Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »
Tato kniha, jak již sám název napovídá,
se věnuje nástroji na sdílení prostředků Samba. Kniha je určena pro odborníky
na systém Unix a předpokládá pouze minimální znalost systému Microsoft Windows.
Je velká škoda, že autoři nerozšířili knihu o kapitolu, která by popisovala
systém Unix alespoň v podobném rozsahu, jako je popisován systém Windows. Kniha
by potom byla dostupnější také správcům, kteří používají pouze Windows a Linuxu
se z libovolného důvodu obávají. Určitě by ubylo správců, kteří jsou podle
autorů knihy zralí pro lékařskou péči, protože o Linuxu doposud ani neslyšeli.
Kniha je formálně členěna do devíti kapitol a šesti dodatků. V kapitole první jsou vysvětleny základy, které jsou později využívány v dalším textu. V kapitole druhé je podrobně popsána instalace Samba serveru na počítači s Linuxem. Třetí kapitola se podrobně věnuje nastavení klientů Windows pro práci se Sambou. V kapitolách čtyři a pět jsou diskutována disková sdílení. V kapitole šest jsou diskutovány uživatelské účty a jejich zabezpečení. Informace o tisku a službě WINS jsou popsány v kapitole sedmé. V posledních dvou kapitolách se autoři věnují lahůdkám a problémům, včetně jejich řešení. Pro správce samby jako takové jsou velice důležité dodatky, obzvláště dodatek C - Referenční příručka konfiguračních nastavení Samby.
Autoři se v knize nebojí upozornit na nedostatky Samby v porovnání s nativním chováním Microsoft Windows. Správce sítě si tak může ověřit, jestli je Samba řešením pro jeho síť ještě dříve, než započne samotnou instalaci. V knize jsou také často vysvětlovány způsoby řešení rozdílných filosofií přístupu autorů Unixu a autorů Windows.
Ačkoliv knihy s podobnou tématikou stárnou velice rychle, autoři i překladatelé se s tímto jevem vyrovnali velice dobře. Kniha se snaží vysvětlovat obecné vlastnosti Samby a upozorňuje na vybraná specifika některých verzí. Časté jsou také upozornění na záludnosti různých verzí Microsoft Windows a na nutnost instalace odpovídající verze Samby.
Pěkný dojem z knihy kazí relativně časté formální chyby a nedostatky. Zpravidla se jedná o nesoulad mezi psaným textem a obrázky. Jako příklad uveďme situaci, kdy v textu hovoříme o sdíleném disku G, ale na obrázku je vyznačen disk H. Časté chyby jsou v IP adresách. Dobrý pocit z knihy kazí také nedůslednost překladatelů, kteří některé obrázky nepřeložili do češtiny, nebo naopak přeložili obrázek, ale nepřeložili výpis v textu. Nezřídka se proto z obrázků, které mají usnadnit orientaci v textu, stávají spíše hlavolamy.
Autor: | Robert Eckstein, David Collier-Brown & Peter Kelly |
Nakladatelství: | Computer Press |
Cena: | 397,- Kč |
Datum vydání: | 2001 |
Počet stran: | 384 |
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Pro ty, kdo vladnou anglictinou bych doporucil http://samba.kn.vutbr.cz/samba/docs/Samba-HOWTO-Collection.html