Lze získat roota pouze se zapalovačem? Ano, lze.
Konference LinuxDays 2024 proběhne již tento víkend 12. a 13. října v Praze. Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů, zástup zajímavých osobností a stánky řady projektů: Fedora, openSUSE, vpsFree.cz, Mozilla, brmlab, OpenAlt a mnoho dalších. Vstup zdarma.
Představeny byly oficiální Raspberry Pi microSD karty třídy A2 a silikonový kryt na Raspberry Pi 5.
OpenRazer byl vydán ve verzi 3.9.0. Jedná se o svobodný software, ovladač a démon, umožňující nastavovat klávesnice, notebooky, myši, podložky pod myš, keypady, sluchátka a další zařízení od společnosti Razer na GNU/Linuxu.
Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
pred par dny jsem upgradoval jadro na jednom stroji a myslim ze jsem zapnul takovou tu feature ktera rozdeluje cpu cas podle uid procesu (nasledujici problem muze a nemusi s tim souviset).
problem: na stroji vznika pomerne hodne procesu s ruznymi uid (to neovlivnim - server pro mnoho uzivatelu). na zaklade toho vznikaji a zanikaji adresare typu /sys/kernel/uids/uid
. pri kazdym takovym vzniku a zaniku se vygeneruje event pro udevd, kterej na zaklade toho pusti obsluzne skripty, viz kus strace:
execve("/sbin/udev", ["udev", "uids"], ["ACTION=remove", "DEVPATH=/kernel/uids/100000114", "SUBSYSTEM=uids", "SEQNUM=1905123", "HOME=/", "PATH=/sbin:/bin:/usr/sbin:/usr/bin", "UDEVD_EVENT=1"]
toto se deje hodne casto a stroj to nestiha, tudiz udev zere hodne % cpu, pripadne vznika hodne (10000+) procesu s eventama (typu /sbin/udevsend uids
).
zkousel jsem s tim ruzne cvicit ale zda se ze nic nezabralo. zkusil jsem do udev rules pridat radek:
SUBSYSTEM="uids", OPTIONS="ignore_device"
ale zda se ze to nema vliv. navic je divne ze v strace snipetu je SUBSYSTEM=uids, zatim co kdyz se na to divam pres udevinfo tak mi pise SUBSYSTEM=unknown. zkousel jsem udevd i zabit, ale z nejakeho duvodu se hned po zabiti vrati (to je dalsi otazka: kde se furt bere, v inittab neni a zadnej pousteci skript taky nema. leda by to hlidal kernel, ale to mi prijde dost prasarna)
takze co s tim? musim rict ze streva udev moc neznam a na netu take neni o tom moc informaci.
udevd 968 root 3r DIR 0,8 0 1 inotify udevd 968 root 4u unix 0xd70b5de0 150 socket udevd 968 root 5u sock 0,4 151 can't identify protocol udevd 968 root 6r FIFO 0,5 152 pipeKonkrétně hlídá změny souborů přes inotify (to asi bude váš případ změn v proc), pak přes NETLINK socket hovoří s jádrem (tudy dostává informace o hardwaru) a pak tu je UNIX socket pro komunikaci s uživatelským prostorem a roura pravděpodobně jako berlička pro zpracování signálů na systémech, které nemají pselect(2). Proč ale udev nechce ignorovat události ohledně uids, to nevím. Rozhodně bych doporučoval upgradovat, protože vztah mezi jádrem a udevd je velmi těsný.
# cat /proc/sys/kernel/hotplug /sbin/udevsendten udevsend pak asi kontroluje jestli udev nechcip a kdyztak ho pusti. to je ale prasarna.
==
', ale myslím, že udev pořád podporuje i starou syntaxi s '=
'. Pokud to nepozná podle SUBSYSTEM
, zkuste DEVPATH=="/kernel/uids/*"
(a samozřejmě by to mělo být v souboru, který se bude zpracovávat jako první).
Tiskni Sdílej: