Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ze serveru potřebujeme na stanici dostat dvě věci: uživatelův domácí adresář (/home) a seznam uživatelů s hesly. K prvnímu nám poslouží NFS (Network File System) a k druhému NIS (Network Information Service). Dříve se používalo označení YP (Yellow Pages) a dodnes je to patrné z názvu programů. Pro tento účel by šly použít i modernější technologie jako je LDAP, PAM atd. My se ale budeme zabývat NISem.
Co je NFS, snad není potřeba sáhodlouze popisovat, takže jen ve zkratce. Je to unixový síťový filesystém, která podporuje uživatelská práva ve formátu UGO (User Group Other), tedy to, co známe z Linuxu. Na rozdíl od většiny ostatních protokolů (FTP, SMB, ...) je to bezestavový protokol. Neexistuje nic jako navázané spojení, přihlašování se apod. Klient pouze pošle na server požadavek, např. "vylistuj ./", a server mu odpoví. Pokud je klient nečinný, vůbec nevadí, pokud server odpojíme nebo restartujeme, klient si toho prakticky ani nevšimne. Běda však, pokud pracujeme na stanici s /home přes NFS a server se odpojí - systém doslova zamrzne pod rukama. Po nahození serveru se vše rozjede bez problémů.
NIS je klient/server systém pro zpřístupnění dat ze serveru na klienty. Alespoň taková je obecná definice. Postupně se ale vyprofiloval do systému, který zpřístupňuje data související s přihlašováním, hesly apod. Konkrétně jsou to tyto soubory (přesněji mapy):
ls /var/yp/domena.tld/
group.bygid
group.byname
hosts.byaddr
hosts.byname
mail.aliases
netid.byname
passwd.byname
passwd.byuid
protocols.byname
protocols.bynumber
rpc.byname
rpc.bynumber
services.byname
services.byservicename
Jak je vidět, řada souborů se exportuje vícekrát; rozdíl je v interním řazení položek.
Cílem NIS serveru je exportovat uživatelská jména a hesla ze serveru na stanice tak, aby se na stanici mohl přihlásit uživatel, který tam nemá lokální účet - obdoba přihlašování do domény u Windows.
NFS vyžaduje podporu v jádře. Distribuční jádra ji snad mají všechny a pokud ne, tak ji stačí dokompilovat. Jsou tam volby "NIS server" a "NIS klient" a vedle toho ještě zapnutí podpory NFS v3. Verze 3 je zastaralá už teď, takže určitě zapnout. V posledních jádrech nebo v -mm, -ac apod. by už snad měl být NFS v4. Dále je potřeba několik balíčků do systému. V textu budu popisovat situaci, kde klient je slackware-current a server je Red Hat 9.0. Je potřeba nainstalovat služby "portmap" a "nfs".
Nastavení, které se bude exportovat (neboli sdílet) je v /etc/exports:
cat /etc/exports
/home 192.168.5.143/255.255.255.255(rw,no_root_squash,sync)
Syntaxe je následující:
/home
192.168.5.143/255.255.255.255
rw
no_root_squash
sync
NFS nemá žádné vlastní bezpečnostní mechanismy (vyjma squashování UID/GID), jako je jméno a heslo. Adresář může připojit každý, kdo se nachází v rozsahu povolených IP adres. Pokud to chcete povolit pro celou síť, asi použijete 192.0.0.0/255.0.0.0.
Squashování UID/GID znamená, že pokud se na adresář snaží přistoupit user s UID 100, tak na NFS serveru bude mít UID 65435. UID se překlopí ke konci rozsahu. Stejně to funguje i pro GID. Lze nastavit i konkrétní UID číslo, na které se budou všichni klienti přemapovávat. Tento bezpečnostní mechanismus lze využít při vytváření public adresáře, ale pro nás je to nepoužitelné. NFS rozlišuje mezi squashováním obyčejných uživatelů (all_squash) a roota (no_root_squash). Squashování pro uživatele je ve výchozím nastavení vypnuté a pro roota zapnuté. Já osobně jsem squashování pro roota vypnul, abych se jako lokální root na stanici dostal do všech složek na serveru, nicméně to není nezbytně nutné a samozřejmě to představuje jisté bezpečnostní riziko. Pokud by se k adresáři připojil někdo, kdo má na své stanici roota, získá tak rootovský přístup ke všem home adresářům.
Nyní můžeme NFS server pokusně spustit:
service portmap start Starting portmapper: [ OK ] service nfs start Starting NFS services: [ OK ] Starting NFS quotas: [ OK ] Starting NFS daemon: [ OK ] Starting NFS mountd: [ OK ]
Pokud vše dobře dopadne, nastavte automatické spouštění služeb portmap a nfs při bootu.
Potřebujeme balíčky "nfs-utils" a "portmap".
Připojování NFS adresáře se nastavuje klasicky v
/etc/fstab
:
192.168.1.2:/home /home nfs defaults 0 0
Syntaxe je následující:
192.168.1.2
/home
/home
nfs
defaults
0 0
U klienta si lze pohrát s celou řadou parametrů. Vedle standardního "defaults" mohou mít zásadní vliv na rychlost spojení, nicméně nelze dát žádný obecný návod - musíte prohledat diskuze a zkoušet. How-to doporučuje parametry "hard,intr".
Zkusíme připojit /home
na stanici. Na pokus se hodí buď
testovací stroj, kde není žádný uživatel mimo roota, nebo připojovat do
jiného adresáře, např /serverhome
. Měly by být vidět všechny
adresáře uvnitř i se správnými UID a GID; prozatím ale pouze jako čísla,
protože na stanici nejsou uživatelé s těmito UID a GID.
/etc/rc.d/rc.portmap start Starting RPC portmapper: /sbin/rpc.portmap /etc/rc.d/rc.nfsd start Starting NFS services: /usr/sbin/exportfs -r /usr/sbin/rpc.nfsd 8 /usr/sbin/rpc.mountd /usr/sbin/rpc.lockd /usr/sbin/rpc.statd mount /home
Pokud vše dobře dopadne, nastavte automatické spouštění služeb portmap
a nfs při bootu. Adresář /home
se bude připojovat sám.
Více o NFS lze najít v Linux NFS-HOWTO.
V druhém díle bude práce dokončena nastavením NIS na serveru a u klienta a instalací LSTP.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
Jake vyhody prinese popisovane reseni oproti pouziti LDAP+PAM nebo navic s autentizaci pres Kerberos?
Myslim, ze LDAP je bezpecnejsi a lze ho vyuzit pro sdileni uzivatele ve vice prostredich. NIS je mozna lepsi na sdileni jinych udaju, nez jsou zrovna uzivatele.
S parametry mountu si chce trochu pohrat, hlavne s velikosti cache (rsize=8192,wsize=8192) nastavuje read/write buffer na 8K, ale optimalni parametry fakt nevim, tohle je z manualu...Já mám u tlustýho klienta rsize i wsize nastavený na 1024, při 8k i 4k se to kousalo. Je to voodoo...
/home
.
Problém je v tom, že by to mělo jet (klient) jak pod Linuxem, tak pod Windowsem. Mělo by to podporovat práva. Identifikaci jménem/heslem (nebo třeba kerberem). Plus by byl šifrovaný kananál pro data. A aby to nebylo vázáno na adresy (chtěl bych se připojovat z domu, ze školy, z kavárny, prostě odkudkoli).
Díval jsem se na OpenAFS
, ale bohužel mám jádro 2.6
, což jaksi nezkousl.
Díval jsem se ještě na Intermeezo
, ale ten se mi nějak nezamlouval (nebo jsem ho špatně pochopil :().
Díky za jakoukoli radu.