abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 15:33 | Nová verze

Počítačová hra Factorio (Wikipedie) běžící také na Linuxu dospěla do verze 1.0. Oficiální oznámení v příspěvku na blogu. Ukázky na YouTube. Hra byla představena v roce 2013 na Indiegogo.

Ladislav Hagara | Komentářů: 10
dnes 09:00 | Bezpečnostní upozornění

Národní bezpečnostní agentura (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) upozorňují na linuxový malware Drovorub. Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy ve FAQ. Detaily v pětačtyřicetistránkové analýze.

Ladislav Hagara | Komentářů: 8
dnes 08:00 | Nová verze

Interaktivní výpočetní prostředí Jupyter Notebook (zobecnění dřívějšího IPython Notebook) má také variantu Jupyter Book pro vytváření rozsáhlejších dokumentů. To je nově přepracované – používá systém pro správu obsahu (dokumentace) Sphinx se značkovacím jazykem MyST založeným na Markdownu a nový systém sestavení dokumentu namísto původního Jekyll.

Fluttershy, yay! | Komentářů: 5
dnes 07:00 | Nová verze

Bylo vydáno Ubuntu 18.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver (poznámky k vydání a přehled změn) a také Ubuntu 16.04.7 LTS, tj. sedmé opravné vydání Ubuntu 16.04 LTS s kódovým názvem Xenial Xerus (poznámky k vydání a přehled změn).

Ladislav Hagara | Komentářů: 7
dnes 06:00 | Nová verze

Byla vydána nová verze 1.48 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.48 bude vydáno také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 19:11 | Zajímavý projekt

Neziskové technologické konsorcium Linux Foundation a společnosti Grillo a IBM společně představili projekt OpenEEW (GitHub) neboli open source systém včasného varování před zemětřeseními (earthquake early-warning).

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 16:33 | Nová verze

Byla vydána nová verze 5.1.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 235 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 500 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
včera 16:11 | Nová verze

Byla vydána nová verze 20.08.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (sk), v kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
12.8. 13:55 | Komunita

Nadace The Document Foundation (TDF) zastřešující vývoj svobodného kancelářského balíku LibreOffice zveřejnila čtyřiapadesátistránkovou výroční zprávu za rok 2019. K dispozici je v nízkém (6,4 MB) i vysokém (53,2 MB) rozlišení. Nadace také publikovala statistiky související s LibreOffice 7.0. Před týdnem vydaná verze byla z oficiálních stránek stažena již 423 tisíckrát.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
12.8. 13:33 | Zajímavý článek

Když se řekne „jmenný prostor“ hodně lidí si představí xmlns v XML nebo balíčky v Javě odvozené od internetových domén. Jmenné prostory jsou ale obecný koncept se kterým se setkáme prakticky všude a odvozovat je můžeme i jinak. Článek Jména a jmenné prostory dává toto téma do souvislostí a ukazuje různé způsoby tvorby jmenných prostorů. Nahlédneme i do zajímavého světa RDF a ukážeme si, jak vytvářet URI, která budou globálně unikátní jednou provždy.

xkucf03 | Komentářů: 10
Dokážete si představit, že by váš hlavní počítač (desktop, notebook) byl v současné době založen na architektuře jiné než x86 (x86_64)? Například ARM, POWER, RISC-V,…
 (13%)
 (12%)
 (56%)
 (14%)
 (5%)
Celkem 260 hlasů
 Komentářů: 16, poslední dnes 04:55
Rozcestník

NFS+NIS+LTSP - přihlašování na server - II

26. 4. 2005 | Zdeněk Štěpánek | Bezpečnost | 10031×

Nastavení NIS na serveru a stanici, instalace LTSP.

Nastavení NIS na serveru

Na Red Hatu je potřeba mít nainstalovaný balíček "ypserv" a "nis-utils". Nastavení je v souboru /etc/ypserv.conf, ale já osobně jsem v něm nemusel změnit ani řádek. Dále je potřeba nastavit NIS-doménu, ta je v Red Hatu v /etc/sysconfig/network; přidejte řádek NISDOMAIN:

cat /etc/sysconfig/network

NETWORKING=yes
HOSTNAME=server.domena.tld
GATEWAY=192.168.1.1
NISDOMAIN=domena.tld

Pak ještě do /var/yp/ypservers dejte celé hostname NIS serveru:

cat /var/yp/ypservers

server.domena.tld

Nakonec ve /var/yp/Makefile nastavte proměnnou ALIASES podle toho, jaký používáte poštovní server, a kde máte soubor aliases. V mém případě /etc/postfix/aliases. Je také možné použít symlink /etc/alises.

Nyní můžeme provést sestavení NIS databáze:

/usr/lib/yp/ypinit -m

Zkusíme ještě updatovat NIS databázi. Tento update je nutný pro promítnutí změn z lokálních souborů (/etc/passwd, ...) do NIS databáze.

cd /var/yp/
make
gmake[1]: Entering directory `/var/yp/domena.tld'
Updating passwd.byname...
Updating passwd.byuid...
Updating group.byname...
Updating group.bygid...
Updating netid.byname...
gmake[1]: Leaving directory `/var/yp/domena.tld'

Pokud vše dobře dopadne, nastavte, aby se služby ypserv a yppasswd spouštěly při startu. Yppasswd slouží ke změnám hesla ze stanice. Změna hesla ze stanice se vlastně provádí síťově a právě démon yppasswd to obhospodařuje na serveru.

Nastavení NIS na stanici

Na stanici je potřeba nainstalovat balíček "yptools". Nastavení je v několika souborech:

cat /etc/defaultdomain

domena.tld

a

cat /etc/yp.conf

domain domena.tld server 192.168.1.2

V souvislosti s /etc/yp.conf jsem objevil chybu. Nevím, kdo nebo co, ale pokaždé při bootu bylo v tomto souboru:

domain domena.tld broadcast

Název domény byl správně, ale namísto server 192.168.1.2 tam bylo broadcast. Zřejmě by to fungovalo v případě, že by NIS server byl na lokálním subnetu. Ale to není můj případ, a tak jsem tuto chybu obešel následujícím kódem, která se spouští v /etc/rc.d/rc.inet2 ještě před připojováním NIS serveru:

echo "Soucasny stav yp.conf:"
cat /etc/yp.conf
echo "Zapisuji spravny yp.conf."
echo "domain domena.tld server 192.168.1.2" > /etc/yp.conf

Data z NIS serveru pak připojíme takto:

/etc/rc.d/rc.yp

Interně se spouští program ypbind.

Funkčnost NISu ověríme takto:

ypcat passwd.byname

Začne se vypisovat soubor passwd, který je na serveru. Všimněte si, že je jednak seřazený jinak než originál, a zadruhé jsou uvnitř i kryptovaná hesla. NIS vznikl původně na Solarisu, dávno před vznikem nějakého /etc/shadow. V how-to se dokonce doporučuje na serveru stínová hesla zrušit, nicméně v mém případě to nečinilo sebemenší potíže. Zřejmě mám novější verzi, než je popisovaná v how-to.

O démonu yppasswd jsme již mluvili. Síťovou změnu hesel na straně klienta zajišťuje nečekaně program yppasswd. Doporučuje se nahradit jím stávající passwd, práce je s ním identická.

mv /usr/bin/passwd /usr/bin/passwd.old
ln /usr/bin/yppasswd /usr/bin/passwd -s

Dále je potřeba nastavit soubor /etc/nsswitch.conf. Tam se definuje, která data půjdou z lokálu, a která z NIS serveru. Obsah tohoto souboru je v mém případě následující:

cat /etc/nsswitch.conf

passwd:   nis files
shadow:   nis files
group:   nis files
hosts:   files dns nis
services:  files nis
networks:  files nis
protocols: files nis
rpc:    files nis
ethers:   files nis
netmasks:  files nis
bootparams: files nis
netgroup:  files nis
publickey: files nis
automount: files nis
aliases:  files nis

A jako poslední věc doplníme do /etc/passwd a /etc/group virtuální uživatele a skupiny z NISu. Některé řádky jsem vynechal, ale jedná se o zcela standardní soubory ze standardní instalace, jediný rozdíl je v posledním řádku. Záznamy, které jsou v těchto souborech, mají zřejmě vyšší prioritu než data z NISu; minimálně root má stále heslo z lokálu a ne ze serveru.

cat /etc/passwd

root:x:0:0::/root:/bin/bash
bin:x:1:1:bin:/bin:
daemon:x:2:2:daemon:/sbin:
...
...
sshd:x:33:33:sshd:/:
gdm:x:42:42:GDM:/var/state/gdm:/bin/bash
pop:x:90:90:POP:/:
nobody:x:99:99:nobody:/:
+::::::

a>

cat /etc/group

root::0:root
bin::1:root,bin,daemon
daemon::2:root,bin,daemon
...
...
nobody::98:nobody
nogroup::99:
users::100:
console::101:
+:::

Nyní zkuste restartovat počítač a přihlásit se jako nějaký uživatel, který je na serveru. Pokud to jde, můžete si pogratulovat. Zkuste ještě, jestli funguje změna hesla, a hotovo.

Více o NIS lze najít na http://www.linux-nis.org/ a v The Linux NIS(YP)/NYS/NIS+ HOWTO.

LTSP - Linux Terminal Server Project

LTSP není třeba představovat. Ale jestli se ptáte, proč to sem motám, tak proto, že v práci (střední škola) máme server, kde jsou domácí adresáře, ale provozovat LTSP server by už nezvládl, a tak jsem výše zmíněným způsobem stvořil aplikační server.

Přesněji řečeno, prozatím to běží na mém osobním kompu, který serveru nesahá ani po kolena. Mimochodem, víte, že z grantů ministerstva školství musí jít minimálně 50 % peněz na nákup softwaru? Takže když chci server za 100 000 Kč, tak musím najít SW za dalších 100 000 Kč. A asi jste v televizi už slyšeli, co se děje, když někdo použije grant na něco jiného, než byl určen. Nemám slov...

No a na tento "aplikační server" jsem nainstaloval LTSP. Článků už bylo napsáno dost, takže jen v rychlosti.

LTSP vyžaduje minimálně 3 služby: tftp, dhcp a nfs. Přes tftp se nahrává jádro na klienta, DHCP rozdává klientům IP adresy a přes NFS se exportuje root filesystém pro klienta. DHCP samozřejmě vůbec nemusí být na LTSP serveru, může být na jakémkoliv počítači v subnetu.

Funkční konfigurace DHCP pro jednoho LTSP klienta:

cat /etc/dhcpd.conf

option domain-name "domena.tld";
option domain-name-servers 192.168.1.2;
option netbios-name-servers 192.168.1.2;
ddns-update-style none;

option subnet-mask 255.0.0.0;
default-lease-time 43200;
max-lease-time 518400;
option root-path "10.0.0.1:/opt/ltsp/i386";

subnet 192.168.5.0 netmask 255.255.255.0 { not authoritative; }

subnet 10.0.0.0 netmask 255.0.0.0 {
 option broadcast-address 10.255.255.255;
 range dynamic-bootp 10.0.0.100 10.0.0.254;
 option routers 10.0.0.1;
 use-host-decl-names on;
 option log-servers 10.0.0.1;

 host xklient {
  hardware ethernet 00:30:4f:07:af:01;
  fixed-address    10.0.0.2;
#  next-server    10.0.0.254;
#  urcuje TFTP server, je odlisny od
"routers"
  filename "/tftpboot/lts/vmlinuz.ltsp";
  }
}

Zmínil bych snad jen parametr next-server. LTSP standardně hledá TFTP server na IP adrese brány subnetu option routers 10.0.0.1;. Tato direktiva zařídí, že jako TFTP server se použije 10.0.0.254. V tomto konkrétním případě ale není potřeba.

TFTP server se spustí příkazem:

/usr/sbin/in.tftpd -l /

Root filesystém bezdiskového klienta vyexportujeme takto:

cat /etc/exports

/opt/ltsp/i386 10.0.0.0/255.0.0.0(ro,no_root_squash,sync)

Osobně doporučuji použít instalační program LTSP k nainstalování balíčků, ale konfiguraci služeb si udělat ručně. Na LTSP serveru nutně musí být jen NFS. DHCP může být kdekoliv na subnetu a TFTP v podstatě také. Cílem tohoto článku není instalace LTSP, krom toho je dost jednoduchá, takže vás odkáži jen na následující odkazy:

Více o LTSP lze najít zde:

       

Hodnocení: 83 %

        špatnédobré        

Nástroje: Tisk bez diskuse

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

Komentáře

Vložit další komentář

26.4.2005 13:56 lubos
Rozbalit Rozbalit vše 50% na software
K tomu se uz neda rict nic vic jenom, ze zodpovedni dostali neco hezkyho od jiste nejmenovane firmy.
29.4.2005 10:42 H
Rozbalit Rozbalit vše Re: 50% na software
V nejhorsim se za ty penize da koupit Matlab, Mathematica, Maple, a podobne. Jsou to uzitecne programy a pod Linuxem funguji.
26.4.2005 15:15 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
Rozbalit Rozbalit vše 50
Zdravim

Konkretnejsi informace lze najit zde:

http://www.e-gram.cz/Documents/MP28885.pdf

Bod 9.3

Zdenek
www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
26.4.2005 16:47 petr_p
Rozbalit Rozbalit vše Re: 50
Tak si ten doplnek do 100 % daji do OPPP. (Kdyby tohle vedeli dodavatele, tak by byl GNU software vsude.)
26.4.2005 20:33 tvi | skóre: 3 | Brno
Rozbalit Rozbalit vše Re: 50
Mimochodem, víte, že z grantů ministerstva školství musí jít minimálně 50 % peněz na nákup softwaru?

Nemusí, ale může. V tom je určitý rozdíl. Pokyn M$MT říká akorát to, že můžete použít maximálně 50% dotace na hardware. Zbytek můžete použít buď na SW (ne nutně systémový a ne nutně od M$), odměny řešitelům projektu (bohužel jen formou dohod) a další náklady, ale tak tomu bývá u většiny grantů, nejen u těch v rámci SIPVZ.

Jiná věc je, jak se ministerstvo chová v reálu, zejména k projektům založeným na Open Source a Free Software. Projekty jsou bohužel dosud jedinou cestou jak na OSS/FS ve školách získat nějaké finance (to se částečně změní od tohoto roku, kdy i tzv. "červené školy" začnou od státu dostávat určitý příspěvek, o který je před tím okrádali indošisté) a z hlediska předkladatelů je to svého druhu loterie s armádou byrokratických klacků pod nohama. Ale to už je jiná pohádka...

Mimochodem - když už vzpomínáte LTSP, zrovna před týdnem vyšla nová verze 4.1.1, která vypadá docela kůůůl - podle changelogu má mít konečně vyřešeno lokální připojování USB zařízení a další vychytávky. Ještě jsem ji teda nezkoušel, ale už se docela těším.
Dobrej Indoš je jen mrtvej Indoš

Založit nové vláknoNahoru

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.