Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Na Seznam nepovolených internetových her (Wikipedie) se k 13. 7. 2026 dostala predikční platforma Polymarket.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 167 (pdf) a Hello World 30 (pdf).
Byla vydána nová verze 3.22.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
FreeBSD odstranilo poslední GPL kód ze základního systému. Konkrétně dpv, libdpv, libfigpar a dialog. Instalátor před čtyřmi lety přešel z dialogu na bsddialog.
Sociální síti 𝕏 (dříve Twitter) má dnes 20 let. Pro veřejnost byla zpřístupněna 15. července 2006.
Insula Faktury je open source generátor faktur, který běží přímo ve webovém prohlížeči. Žádná registrace, žádné sledování, žádné omezení. Zdrojové kódy jsou k dispozici na Codebergu.
První Mobile Linux Hackday v Plzni, tj. komunitní setkání věnované Linuxu na mobilních zařízeních, proběhne 24. července od 10:00. Akce je otevřená všem zájemcům – od zvědavců po zkušené vývojáře. Dopoledne proběhnou přednášky Davida Heidelberga a Petra Hodiny o aktuálním stavu mobilního Linuxu: proč vůbec chtít tučňáka v kapse, jaké telefony jsou dnes dobře podporované a co taková podpora obnáší. Po obědě se zaměříme na konkrétní
… více »3D software Blender byl vydán ve verzi 5.2 s prodlouženou podporou. Videopředstavení na YouTube.
[ 1070.046759] sd 6:0:0:0: [sdb] Write Protect is off
[ 1070.046762] sd 6:0:0:0: [sdb] Mode Sense: 03 00 00 00
[ 1070.046764] sd 6:0:0:0: [sdb] Assuming drive cache: write through
[ 1070.046768] sdb: sdb1
[ 1070.048209] sd 6:0:0:0: [sdb] Attached SCSI removable disk
[ 1070.048249] sd 6:0:0:0: Attached scsi generic sg2 type 0
[ 1070.050053] sd 6:0:0:1: [sdc] Attached SCSI removable disk
[ 1070.050092] sd 6:0:0:1: Attached scsi generic sg3 type 0
[ 1074.892129] UDF-fs: No VRS found
[ 1075.052883] ISOFS: Unable to identify CD-ROM format.
Jsem lama ale chtěl bych se něco naučit takže pokud by někdo mohl trochu obšírněji popsat kde může být problém a pomůže mi ho vyřešit bude mít mé díky.
Při pokusu o vložení usb-čekoliv se usb tváří že nepracuje.Opravdu při zapojení čehokoliv přes USB (např. i myš, klávesnice), nebo jenom při zapojení nějakého „velkokapacitního paměťového zařízení“ (flash-disk, fotoaparát, čtečka karet…)? Ty hlášky vypadají, jako by systém nerozpoznal typ souborového systému, který na tom zařízení je.
/dev/sdb /media/cdrom ...Ten řádek smaž (
sudo gedit /etc/fstab), ve fstabu by žádná vyjímatelná média být neměla, a pak už by to mělo fungovat -- systém souborů se autodetekuje a připojí.
/dev/sdb /media/cdrom iso9660 ...tj. je tam napsáno, kam se to má připojit (což je ještě samo o sobě v pořádku), ale také souborový systém iso9660, který na flashce velmi pravděpodobně není.
Tiskni
Sdílej: