Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Zatím se mi nikde nepodařilo najít program, který by dodatečně šifroval provoz běžně užívaných programů
Nic takového není, protože běžně užívané programy
mohou používat různé vzájemně neslučitelné protokoly (např. SIP/RTP a H.232).
Nicméně je možné šifrovat na nižší úrovní pomocí šifrovaných tunelů (např. openvpn) nebo rozšířeních IP jako je IPsec.
Pokud se omezíte na protokol RTP, existuje šifrovaná varianta SRTP, kterou některé programy umí.
Vzhledem k tomu, že SRTP je nezávislé na SIP, tak existuje i RTP proxy, která umí dodatečně šifrovat, tak jak jste si to představoval. Na její jméno si ale nevzpomínám.
jako je třeba Skype.
Skype je údajně již šifrovaný, nicméně z toho, co se o něm ví, tak provozovatel sítě má možnost libovolný hovor dešifrovat.
jedinou volbou použít Twinkle
Používáte někdo s úspěchem nějaký jiný program, který šifrování zvládá?Pouzivam ihu, ktery umi i sifrovat.
To šifrování přes VPN vypadá zajímavě. Můžete se prosím více rezepsat nebo doporučit literaturu? Jak už jsem psal. Ani jeden z počítačů nemá veřejnou IP a nejsou ve stejné síti. Jeden ADSL a druhý WIFI privátního poskytovatele.
Jinak jsem začal testovat Gizmo. Zatím jsem neměl možnost otestovat hovor mezi dvěma účastníky, ale zkušební hovor byl v lepší kvalitě než u Skype.Nevíte někdo, jestli se síť Gizma taky tvořená tím, že si dělá servery z jednotlivých účastníků? Na stránce s odkazy na software jsem našel několik způsobů šifrování. Jsou všechny spolehlivé? Jak kvalitní je třeba SRTP? Jak otestovat, jestli Gizmo po zaškrtnutí šifrování opravdu šifruje? Napadlo mě jen, že by ho měl jeden účastník zapnuté a drhý vypnuté. To mi ale moc spolehlivé nepřipadá.
arecord | oggenc
a na druhé straně mplayer
.
Tiskni
Sdílej: