Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
# file: dovecot.index # owner: pavel # group: users user::rw- group::rwx #effective:--- group:users:rwx #effective:--- mask::--- other::---proc ho nemuzu otevrit uzivatelem lubo, kterej je ve skupine users?
Protože máte masku '---
', viz
group:users:rwx #effective:---
setfacl -R -d --set u::rwx,g:users:rwx,o::- .Public
...
Kdyz si dovecot IMAP vytvori soubor "dovecot.indexes" ma prava rw- --- ---.. proto jsem dodal ACL, aby i presto mela pristup skupina users... Jak to mam tedy prenastavit, musi se do udelat jako default ACL, protoze dovecot.index si vytvari sam dovecot pro kazde zmene ve slozce...
Dekuju
---
', tak ji opravte.
# file: dovecot.index # owner: lubo # group: users user::rw- group::rwx #effective:rw- group:users:rwx #effective:rw- mask::rw- other::---vse funguje, protoze sys. prava jsou pro skupinu rw- potom pavel prekopiruje neco do slozky .Public a dovecot.indexes ma nasledne prava zase takova:
# file: dovecot.index # owner: pavel # group: users user::rw- group::rwx #effective:--- group:users:rwx #effective:--- mask::--- other::---nechapu tedy toto: group:users:rwx..
strace
.
setfacl -R -d --set u::rwx,g:users:rwx,o::- .Public...
... ono mi to driv fungovalo, potom jsem kopirovanim prisel o ACL a podle zapisku, jak jsem to delal, jsem je nastavil.. A uz to nejde... Jestli zase odpovidam na neco jinyho, nez se ptate, tak se omlouvam setfacl -d -m g:users:rwx,m::rwx adresar
Ale tím zajistíte jen to, jak budou vypadat práva v okamžiku vytvoření souboru. Pokud je ten program, který tam soubor "nahrává", následně změní, tak s tím nezmůžete nic.
setfacl -d --set u:lubo:rw-,o::- TEST
, ale nakopirovany soubor pres Sambu ma prava rwx i pro skupinu (nehlede na to, ze soubory bych mel rad jen rw- --- ---). Kdyz ale vytvorim soubor s pravy roota (v adresari TEST) primo na serveru, uzivatel ho otevre, coz je to co potrebuju...
Tiskni
Sdílej: