abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:33 | Zajímavý článek

    Sny o designu GNOME Shellu, článek s náhledy a videi, představuje dlouhodobou vizi týmu GNOME pro vylepšení uživatelského rozhraní GNOME Shellu. Zatímco nedávné verze přinášely spíše drobné úpravy, designéři nyní plánují zásadnější změny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu důležitých bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb. Nově vyžaduje podporu ECC (Elliptic Curve Cryptography) v libcrypto, včetně křivky NISTP521.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.6 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. S novými obrazy pro Orange Pi 4 Pro, Orange Pi Zero 3W a Odroid M1/M1S/M2. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Námořní drony používané elitními jednotkami britského královského námořnictva tajně posílaly údaje do Číny. Stroje vybavené čínskými komponenty měly být využívány pro vojenské operace na Blízkém východě. Kamery na dálkově řízených průzkumných člunech K3 Scout byly vybavené součástkami, které bez vědomí britského námořnictva odesílaly informace do spojeného zařízení v Číně. Britské námořní síly využívaly flotilu námořních dronů

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | IT novinky

    Alza.cz nabízí herní AlzaPC s předinstalovaným Linuxem (YouTube), konkrétně s linuxovou distribucí Bazzite (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:55 | Nová verze

    Squeak (Wikipedie), open source implementace programovacího jazyka a prostředí Smalltalk, byl vydán ve verzi 6.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Bezpečnostní upozornění

    V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Zapscape aneb CVE-2026-64561. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala 6 let (od července 2020 do července 2026).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.8. 19:00 | IT novinky

    Počítačová hra Knytt napsaná v Multimedia Fusion 2 byla vydána před 20 lety. Při této příležitosti byl dnes představen moderní port (YouTube) této plošinovky na současné operační systémy pod názvem Knytt Classic. Je zdarma k dispozici na Steamu a GOG.com.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    10.8. 16:00 | IT novinky

    Americká technologická společnost Meta Platforms představila nový model umělé inteligence (AI) Muse Glimmer. Model je menší než přední modely AI od konkurence a má běžet přímo na počítačích uživatelů. Meta model zpřístupní jako open source, tedy otevřený software. Nový model je navržen tak, aby zvládal takzvané agentní úkoly na počítačích se spotřebitelskou grafickou kartou. Klade si tak za cíl uspokojit poptávku po systémech AI, které běží přímo na zařízeních uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    10.8. 12:11 | Pozvánky

    V pátek 28. srpna 2026 se v pražském Karlíně uskuteční již osmý Mobilní Hackday. Akce začne v 10:00 a potrvá až do večera. Setkání proběhne v prostorách SUSE Linux, s.r.o. na adrese Křižíkova 148/34, Praha 8 – Karlín. Nejbližší zastávkou je Křižíkova, kam se lze dostat tramvají i metrem. Na programu budou například novinky z posledních měsíců, možnosti, jak si zjednodušit práci s LLM/AI, a také nová linuxová distribuce BengalOS, včetně … více »

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (6%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (23%)
    Celkem 2369 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: dvakrát X

    29.4.2003 13:44 pavel
    dvakrát X
    Přečteno: 309×
    Jak se dají na jednom počítači provozovat dvoje Xka. Potřeboval bych mít na dvou "konsolích" spuštěný Xka. Jedny normální a druhý ze vzdáleného serveru. Dík moc za radu

    Odpovědi

    29.4.2003 13:55 kokot
    Rozbalit Rozbalit vše dvakrát X
    normalni nastartujes normalne (xdm, kdm, gdm,..) nebo startx, pak mas 2 moznosti: 1) instalujes Xnest a das Xnest :1 -query masina dostanes X v X 2) prepnes se na konzolu a das: X -query masina -- :1, mezi X se budes prepinat Ctrl-Alt-[7:8] mozna jsem tu synatxi prochu spletl, nemam moznost to ted zkoumat
    29.4.2003 13:56 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše dvakrát X
    To je tuším FAQ. Ty druhý pustíš X -- :1 -query jméno_počítače resp. -broadcast, resp. ... viz Xserver(1)
    29.4.2003 13:58 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše dvakrát X
    Jo sorry, ,,--`` tam nepatří.
    29.4.2003 19:07 ...... | skóre: 41 | blog: ...
    Rozbalit Rozbalit vše dvakrát X
    já osobně se v tom zas tak moc nevyznám ale funguje mi startx -- :1.0 ale na jiné mašině to nevím asi bych se tam první musel dostat přes ssh nebo telenet je to tak????
    29.4.2003 21:21 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše dvakrát X
    Ne. Vzdáleně spouštěné X spočívají v tom, že mi někde jede display manager (xdm), já si pustím X -query ..., a přihlásím se do X už na tom druhým počítači. Není to nijak zvlášť bezpečný, protože komunikace se nekryptuje, ale pro X-terminály na separátní síti je to ideální. Viz Xserver(1), xdm(1).
    29.4.2003 20:02 Ľubomír Host | skóre: 19 | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše dvakrát X
    mozno nepotrebujes na vzdialenom serveri spustat cely X-window manager (KDE, gnome, icewm, blackbox, fvwm, tvwm, fluxbox, ...), ale staci ti xterminal pripadne nejake GUI aplikacia. 1.) skus sa na vzdialeny server nalogovat cez ssh s forwardovanim Xov: ssh -X -l login server.sk Ak nahodou nie je na vzdialenom serveri povolene forwardovanie Xov, skus poziadat roota aby to povolil --> /etc/ssh/sshd.conf (mozno ani nevie, co to je ;) 2.) na lokale v spustenych Xoch vytukat: xhost server.sk . Je to ale trosku insecure 3.) malicko bezpecnejsie: u seba zistis super tajny kluc, ktory musia tvoje GUI aplikacie vediet, aby sa mohli pripojit do tvojich Xov. Spravis to prikazom xauth list To ti vypluje bordel typu: amd2/unix:0 MIT-MAGIC-COOKIE-1 e18739e54e4c72c84da8670beb7f237a a na remote serveri vytukas nieco podobne: xauth add tvoja.ip.adre.sa:0 MIT-MAGIC-COOKIE-1 e18739e54e4c72c84da8670beb7f237a export DISPLAY=tvoja.ip.adre.sa:0.0 a mozes si spustit mozillu: mozilla & Aby sa mohli aplikacie zvonku pripojit na tvoj X server musis tvoj X server pocuvat na porte 6000 (niekedy byva vypnute kvoli bezpecnosti ale nie je problem zapnut). A mozes pouzit jeden z mojich skriptikov, s ktorym si nebudes musiet pamatat ten bordel okolo xauth list, xauth add, export DISPLAY, ... Najdes ho tuto: http://platon.sk/cvs/cvs.php/scripts/shell/ssh-utils/xssh/ Heslo do ssh sa pise 2x, lebo raz sa posle ten kluc na ten server a 2. sa normalne pripojis a mozes spustat GUI aplikacie. Este to chce na remote stroji dat si nejaky bordel do ~/.bashrc (ze aky najdes na tej adrese), aby sa ti automaticky nastavilo DISPLAY ked sa nalogujes. Takze xssh je moja nadstavba na ssh ;)
    29.4.2003 20:50 kaaja | skóre: 22 | Plzen!
    Rozbalit Rozbalit vše dvakrát X
    startx -- :1
    29.4.2003 21:22 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše dvakrát X
    To nejsou vzdáleně spouštěné X. Viz výš.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.