Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch 24.04-1.3. Současně oznámila, že nadcházející větší vydání 24.04-2.0 bude mít modernější webový prohlížeč.
Ploopy po DIY trackballech či sluchátkách představuje nový externí DIY trackpoint se čtyřmi tlačítky Bean. Obsahuje snímač Texas Instruments TMAG5273, spínače Omron D2LS-21 a řadič RP2040, používá firmware QMK. Schémata jsou na GitHubu; sadu lze předobjednat za 69 kanadských dolarů (bez dopravy a DPH).
Mozilla před dvěma týdny na svém blogu oznámila, že díky Claude Mythos Preview bylo ve Firefoxu nalezeno a opraveno 271 bezpečnostních chyb. Včera vyšel na Mozilla Hacks článek s podrobnějšími informacemi. Z 271 bezpečnostních chyb mělo 180 chyb vysokou závažnost, 80 chyb střední závažnost a 11 chyb nízkou závažnost. Celkově bylo v dubnu ve Firefoxu opraveno 423 bezpečnostních chyb. Čísla CVE nemusí být přiřazována jednotlivým chybám. CVE-2026-6784 například představuje 154 bezpečnostních chyb.
Před týdnem zranitelnost Copy Fail. Dnes zranitelnost Dirty Frag. Běžný uživatel může na Linuxu získat práva roota (lokální eskalaci práv). Na většině linuxových distribucí vydaných od roku 2017. Aktuálně bez oficiální záplaty a CVE čísla [oss-security mailing list].
Ačkoli je papež Lev XIV. hlavou katolické církve a stojí v čele více než miliardy věřících po celém světě, také on někdy řeší všední potíže. A kdo v životě neměl problémy se zákaznickou linkou? Krátce poté, co nastoupil do úřadu, musel papež se svou bankou řešit změnu údajů. Operátorka ale nechtěla uvěřit, s kým mluví, a Svatému otci zavěsila.
Incus, komunitní fork nástroje pro správu kontejnerů LXD, byl vydán ve verzi 7.0 LTS (YouTube). Stejně tak související LXC a LXCFS.
Google Chrome 148 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 148.0.7778.96 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Vypíchnout lze Prompt API (demo) pro přímý přístup k AI v zařízení. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 127 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Richard Hughes oznámil, že po společnostech Red Hat a Framework a organizacích OSFF a Linux Foundation, službu Linux Vendor Firmware Service (LVFS) umožňující aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem, nově sponzorují také společnosti Dell a Lenovo. Do dnešního dne bylo díky LVFS provedeno více než 145 milionů aktualizací firmwarů od více než 100 různých výrobců na milionech linuxových zařízení.
Americké technologické společnosti Microsoft, Google a xAI souhlasily, že vládě Spojených států poskytnou přístup k novým modelům umělé inteligence (AI) před jejich uvedením na trh. Oznámila to americká vláda, která tak bude moci prověřit, zda modely nepředstavují hrozbu pro národní bezpečnost. Oznámení podtrhuje rostoucí obavy Washingtonu z rizik spojených s výkonnými AI systémy. Americké úřady chtějí v rámci předběžného přístupu
… více »Zdravím, mám problém se suspendem do RAM. Tedy uspávání chodí moc dobře (příkazem /usr/sbin/pm-suspend se notebook během pár sekund uspí do RAM a po stisku power tlačítka zase probudí), ale pokoušel jsem se nastavit notebook tak, aby se uspal po zaklapnutí víka. V /etc/acpi/handler.sh vypadá příslušná sekce takto:
button/lid)
#echo "LID switched!">/dev/tty5 ;;
#echo -n mem > /sys/power/state ;;
/usr/sbin/pm-suspend ;;
*) logger "ACPI group/action undefined: $1 / $2" ;;
esac
Po zaklapnutí víka se notebook uspí, po stisku power tlačítka se začne probírat, problikne obraz a hned se zase uspí. Když stisknu power tlačítko podruhé, probudí se korektně. Tzn. funguje uspání zaklapnutím víka (displeje), ale probuzení funguje až napodruhé. Když uspím napsáním /usr/sbin/pm-suspend do konzole, probudí se napoprvé. Je to otravný - má někdo nějaký nápad, čím by to mělo být? Jistě to bude nějaká prkotina, nejspíš v konfiguraci, ale hraju si tu s tím celé dopoledne a nevyřešil jsem :( Systém je ArchLinux, balíky aktuální, notebook je Asus F3Jc, čipset Intel, grafika NVidia, ovladače properitální. Díky
Mám naprosto stejný problém na Dell Vostro 1500 a Debianu. Nevyřešil jsi to nějak?
Problém jsem s pomocí vyřešil. Stačilo doinstalovat jeden balíček, který inteligentně řeší probouzení. Návod v diskusi na Rootu.
Tiskni
Sdílej: