Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
teplomer.wz.cz/teplota2.php?temp=
Potřeboval bych něco takového zprovoznit na Linuxu, ale nevím moc jak na to. S teploměrem se mi zatím daří komunikovat v minicomu.
Našel jsem také, že na RS232 lze poslat data z BASH příkazem:echo TEXT_K_POSLANI > /dev/ttyS1
cat
funguje:cat /dev/ttyS1
+23.5C
. Ale má to jeden háček: příkaz se po získání dat neukončí. Teploměr vloží za hodnotu znak 13 (0x0D) a příkaz cat
čeká na další hodnotu. Potřebuju získat jen jednu hodnotu např. do souboru a pak s ním něco dělat:
cat /dev/ttyS1 > teplota.txt
Výše uvedený povel ale udělá to, že do souboru "nabouchá" za sebe několik hodnot (dle délky běhu), které jsou odděleny znakem s ASCII hodnotou 13 (0x0D).
Poraďte prosím co teď... Nyní vždy příkaz cat ....
musím ukončit kombinací kláves CTRL+C
Děkuji předem
sed 's/\r.*//;q' /dev/ttyS1
namiesto cat
dobry den
mame stejne teplomery a pouzivame:
read teplota < /dev/ttyS0 && echo -n $teplota | tr -d "\r" date +" %H:%M:%S %d.%m.%Y"
marek
read teplota < /dev/ttyS0 && echo -n $teplota
výsledek:
[1] 27427 bash: lt: command not found [1]+ Stopped read teplota bash: /dev/ttyS1: Permission denieda to i pod rootem
dobry den.
obavam se, ze Vam dela v shellu bordel v zobrazeni ten \r (\xd) a ze jste tam cosi napsal navic.
zkuste to v novem shellu zapsat treba takto, at vyloucite vsechny pochybnosti:
read teplota < /dev/ttyS0 echo $teplota | od -c
marek
0000000 \n 0000001Pak jsem zkusil:
cat /dev/ttyS1 > teplota.txt
a samozřejmě po pár sekundách CTRL+C
dále jsem chtěl vypsat příkazem cat
obsah souboru, ale výsledek je takovýto:
root@miniPC:/home/user# cat teplota.txt root@miniPC:/home/user#když ovšem teplota.txt otevřu v mcedit, jsou tam teploty oddělené právě tím problematickým znakem (^M), který asi dělá ten zmiňovaný bordel. Použil jsem tedy toto:
root@miniPC:/home/user# read teplota < teplota.txt root@miniPC:/home/user# echo $teplota | od -c 0000000 + 0 2 3 . 5 C \r + 0 2 3 . 5 C \r 0000020 + 0 2 3 . 5 C \r \n 0000031 root@miniPC:/home/user#Teď už opravdu nevím jak dál. Prosím, poraďte
cat /dev/ttyS1 > teplota.txt
cat teplota.txt
read teplota < /dev/ttyS1 && echo "http://www.domena.cz/uloz.php?temp="$teplota
http://www.domena.cz/uloz.php?temp=+23.6C
wget
a celé vykonat:wget http://www.domena.cz/uloz.php?temp=+23.6
wget
namísto echo
mě mohlo také napadnout samotného dobry den
ja si myslim, ze tam ten ukoncovaci znak teplomer dava porad (alespon to ma ve specifikaci), ale ze to tomu wgetu proste nevadi.
jinak odstraneni vsech vyskytu 0x0d delame prave tim tr -d "\r"
v tom php je NUTNE parsovat promennou temp a prevadet ji na hodnotu vhodnou pro mysql - nikdy nevite co vam tam kdo posle.
marek
ps: resili jsme vpodstate to same - akorat si to predavame pomoci ssh a klicu co umi spustit prave jednu akci. bezpecnost reseni se potom pohybuje uplne nekde jinde
>
Tiskni
Sdílej: