Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Could not open /dev/vmmon: No such file or directory. Please make sure that the kernel module `vmmon' is loaded. Failed to initialize monitor device. Unable to change virtual machine power state: Cannot find a valid peer process to connect to. Failed to reply to the dialog: Pipe: Read failedVyzera to tak,ze subor /dev/vmmon sa neulozi ,alebo sa rovno vymaze.Po novej instalacii sa vsetko zopakuje az do dalsieho spustenia. Vie prosim niekto ako to fixnut.
No,ale ako tento subor presvedcit aby po vypnuti zostal sediet na mieste. [...] Subor odpochoduje.Nebude to tym, ze je to nie subor, ale device? Neviem, len hadam.
v podstate ak chcem aby bezal,mozem tu instalacku opakovat dookola,alebo nevypnut fyzicky comp
Z tohodle usuzuji, že problém bude opravdu v tom, že se nespouští služba vmware
při startu systému. A nebo ošklivě válčí server s workstation.
rpm -e tvrdi,ze vmware nie je nainstalovany
Ten balíček se jmenuje VMware-server apod.
Sakra, to aj po odinstalovani servra?A nemoze to byt aj atypickou instalaciou pre dnesnu dobu(rpm -i) Stejne sa mi nelubi,ze YaST si z rpm -kou nevie rady.
Tak po řádné odinstalaci serveru by se to stát nemělo . Yast by si s rpm rozumnět měl. Možná jde ta nekonzistence dál.
Neviem teraz isto,ale vmware-workstation som myslim skusal.
V RHEL to je s velkým VM. Když tak si ve všech balíčcích rpm -qa
zkus pohledat.
Mimochodom to -Uv co znamena?
RTFM
včera 18:46 Heron ... spouštíte tu službu (vmware) při startu a ve správném runlevelu? ...a
včera 19:37 Heron Z tohodle usuzuji, že problém bude opravdu v tom, že se nespouští služba vmware
při startu systému.
Zatim nezodpovezenorpm --rebuilddb
- znovu sestavi databazi naistalovanych balicku.
Dal bych postupoval takto
1. rpm- Uvh vmware-server-balicek
2. spustit vmware-config.pl
- configurace prostredi vmware serveru a zaroven se tady sestavi ten vmmon
Pokud problemy zustanou zkusil bych jeste aplikaci prislusneho 'any-any' patche http://groups.google.com/group/vmkernelnewbies/files
Tiskni
Sdílej: