1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Každá pořádná počítačová síť ve firmě nebo jiné větší organizaci musí mít centrálně spravované uživatelské účty. Seriál vám ukáže, jak na to: Kerberos, LDAP, NFS4, CIFS, DNS.
V dalším pokračování seriálu si budeme povídat o kerberizaci LDAP serveru OpenLDAP. V úvodu rozebereme, k čemu je dobrá podpora Kerbera u služby LDAP. Následně si ukážeme vlastní konfiguraci.
V dnešním dílu seriálu o SSO v Linuxu prozkoumáme, jak můžeme využít SSO při práci s webem. Ukážeme si konfiguraci podpory Kerbera ve webovém serveru Apache. Dále se podíváme na podporu Kerbera v v populárních webových prohlížečích Konqueror, Mozilla Firefox a Internet Explorer.
Dnešní díl je o tom, jak si s Kerberem rozumí Samba. Ukážu vám, že si s ním rozumí docela dobře. Nakonfigurujeme si jednoduchý Samba server a pokusíme se k němu přistoupit pomocí linuxového i windowsového klienta. To vše samozřejmě s podporou SSO. Konfigurace Samby, kterou se vám chystám ukázat, je poněkud netypická a myslím, že i dost neznámá.
NFS byl po dlouhou dobu zdrojem kritiky pro nedostatky v zabezpečení. NFS verze 4 přináší podporu Kerbera, čímž tento nedostatek odstraňuje. V dnešním dílu seriálu si ukážeme, jak nakonfigurovat NFS4 s Kerberos autentizací.
V dnešním dílu si na příkladu SSH ukážeme, jak využít Kerberos pro autentizaci ke službám. Konečně přijde na řadu i slibované Single Sign-on. Nakonfigurujeme si stroj, který bude sloužit jako SSH server.
Další díl seriálu o centrální správě účtů popisuje jednoduchou konfiguraci LDAP (LDAP schema, Directory Information Tree), včetně vytvoření databáze, uživatelů a skupin a nastavení klienta.
V druhém díle seriálu si budeme povídat o systému Kerberos. Než se pustíme do vlastní konfigurace, vysvětlíme si několik základních pojmů z Kerbera a podíváme se ve zkratce na to, jak Kerberos funguje.
Každá pořádná počítačová síť ve firmě nebo jiné větší organizaci musí mít centrálně spravované uživatelské účty. Centrální místo, ze kterého úzká skupinka zasvěcených mágů nazývajících se honosným titulem administrátoři rozhoduje o bytí či nebytí bídných smrtelníků (uživatelů) v magickém světě firemních počítačových systémů.
Tiskni
Sdílej: