Svobodná historická realtimová strategie 0 A.D. (Wikipedie) byla vydána ve verzi 28 (0.28.0). Její kódový název je Boiorix. Představení novinek v poznámkách k vydání. Ke stažení také na Flathubu a Snapcraftu.
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní byl vydán ve verzi 1.6.0 (Bluesky). Přehled novinek na GitLabu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.2 a 20.04 OTA-12.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová stabilní verze 2.0 otevřeného operačního systému pro chytré hodinky AsteroidOS (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
WoWee je open-source klient pro MMORPG hru World of Warcraft, kompatibilní se základní verzí a rozšířeními The Burning Crusade a Wrath of the Lich King. Klient je napsaný v C++ a využívá vlastní OpenGL renderer, pro provoz vyžaduje modely, grafiku, hudbu, zvuky a další assety z originální kopie hry od Blizzardu. Zdrojový kód je na GitHubu, dostupný pod licencí MIT.
Byl představen ICT Supply Chain Security Toolbox, společný nezávazný rámec EU pro posuzování a snižování kybernetických bezpečnostních rizik v ICT dodavatelských řetězcích. Toolbox identifikuje možné rizikové scénáře ovlivňující ICT dodavatelské řetězce a na jejich podkladě nabízí koordinovaná doporučení k hodnocení a mitigaci rizik. Doporučení se dotýkají mj. podpory multi-vendor strategií a snižování závislostí na vysoce
… více »Nizozemský ministr obrany Gijs Tuinman prohlásil, že je možné stíhací letouny F-35 'jailbreaknout stejně jako iPhony', tedy upravit jejich software bez souhlasu USA nebo spolupráce s výrobcem Lockheed Martin. Tento výrok zazněl v rozhovoru na BNR Nieuwsradio, kde Tuinman naznačil, že evropské země by mohly potřebovat větší nezávislost na americké technologii. Jak by bylo jailbreak možné technicky provést pan ministr nijak nespecifikoval, nicméně je známé, že izraelské letectvo ve svých modifikovaných stíhačkách F-35 používá vlastní software.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 162 (pdf).
Sdružení CZ.NIC, správce české národní domény, zveřejnilo Domain Report za rok 2025 s klíčovými daty o vývoji domény .CZ. Na konci roku 2025 bylo v registru české národní domény celkem 1 515 860 s koncovkou .CZ. Průměrně bylo měsíčně zaregistrováno 16 222 domén, přičemž nejvíce registrací proběhlo v lednu (18 722) a nejméně pak v červnu (14 559). Podíl domén zabezpečených pomocí technologie DNSSEC se po několika letech stagnace výrazně
… více »Google představil telefon Pixel 10a. S funkci Satelitní SOS, která vás spojí se záchrannými složkami i v místech bez signálu Wi-Fi nebo mobilní sítě. Cena telefonu je od 13 290 Kč.
Na www.nvidia.com si stahni ovladace - nyni je to jeden balik pro vsechny linuxove distribuce. Spustis instalator, nainstaluje se ovladac a glx rozsireni.
Pak se musi upravit soubor s konfiguraci X-serveru, obvykle /etc/X11/XF86Config-4, a to asi takto:
1)V "Section Module" odstranit radky s "GLcore" a "dri", a napsat tam misto toho Load "glx".
2)u ovladace pro videokartu dat misto Driver "nv" -> Driver "nvidia"
Restartovat X-ka a melo by to slapat. A mam takovy dojem, ze nekde v /usr/share/doc/nvidia* by melo byt podrobne README, tykajici se ruznych uprav konfigurace, jako vypnuti loga, pouzivani vlastniho pristupu k AGP atd.
je fajn že je to tam napsáno takto, ale přece jen česky je česky a ještě k tomu jak mi to podal kolega výš je výsostný popis...doslova polopatisticky
díky moc za postup i tu aktualizaci
skoda takhle Linux budou pozivat jen Ti vyvoleni co byli chytrejsi nez mi co jsme veskole pred sebe dostaly MS-DOS a rekli nm tohle je PC a nic jinyho neexistuje. A ejhle nam to nestacilo a pracne jsme se dokopaly az na tyhle stranky , ale tady nas nechtej nerozumime tomu co se tu pise a kdyz se zeptame sme blbecci? Vis myslim ze je lepsi pak radsi neradit, a ignorovat, nez odrazovat a urazet je to muj nazor. Taky se po instalaci ovladacu na nVidii pidim dost dlouho. V linuxu umim jen prikaz CD a DIR to se pise i c MS-DOSu tak slova kompilace atd. nvic v eng. mi nic moc nerika musi se nam to vysvetli jako detem pac je to pro naas velk neznama.
To je jen muj nazor muzete snim nesouhlasit a nebo akceptovat chovat se vstricne vsem co nam podavaji pomocnou ruku zanas zactecniky moc dekuji ani ja nechci stat stranou a to co se ucim chci hodit n web co se bude asi jmenovat Windouws vs Linux, Stranka asi bude rozpulen na leve a prave okno v jednom okne bych rad udelal popis pro win a v druhem pro linux aby jsme to mi co prechazime meli aspon cstecne srozumitelny .
skoda asi bude nasledovat reinstal na Windows
Tiskni
Sdílej: