Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant
network={
key_mgmt=WPA-EAP
eap=PEAP
pairwise=CCMP TKIP
group=CCMP TKIP
identity="tomas.bedrnik@tul.cz"
password="heslo"
ca_cert="/home/Beda/certifikaty/cesnet-ca.cz.pem.crt"
phase1="peaplabel=0"
phase2="auth=MSCHAPV2"
}
Používám openSUSE, které defaulntě používá networkmanager, takže v Yastu nastavím spravování sítě na ručně - to vypne networkmanager.
Když spustím wpa_supplicant po chvíli to vypíše CTRL-EVENT-EAP-FAILURE EAP authentication failed
# wpa_supplicant -D wired -ieth0 -c/etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf -dd
Initializing interface 'eth0' conf '/etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf' driver 'wired' ctrl_interface 'N/A' bridge 'N/A'
Configuration file '/etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf' -> '/etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf'
Reading configuration file '/etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf'
ctrl_interface='/var/run/wpa_supplicant'
Line: 2 - start of a new network block
key_mgmt: 0x1
eap methods - hexdump(len=16): 00 00 00 00 19 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00 00
pairwise: 0x18
group: 0x18
identity - hexdump_ascii(len=20):
74 6f 6d 61 73 2e 62 65 64 72 6e 69 6b 40 74 75 tomas.bedrnik@tu
6c 2e 63 7b l.cz
password - hexdump_ascii(len=5): [REMOVED]
ca_cert - hexdump_ascii(len=43):
2f 68 6f 6d 65 2f 42 65 64 61 2f 63 65 72 74 69 /home/Beda/certi
66 69 6b 61 74 79 2f 63 65 73 6e 65 74 2d 63 61 fikaty/cesnet-ca
2e 63 7a 2e 70 65 6d 2e 63 72 75 .cz.pem.crt
phase1 - hexdump_ascii(len=11):
70 65 61 70 6c 61 62 65 6c 3d 31 peaplabel=0
phase2 - hexdump_ascii(len=13):
61 75 74 68 3d 4d 53 43 48 41 50 56 33 auth=MSCHAPV2
Priority group 0
id=0 ssid=''
Initializing interface (2) 'eth0'
EAPOL: SUPP_PAE entering state DISCONNECTED
EAPOL: KEY_RX entering state NO_KEY_RECEIVE
EAPOL: SUPP_BE entering state INITIALIZE
EAP: EAP entering state DISABLED
EAPOL: External notification - portEnabled=0
EAPOL: External notification - portValid=0
wpa_driver_wired_init: Added multicast membership with packet socket
Own MAC address: 00:1e:ec:51:08:69
Setting scan request: 0 sec 100000 usec
Added interface eth0
Using wired driver - overriding ap_scan configuration
EAPOL: External notification - portControl=Auto
Already associated with a configured network - generating associated event
Association info event
State: DISCONNECTED -> ASSOCIATED
Associated to a new BSS: BSSID=01:80:c2:00:00:04
No keys have been configured - skip key clearing
Network configuration found for the current AP
WPA: No WPA/RSN IE available from association info
WPA: Set cipher suites based on configuration
WPA: Selected cipher suites: group 24 pairwise 24 key_mgmt 1 proto 2
WPA: clearing AP WPA IE
WPA: clearing AP RSN IE
WPA: using GTK CCMP
WPA: using PTK CCMP
WPA: using KEY_MGMT 802.1X
WPA: Set own WPA IE default - hexdump(len=22): 30 14 01 00 00 0f ac 04 01 00 00 0f ac 04 01 00 00 0f ac 01 00 00
EAPOL: External notification - portControl=Auto
Associated with 01:80:c2:00:00:04
WPA: Association event - clear replay counter
EAPOL: External notification - portEnabled=0
EAPOL: External notification - portValid=0
EAPOL: External notification - portEnabled=1
EAPOL: SUPP_PAE entering state CONNECTING
EAPOL: SUPP_BE entering state IDLE
EAP: EAP entering state INITIALIZE
EAP: EAP entering state IDLE
Cancelling scan request
EAPOL: startWhen --> 0
EAPOL: SUPP_PAE entering state CONNECTING
EAPOL: txStart
TX EAPOL - hexdump(len=4): 01 01 00 00
EAPOL: startWhen --> 0
EAPOL: SUPP_PAE entering state CONNECTING
EAPOL: txStart
TX EAPOL - hexdump(len=4): 01 01 00 00
EAPOL: idleWhile --> 0
EAP: EAP entering state FAILURE
CTRL-EVENT-EAP-FAILURE EAP authentication failed
EAPOL: SUPP_PAE entering state AUTHENTICATING
EAPOL: SUPP_BE entering state FAIL
EAPOL: SUPP_PAE entering state HELD
EAPOL: SUPP_BE entering state IDLE
EAPOL: startWhen --> 0
^CCTRL-EVENT-TERMINATING - signal 2 received
Removing interface eth0
State: ASSOCIATED -> DISCONNECTED
No keys have been configured - skip key clearing
EAPOL: External notification - portEnabled=0
EAPOL: SUPP_PAE entering state DISCONNECTED
EAPOL: SUPP_BE entering state INITIALIZE
EAP: EAP entering state DISABLED
EAPOL: External notification - portValid=0
No keys have been configured - skip key clearing
Cancelling scan request
Cancelling authentication timeout
Poradíte mi prosím, co dělám špatně? Pod windows se se stejnými přihlašovacími údaji bez problému přihlásím.
wpa_supplicant -D wired -ieth0 -c/etc/wpa_supplicant/wpa_supplicant.conf -dd
a nemelo by byt -Dwired
spis?
tohle mi funguje na upce pro dratovy kolejni i bezdratovy eduroamovy pripojeni:
wpa_supplicant -iwlan0 -Dwext -c/etc/wpa_supplicant.conf -B -N \ -ieth0 -Dwired -c/etc/wpa_supplicant.confpro spusteni wpa_supplicant a v souboru /etc/wpa_supplicant.conf mam
network={ ssid="eduroam" proto=WPA key_mgmt=WPA-EAP pairwise=TKIP group=TKIP WEP104 WEP40 eap=PEAP identity="netID@upce.cz" password="heslo" ca_cert="/etc/1x/cert.pem" phase2="auth=PAP" disabled=1 } network={ ssid="upce-lan" scan_ssid=1 key_mgmt=IEEE8021X pairwise=TKIP eap=PEAP identity="netID@upce.cz" password="heslo" }
ifconfig eth0 allmulti
Jedinej problém teď mam s občasnym odpojováním, kdy se wpa_supplicant nedokáže znovu autentizovat, i když mam fast_reauth=1
a musí se spustit ručně znova.
Tiskni
Sdílej: