Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
option new-name code new-code = definition ;
ale nieje tam napisane, ci je tu definicu nutne uviest v oboch configoch jak dhcpd.conf a tiez dhclient.conf
aby aj klient aj server boli schopny transformovat meno na cislo. (To hadam).
Potom sa na servery nova hodnota definuje narp. ak je definicia
option use-zephyr code 180 = integer;
hodnota sa zada ako
option use-zephyr 8;
ale neviem ako mam pomocou dhcpclienta hodnotu ziskat.
Neviete niekto??
Dik
ale nieje tam napisane, ci je tu definicu nutne uviest v oboch configoch jak dhcpd.conf a tiez dhclient.conf aby aj klient aj server boli schopny transformovat meno na cislo. (To hadam).
Definici volby i požadavek, že chcete tuto volbu získat ze serveru, je nutné uvést v konfiguraci klienta.
Obecně v DHCP protokolu se žádné názvy voleb nepřenáší. Tam právě proudí čísla voleb a jejich zakódované hodnoty. Klient i server tak musí mít shodnou konfiguraci, aby věděli, jaké číslo volby je zajímá a jakým způsobem se hodnota kóduje/dekóduje v protokolu.
eviem ako mam pomocou dhcpclienta hodnotu ziskat
Tohoto klienta nepoužívám, ale tipl bych si, že výsledek bude uložený někde ve /var/lib/. Případně bude možné nechat si z klienta spustit externí skript, který údaje dostane jako poziční argumenty.
Mohli by ste mi opisat este tu komunikaciu z obecneho hladiska. Ja skusim napisat, co som teda zatial poskladal, ak to nieje dobre, prosim opravte ma. Klient aj server maju definicie konkretnej option , jej kodu , a typu Klient vysle poziadavku vrat option xyz, co sa vlastne prelozi do vrat kod xyz a server zasle xyz = lalalla.
Tak jest.
Je to tak, ze server zasiela vzdy nejake zakladne option ako su napr. IP adresa alebo maska, alebo zasle len a len tie hodnoty ktore specifikuje klient. Inak povedane, je mozne aby klient poslal dotaz, posli mi len option xyz a nic ine? Dik.
RFC zná požadavek klienta typu INFORM. Ten slouží právě na získání voleb, které nesouvisí s přidělováním IP adresy klientovi.
Pokud klient chce získat i adresu, musí použít požadavky DISCOVER/REQUEST. Samotné adresy se přenáší ve zvláštních hlavičkách protokolu a jsou považovány za něco výjimečného na rozdíl od ostatních voleb. Tento komplikovaný způsob je dán historicky, kdy byla snaha udržet zpětnou kompatibilitu s BOOTP protokolem.
V DHCPv6 už to je zařízené lépe, ale to vás asi teď nezajímá.
Tiskni
Sdílej: