Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
# X -configureBuď ti zahlásí chybu, nebo vytvoří funkční konfigurák v adresáři
/root
a napíše, jak ho otestovat. Ten pak můžeš zkopírovat do /etc/X11/xorg.conf
a případně ho dál upravovat.
# init 3
Ale jestli chceš ty údaje pro ovladač radeon, budiž:
Section "Module" Load "dbe" # Double buffer extension SubSection "extmod" Option "omit xfree86-dga" # don't initialise the DGA extension EndSubSection Load "freetype" Load "glx" Load "dri" Load "drm" EndSection Section "Device" Identifier "atina" Driver "radeon" Option "XAANoOffscreenPixmaps" "true" #needed for aiglx Option "DRI" "true" EndSection Section "DRI" Group "video" Mode 0666 EndSectionAsi tak nějak. Netvrdím, že je to dokonalé.
Podle toho, jakou máte grafickou kartu -- to jste nám neřekl -- můžete zkusit ovladač radeonhd
.
Určitě víte, že existujou proprietární ovladače k ATI/AMD grafickým kartám -- ATI Catalyst, resp. fglrx. Ale těm bych se obloukem vyhnul, protože způsobujou často vytuhnutí systému.
lspci
.
Vůbec se nezlobím. Proprietární se vlastně = nesvobodné či = NE Open Source. Základním rysem svobodného softwaru, a i Open Source (a tedy i svobodných či open-source ovladačů) je právo na zdrojové texty (kód), právo je modifikovat a dál je bez modifickací či s modifikacemi zdarma či za úplatu šířit.
Proprietární ovladače (a tedy např. ATI Catalyst) jsou vlastně černou skříňkou, protože k nim nejsou k dispozici zdrojové texty. Je to černá skříňka, u které nevíte, co kdy udělá.
Jinak pokud byste se více zajímal o svobodný software (Debian obsahuje jenom svobodný software), tak doporučuju tento článek: Co je svobodný software?.
"Čistý" Debian obsahuje jenom svobodný software. Ty proprietární ovladače ("černé skříňky") byste si musel nainstalovat z jiného repozitáře, případně si je stáhnout ze stránek ATI/AMD.
V žádném případě jste nemohl daný ovladače ("radeon") získat nelegálně. S tím si nedělejte hlavu.
Jinak, kdybyste pozorněji četl, tak jsem napsal, že "Debian obsahuje pouze svobodný software". Pro rejpaly: Vím, že si můžete do Debianu nainstalovat nesvobodné programy, ale CD (DVD, Blu-ray a tak) Debianu obsahují pouze svobodný software.
Existují tzv. repozitáře (balíčků). Odtud je bere program apt-get
.
Jinak pochopeno správně.
Vezme ho v repozitáři - to je nějaký adresář někde na nějakém serveru, který máš nastaven ve své distribuci. Můžeš jich mít nastaveno i více. Balíčkovací systém (zastoupený programem apt-get) při požadavku na instalaci zkontroluje, zda se tam požadovaný SW nachází. Pokud ano, zkontroluje také, zda nepotřebuješ nějaké závislé programy a spolu s nimi ho nainstaluje. Mj. také zkontroluje, jestli některý soubor z instalovaných balíků nekonfliktuje s již existujícím souborem na disku - pokud ano, upozorní tě na to a nedovolí takový program nainstalovat.
No a zazvonil zvonec a pohádky je konec. Tato diskuze není učebnicí Linuxu.
Je linux opravdu pro kazdeho?Je pro každého, kdo je ochoten ho používat a nepotřebuje nutně používat nějaký konkrétní nepodporovaný software nebo hardware
Proc jsem nedostal odpovet stylu: 1- zadej prikaz lscpi a ukaz nam co ti vypsalo.? 2- prepis v xorg.conf to a to, pripadne ukazka co kde ma byt zapsano
Protože tohle není školka, kde tě povedou za ručičku. Takováto asistence znamená sedět u tvého dotazu, reloadovat, čekat na jednotlivé odpovědi a zase hledat řešení. Pokud chceš dostat co nejlepší odpověď, máš podat co nejvíce informací, a ne je ze sebe nechat ždímat jak z chlupaté deky. Pokud si to, co jsem ti dal z výpisu, projdeš, zajisté to zařadíš správně do svého xorg.conf.
Pravda jeden z vas mi ukazal vzor co ma byt v xorg.conf, ale k tomu pripsal dodatek, "nebo tak nejak"
Dodatek "asi tak nějak" neznamená nejistotu, ale to, že možností různých voleb je spousta. Tohle ti může, nebo také nemusí, vyhovovat. Fungovat to ale bude, pokud neuděláš chyby někde jinde. Pro možnosti voleb si najdi na netu, jaké jsou možnosti voleb pro konkrétní použitý ovladač.
Protože např. v Ubuntu můžete spoustu věcí udělat (nakonfigurovat) pomocí nějakého klikacího nástroje. To v Debianu moc nejde.
Tak jak mi stale jeste nikdo neodpovedel na zkl. rozdil mezi Windows a Linux, kterej stale neznam, tak uplne stejne neznam rozdil mezi Ubuntu a Debianem.Úplně nejzákladnějším rozdílem mezi GNU/Linuxem a MS Windows je to, že MS Windows nejsou svobodným softwarem (nejsou dokonce ani Open Source), zatímco GNU/Linux svobodným softwarem je. Ubuntu vychází z Debianu, ale přidává věci navíc, aby bylo více uživatelsky přívětivé. Toť ve zkratce.
ale ani jeden z lidi, ktery mi kdy odpovidal na dotazy, mne v podstate neodpovedel(asi se blbe ptam). Vsichni totiz pocitate s urcitymi znalostmi a s urcitymi schopnosti.To je ono, proč říkám, že Debian není pro začátečníka to pravé ořechové. V distribucích typu Ubuntu, Mandriva, OpenSuse (...) se nejdřív naučíte základním dovednostem (znalostem) a pak teprve můžete začít "koketovat" s Debianem. Když chcete studovat VŠ, tak taky musíte nejdřív absolvovat školu střední (a před ní samozřejmě základní). Nemůžete ihned ze základní školy hupsnout na VŠ.
Je linux opravdu pro kazdeho?Špatná otázka. Spíš byste se měl ptát: Je Debian pro každého? nebo Je Ubuntu pro každého? Každá distribuce je totiž jinak náročná na uživatelovy znalosti (dovednosti). Zmíněný Debian není pro každého -- je pro zkušenější uživatele. Ubuntu např. ale taky není pro každého.
Je zajem na tom, aby se siril i mezi obycejne lidi?Nedokážu odpovědět. Myslím si ale, že čím víc lidí (a tedy i BFU) bude GNU/Linux používat, tím víc firem bude pro GNU/Linux vyvíjet software (komerční), tím víc firem bude brát na GNU/Linux potaz...
Nic vám nebrání položit nový dotaz s titulkem třeba "Rozdíl mezi MS Windows a GNU/Linuxem?".
Taky si myslím, že Debian není distribuce pro úplného začátečníka. Taky doporučuju pro začátečníka Ubuntu, Mandrivu, OpenSuse a tak.
A jinak se v me hlave zrodil plan, jak se neco naucit, a proto se ptam se, najde se nekdo kdo mne provede tim co jsem si usmyslel? Samozrejme ne v prubehu jednoho vecera, ale treba jednoho, dvou mesicu.
Jelikoz ja sam osobne jsem nikdy neprovadel instalaci a na pude ma puvodni PC, kde je to Ubuntu, tak jsem si usmyslel, projed na nem vse od zacatku. To znamena vsechno co v tom PC je smazat, aby to bylo jako kdybych ho zrovna seskladal z nove koupenych komponentu a naledne tam vse nainstalovat.Z nejakyho duvodu jsu pro distro Debian, ale svuj duvod nedokazu vysvetlit.
Moje predstava je, ze bych tu krabici propojil s timto PC a vse ridil Pomoci techto vstupu a vystupu (teto klavesnice na kterou pisi a s timto monitorem na kterej se divam.) Z toho vyplyvaj prvni dotazy
Jestlize v tom starym PC vse smazu, bude mozne mu jako prvni rict, ?aby fungovalo sitove spojeni, aby sel ovladat z druheho PC, nebo bude nutne _samostatny monitor, samostatna klavesnice?
A druha vec. Protoze uz davno nevim z ceho je ten pocitac slozen, nemelo by se pred tim nez se tam vse smaze, vytahnout nejak inforamce o tom jaka tam je napr. graf.karta, procesor, pamet atd.?
co je to flame?http://cs.wikipedia.org/wiki/Flame_war
Takze jste to odhadl driv nez jsme se k tomu dostali. K odpovedi vyse musim dota
jednak se omlouvam jestli jsem byl jakymkoli zpusobem nezdvorili, a pak vam musim dat zapravdu, protoze sam jsu clovek, ktery by vam v jinych odvetvi rekl presne to samy. "Nikdo te nebude vodit z rucicku" Jina vec je, ze jestli jsem se na PC neco nauci, tak to bylo prave diky tomu, ze mi nekdo rekl udelej to a ta a ja si nasladne zjistil, co jsem to vlastne delal. Ono je to tezky, protoze kdyz zadam do vyhledace "jak prehrat hudbu" tak mi najde tisice stranek, kde budou mimo jine i prodejci hifi a ja ho budu dve hod. prohlizet s nulovym vuysledkem. Zatimco kdyz tam zadam "amarok", tak mi okamzite vybehne prehravac hudby pro linuxJestli ze mam neco doma, tak chcu vedet jak to funguje a chcu byt schopen to ovladat (ne jen klikat na neco).Už budu fakt končit, ale zcela upřímně ti k tomuto poradím: zkus Arch Linux. Ne proto, že je to má oblíbená distribuce, ale proto, že je mnohem jednodušší než Gentoo nebo LFS, a přitom se s ní dost naučíš. Na stránkách Archu je myslím aktualizovaná instalační příručka, tak si ji vytiskni a v klidu podle ní postupuj. Arch má extrémně jednoduché a přehledné konfigurační soubory a při jeho instalaci s pročítáním uvedené příručky se něco i naučíš. Osobně jsem ho jednou zkusil a okamžitě jsem si ho zamiloval. Instalace je jednoduchá a přitom tě naučí víc, než zkoumání jiné běžící distribuce. Navíc budeš odměněn její rychlostí. Měj se hezky, Ota.
Tiskni Sdílej: