Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Not shown: 1710 closed ports
PORT STATE SERVICE VERSION
53/tcp open domain ISC BIND dnsmasq-2.35
443/tcp open ssl/http m0n0wall FreeBSD firewall web interface
|_ HTML title: 401 Unauthorized
1723/tcp open pptp FreeBSD mpd-3.18 (Firmware: 257)
8000/tcp open http m0n0wall http portal
|_ HTML title: Site doesn't have a title.
Service Info: OS: FreeBSD; Device: firewall
K cemu tam maji port 1723? Nemyslim k cemu je dobry obecne, ale k cemu ho potrebuji v tehle siti? nmap jsem poustel z notebooku na branu(?) uvnitr wifi site slouzici k pripojeni do internetu.
Nemyslim k cemu je dobry obecneneviem ako obecne myslis, ale podla vypisu vidis ze sa jedna o pptp, takze ja osobne by sm predpokladal kvoli VPNke .. ovsem o sieti co pises neviem nic..
smerem dovnitr site nedava moc smysl, ne?Proč by ne? Pokud není wifi síť zabezpečena nějakým šifrovacím protokolem, může být pptp spojení použito právě pro vytvoření šifrovaného tunelu mezi klientem a pptp serverem. Např. také po sestavení pptp spojení se už klient nemusí autentizovat na autentizační www stránce před přístupem do internetu.
netstat -lp
, vypise to jmeno procesu, ktery posloucha na danem portu...
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
netstat -lp | grep 1723
ani
netstat -lp | grep pptp
nedava zadny vysledek.
Tiskni
Sdílej: