Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Každá pořádná počítačová síť ve firmě nebo jiné větší organizaci musí mít centrálně spravované uživatelské účty. Seriál vám ukáže, jak na to: Kerberos, LDAP, NFS4, CIFS, DNS.
V dalším pokračování seriálu si budeme povídat o kerberizaci LDAP serveru OpenLDAP. V úvodu rozebereme, k čemu je dobrá podpora Kerbera u služby LDAP. Následně si ukážeme vlastní konfiguraci.
V dnešním dílu seriálu o SSO v Linuxu prozkoumáme, jak můžeme využít SSO při práci s webem. Ukážeme si konfiguraci podpory Kerbera ve webovém serveru Apache. Dále se podíváme na podporu Kerbera v v populárních webových prohlížečích Konqueror, Mozilla Firefox a Internet Explorer.
Dnešní díl je o tom, jak si s Kerberem rozumí Samba. Ukážu vám, že si s ním rozumí docela dobře. Nakonfigurujeme si jednoduchý Samba server a pokusíme se k němu přistoupit pomocí linuxového i windowsového klienta. To vše samozřejmě s podporou SSO. Konfigurace Samby, kterou se vám chystám ukázat, je poněkud netypická a myslím, že i dost neznámá.
NFS byl po dlouhou dobu zdrojem kritiky pro nedostatky v zabezpečení. NFS verze 4 přináší podporu Kerbera, čímž tento nedostatek odstraňuje. V dnešním dílu seriálu si ukážeme, jak nakonfigurovat NFS4 s Kerberos autentizací.
V dnešním dílu si na příkladu SSH ukážeme, jak využít Kerberos pro autentizaci ke službám. Konečně přijde na řadu i slibované Single Sign-on. Nakonfigurujeme si stroj, který bude sloužit jako SSH server.
Další díl seriálu o centrální správě účtů popisuje jednoduchou konfiguraci LDAP (LDAP schema, Directory Information Tree), včetně vytvoření databáze, uživatelů a skupin a nastavení klienta.
V druhém díle seriálu si budeme povídat o systému Kerberos. Než se pustíme do vlastní konfigurace, vysvětlíme si několik základních pojmů z Kerbera a podíváme se ve zkratce na to, jak Kerberos funguje.
Každá pořádná počítačová síť ve firmě nebo jiné větší organizaci musí mít centrálně spravované uživatelské účty. Centrální místo, ze kterého úzká skupinka zasvěcených mágů nazývajících se honosným titulem administrátoři rozhoduje o bytí či nebytí bídných smrtelníků (uživatelů) v magickém světě firemních počítačových systémů.
Tiskni
Sdílej: