Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
pred par dny jsem upgradoval jadro na jednom stroji a myslim ze jsem zapnul takovou tu feature ktera rozdeluje cpu cas podle uid procesu (nasledujici problem muze a nemusi s tim souviset).
problem: na stroji vznika pomerne hodne procesu s ruznymi uid (to neovlivnim - server pro mnoho uzivatelu). na zaklade toho vznikaji a zanikaji adresare typu /sys/kernel/uids/uid
. pri kazdym takovym vzniku a zaniku se vygeneruje event pro udevd, kterej na zaklade toho pusti obsluzne skripty, viz kus strace:
execve("/sbin/udev", ["udev", "uids"], ["ACTION=remove", "DEVPATH=/kernel/uids/100000114", "SUBSYSTEM=uids", "SEQNUM=1905123", "HOME=/", "PATH=/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin", "UDEVD_EVENT=1"]
toto se deje hodne casto a stroj to nestiha, tudiz udev zere hodne % cpu, pripadne vznika hodne (10000+) procesu s eventama (typu /sbin/udevsend uids
).
zkousel jsem s tim ruzne cvicit ale zda se ze nic nezabralo. zkusil jsem do udev rules pridat radek:
SUBSYSTEM="uids", OPTIONS="ignore_device"
ale zda se ze to nema vliv. navic je divne ze v strace snipetu je SUBSYSTEM=uids, zatim co kdyz se na to divam pres udevinfo tak mi pise SUBSYSTEM=unknown. zkousel jsem udevd i zabit, ale z nejakeho duvodu se hned po zabiti vrati (to je dalsi otazka: kde se furt bere, v inittab neni a zadnej pousteci skript taky nema. leda by to hlidal kernel, ale to mi prijde dost prasarna)
takze co s tim? musim rict ze streva udev moc neznam a na netu take neni o tom moc informaci.
udevd 968 root 3r DIR 0,8 0 1 inotify udevd 968 root 4u unix 0xd70b5de0 150 socket udevd 968 root 5u sock 0,4 151 can't identify protocol udevd 968 root 6r FIFO 0,5 152 pipeKonkrétně hlídá změny souborů přes inotify (to asi bude váš případ změn v proc), pak přes NETLINK socket hovoří s jádrem (tudy dostává informace o hardwaru) a pak tu je UNIX socket pro komunikaci s uživatelským prostorem a roura pravděpodobně jako berlička pro zpracování signálů na systémech, které nemají pselect(2). Proč ale udev nechce ignorovat události ohledně uids, to nevím. Rozhodně bych doporučoval upgradovat, protože vztah mezi jádrem a udevd je velmi těsný.
# cat /proc/sys/kernel/hotplug /sbin/udevsendten udevsend pak asi kontroluje jestli udev nechcip a kdyztak ho pusti. to je ale prasarna.
==
', ale myslím, že udev pořád podporuje i starou syntaxi s '=
'. Pokud to nepozná podle SUBSYSTEM
, zkuste DEVPATH=="/kernel/uids/*"
(a samozřejmě by to mělo být v souboru, který se bude zpracovávat jako první).
Tiskni
Sdílej: