříme databázi Kerbera. Na výzvu zadáme master key.

  [root@srv-infra1 kerberos]# kdb5_util create -s

  Loading random data
  Initializing database '/etc/kerberos/krb5kdc/principal' for realm 'FIRMA.LOCAL',
  master key name 'K/M@FIRMA.LOCAL'
  You will be prompted for the database Master Password.
  It is important that you NOT FORGET this password.
  Enter KDC database master key:
  Re-enter KDC database master key to verify:

  Krok 6: Vytvoření principalu administrátora

  link

  Vytvoříme principal krbadmin/admin@FIRMA.LOCAL, pod kterým budeme databázi administrovat. Použijeme k tomu příkaz kadmin.local. Ten nám umožňuje spravovat Kerbera pouze lokálně, avšak bez autentizace, což se nám teď hodí.

  [root@srv-infra1 kerberos]# kadmin.local -q "addprinc krbadmin/admin"

  Authenticating as principal root/admin@FIRMA.LOCAL with password.
  WARNING: no policy specified for krbadmin/admin@FIRMA.LOCAL; defaulting to no policy
  Enter password for principal "krbadmin/admin@FIRMA.LOCAL":
  Re-enter password for principal "krbadmin/admin@FIRMA.LOCAL":
  Principal "krbadmin/admin@FIRMA.LOCAL" created.

  Krok 7: Start služeb

  link

  Nejprve nastartujeme admin server, poté nastartujeme vlastní KDC.

  [root@srv-infra1 kerberos]# service kadmin start
  [root@srv-infra1 kerberos]# service krb5kdc start

  Ověříme, zda se služby startují automaticky při startu počítače.

  [root@srv-infra1 ~]# chkconfig --list | grep kadmin
  kadmin     0:off  1:off  2:off  3:on  4:on  5:on  6:off
  
  [root@srv-infra1 ~]# chkconfig --list | grep krb5kdc
  krb5kdc     0:off  1:off  2:off  3:on  4:on  5:on  6:off
  

  Pokud by náhodou automatický start nebyl nastaven, opravíme to.

  [root@srv-infra1 ~]# chkconfig kadmin on [root@srv-infra1 ~]# chkconfig krb5kdc on

  Krok 8: Spuštění nástroje kadmin

  link

  Administrační nástroj Kerbera spustíme příkazem kadmin s identitou uživatele krbadmin/admin@FIRMA.LOCAL.

  [root@srv-infra1 etc]# kadmin -p krbadmin/admin

  Nyní se nacházíme v příkazové řádce kadmin a můžeme začít administrovat databázi.

  Krok 9: Kontrola obsahu databáze

  link

  Vypíšeme obsah databáze příkazem listprincs z příkazové řádky kadmin.

  kadmin: listprincs
  K/M@FIRMA.LOCAL
  kadmin/admin@FIRMA.LOCAL
  kadmin/changepw@FIRMA.LOCAL
  kadmin/history@FIRMA.LOCAL
  kadmin/srv-infra1.firma.local@FIRMA.LOCAL
  krbadmin/admin@FIRMA.LOCAL
  krbtgt/FIRMA.LOCAL@FIRMA.LOCAL

  Povšimněme si, že databáze obsahuje principal krbadmin/admin@FIRMA.LOCAL. Ten jsme vytvořili v kroku 6. Dále obsahuje několik systémových principalů vytvořených automaticky při inicializaci databáze v kroku 5.

  Krok 10: Vytvoření principalu uživatele

  link

  Stále se nacházíme v příkazovém řádku kadmin. Chceme vytvořit principal testovacího uživatele user0. Použijeme příkaz addprinc.

  kadmin: addprinc user0
  WARNING: no policy specified for user0@FIRMA.LOCAL; defaulting to no policy
  Enter password for principal "user0@FIRMA.LOCAL":
  Re-enter password for principal "user0@FIRMA.LOCAL":
  Principal "user0@FIRMA.LOCAL" created.

  Příkazovou řádku kadmin opustíme příkazem quit.

  kadmin: quit

  Krok 11: Získání TGT

  link

  Vyzkoušíme, zda jsme schopni od Kerbera získat TGT pro uživatele user0.

  [root@srv-infra1 etc]# kinit user0
  Password for user0@FIRMA.LOCAL:

  Pokud vše proběhne správně, měli bychom být schopni zobrazit získaný TGT pomocí příkazu klist.

  [root@srv-infra1 etc]# klist
  Ticket cache: FILE:/tmp/krb5cc_0
  Default principal: user0@FIRMA.LOCAL
  
  Valid starting   Expires      Service principal
  03/31/08 22:00:10 04/01/08 08:00:10 krbtgt/FIRMA.LOCAL@FIRMA.LOCAL
      renew until 04/01/08 22:00:10
  

  Při pokusech se nám bude hodit možnost získané tikety smazat. To můžeme provést příkazem kdestroy.

  Zdá se, že vše běží jak má; můžeme přistoupit ke konfiguraci klientského PC.

  Konfigurace klienta

  link

  Jako první klientský stroj vytvoříme stroj s názvem pc1.firma.local.

  Krok 1: Instalace softwaru

  link [root@pc1 ~]# urpmi krb5-workstation

  Krok 2: Nezbytná systémová nastavení

  link

  Ze stejného důvodu jako u serveru nastavíme /etc/hosts.

  # Soubor /etc/hosts na stroji pc1.firma.local
  
  127.0.0.1	localhost.localdomain	localhost
  172.16.51.10	srv-infra1.firma.local	srv-infra1
  

  Krok 3: Konfigurace knihoven Kerbera

  link

  Opět upravíme /etc/krb5.conf, tentokrát však na klientském PC.

  # Soubor /etc/krb5.conf na stroji pc1.firma.local

  [realms]
  FIRMA.LOCAL = {
  kdc = srv-infra1.firma.local:88
  admin_server = srv-infra1.firma.local:749
  default_domain = firma.local
  }

  [domain_realm]
  .firma.local = FIRMA.LOCAL
  firma.local = FIRMA.LOCAL

  [libdefaults]
  default_realm = FIRMA.LOCAL
  dns_lookup_realm = false
  dns_lookup_kdc = false

  [logging]
  default = FILE:/var/log/kerberos/krb5libs.log

  Krok 4: Získání TGT

  link

  Vyzkoušíme, zda jsme od Kerbera schopni získat TGT pro uživatele user0 na stroji pc1.

  [root@pc1 ~]# kinit user0
  Password for user0@FIRMA.LOCAL:
  Pokud vše proběhne dobře zobrazíme si získaný TGT.
  [root@pc1 ~]# klist
  Ticket cache: FILE:/tmp/krb5cc_0
  Default principal: user0@FIRMA.LOCAL
  
  Valid starting   Expires      Service principal
  03/31/08 22:39:01 04/01/08 08:39:01 krbtgt/FIRMA.LOCAL@FIRMA.LOCAL
      renew until 04/01/08 22:38:18
  

  Krok 5: Vytvoření lokálního uživatele

  link

  Na pc1 vytvoříme lokálního uživatele user0. Bude se nám hodit pro testování.

  root@pc1 ~]# adduser user0

  Krok 6: Instalace PAM modul pro Kerberos

  link [root@pc1 ~]# urpmi pam_krb5

  Krok 7: Konfigurace PAM

  link

  Konfiguraci provedeme v souboru /etc/pam.d/system-auth.

  #Soubor /etc/pam.d/system-auth na stroji pc1.firma.local
  
  auth    required   pam_env.so
  auth    sufficient  pam_unix.so likeauth nullok
  auth    sufficient  pam_krb5.so use_first_pass
  auth    required   pam_deny.so
  
  account   sufficient  pam_unix.so
  account   required   pam_deny.so
  
  password  sufficient  pam_unix.so nullok use_authtok md5 shadow
  password  sufficient  pam_krb5.so
  password  required   pam_deny.so
  
  session   optional   pam_keyinit.so revoke
  session   required   pam_limits.so
  session   required   pam_unix.so
  

  Krok 8: Přihlášení pomocí Kerbera

  link

  Pokusíme se přihlásit jako user0 k pc1.firma.local. Můžeme to provést buď z testové konzole nebo v grafickém prostředí pomocí Display Manageru. Při svých pokusech jsem narazil na určité chyby v XDM a KDM, které vedly k tomu, že po úspěšné autentizaci byl získaný TGT smazán. Pro experimenty doporučuji GDM.

  Pokud se úspěšně přihlásíme, zkontrolujeme získaný TGT příkazem klist.

  [user0@pc1 ~]$ klist
  Ticket cache: FILE:/tmp/krb5cc_501_esGeeF
  Default principal: user0@FIRMA.LOCAL
  
  Valid starting   Expires      Service principal
  04/12/08 20:56:54 04/13/08 06:56:54 krbtgt/FIRMA.LOCAL@FIRMA.LOCAL
      renew until 04/13/08 20:55:25
  

  Krok 9: Změna hesla

  link

  Uživatel může změnit své heslo pomocí příkazu kpasswd. Máme-li však správně nakonfigurovaný PAM modul pro Kerbera, lze změnu hesla provést i standardním příkazem passwd.

  [user0@pc1 ~]$ passwd
  Změna hesla uživatele user0.
  Změna hesla pro user0.
  (současné) UNIX heslo:
  New Kerberos 5 Password:
  Repeat New Kerberos 5 Password:
  passwd: všechny autentizační tokeny byly úspěšně změněny.

  Závěr

  link

  Základní konfiguraci klienta i serveru jsme zvládli. Mít centrální databázi hesel a přitom zakládat uživatelské účty lokálně není asi moc užitečné. Příště si ukážeme, jak sdílet uživatelské účty v síti pomocí LDAPu. Kerberos a LDAP jsou silná dvojka. Místo LDAPu bychom mohli použít třeba NIS, ale to už by dneska asi nikoho nezajímalo.

  Nejčtenější články posledního měsíce

  Týden na ITBiz: Voiceboty a kontaktní centra
  Český IT profík – víc než 67 tisíc měsíčně
  GoodOffer24: Nemáte Windows 11? Vezměte si svůj licenční kód za 12 eur

  Nejkomentovanější články posledního měsíce

  Týden na ScienceMag.cz: Jak odpařit kov při nízké teplotě
  Jaderné noviny – přehled za říjen 2021
  Týden na ITBiz: Může IT pozitivně ovlivnit emise skleníkových plynů?
    všechny statistiky »

  Seriál Centrální správa účtů a Single Sign-On (dílů: 8)

  Centrální správa účtů a Single Sign-On v Linuxu (první díl)
  <—« Centrální správa účtů a Single Sign-On v Linuxu
  »—> Kerberos a SSO: Jednotné účty v LDAP
  Kerberos a LDAP (poslední díl)

  Související články

  Integrace linuxového serveru do domény Windows 2003
  NFS+NIS+LTSP - přihlašování na server
  OpenSSH - bezpečně a pohodlně
  OpenSSH - více než jen Secure Shell
  SSL - je vaše bezpečné připojení opravdu zabezpečené?
  SSL - 1 (certifikáty)
  SSL - 2 (elektronický podpis)
  IPTraf - sledování sítě v reálném čase
  Podepisování a šifrování s GnuPG
  Samba - Linux jako server v sítích s Windows
  PEAR - III (Autentizace)
  Čo keď nechodí sieť?
  Mailserver s odvirováním pošty

  Odkazy a zdroje

  Replacing NIS with Kerberos and LDAP HOWTO
  Kerberos - Instalace a použití
  Sharing a Secret: How Kerberos Works (PDF)
  Kerberos: The Network Authentication Protocol

  Další články z této rubriky

  V sobotu se uskuteční konference CryptoFest
  Pozor na androidové aplikace
  Silent Circle představil bezpečný smartphone Blackphone 2
  Android je bezpečnější, řada hrozeb však stále přetrvává
  Avast varuje před nebezpečnými aplikacemi v Google Play
         

  Hodnocení: 100 %

          špatnédobré        

  Nástroje: Tisk bez diskuse

  Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

  Komentáře

  Vložit další komentář

  9.5.2008 00:55 majales | skóre: 28 | blog: Majales
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos: přihlašování snadno a rychle
  Moc dobré Jirko. Už se těším na další pokračování..
  9.5.2008 09:48 linuxik | skóre: 32 | Milovice
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos: přihlašování snadno a rychle
  Bezva clanek, konecne srozumitelne vysvetleni Kerberosu i s jednoduchym navodem, ktery skutecne funguje.

  Diky moc.

  ps. Kdyby to nekdo zkousel na Ubuntu tak balicky se jmenuji krb5-admin-server a krb5-kdc. A jeste v konfiguraci PAM se musi u zmenit requisite za sufficient v originalni konfiguraci common-auth a common-password.
  9.5.2008 10:03 G
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos: přihlašování snadno a rychle
  Otázka: jsem za firewallem, který pouští jen porty 22,80 a https. Dá se spoj na kerberos server "tam venku" někak jednoduše/rozumně tunelovat nebo bude hlasitě křičet ?
  1.7.2008 16:49 Robajz
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos: přihlašování snadno a rychle
  Ahoj,

  Jestli je https port 443 plně otevřený a jsi šikula, protuneluješ všechno skrz něj pomocí ssl a putty. Pokud tam ale stojí nějaký chytřejší firewall/proxy, pak jen stěží a bídně. Existuje tunelář pro http proxy: http://proxytunnel.sourceforge.net/ nebo koukni na tohle: http://www.your-freedom.net/

  papa, Robajz.info
  http://www.robajz.info
  9.5.2008 16:11 bonci
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos: přihlašování snadno a rychle
  Super,

  Dik za ukazkove rozbehanie kerbera. Tesim sa na LDAP :)

  P.S.

  Na CentOS boli mensie rozdiely co sa tyka lokacie konfigurakov, ale nic tragicke.
  10.5.2008 02:55 madmucho
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos: přihlašování snadno a rychle
  Jen tak dál, ja to ADčko nakonec odnás z firmy vyštípu :-) Velmi dobrý článek
  17.11.2009 16:41 D4nda
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos: přihlašování snadno a rychle
  Dobry den snažím se to nastavit pomoci tohoto navodu a nějak se nedaří,nejde mi bod 6,po napsani příkazu mi to napiše kadmin.local:Permission denied while initialzing kadmin.local interface.nevite někdo co s tím?děkuji
  22.5.2010 12:04 ET
  Rozbalit Rozbalit vše Re: Kerberos: přihlašování snadno a rychle
  Zdar, pravdepodobne je to kuli tomu krb5.acl, ted to zkousim a vidim preklep:

  1] v kdc.conf je acl_file = /etc/kerberos/krb5kdc/kadm5.acl

  2] ACL se nastavuje v /etc/kerberos/krb5kdc/kadm.acl

  V nazvu souboru chybi/prebejva cislice "5"

  Založit nové vláknoNahoru

  ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
  © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.