Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Nemám teraz po ruke *buntu, ale skúsil by som najprv pozrieť ten /etc/apt/sources.list
, možno sa nejakým nedopatrením poškodil súbor. Neviem či je to čo si poslal v takom tvare len tým, že je to html, ale myslím, že by mali byt jednotlive zdroje oddelene enterom, a okrem toho, mam pocit, ze lokálne repository by malo byt v tvare file:///path/atd
. Aspoň čo si pamätám na Debian-e.
Trocha ma tam mýlia tie repository Fedory a OpenSuse, možno pri ich pridávaní vznikla nekonzistencia.
Skús prípadne pripojiť ten sources.list, alebo skús pohľadať na net-e, ako má vypadať jeho korektná verzia.
#deb cdrom:[Kubuntu 8.04.1 _Hardy Heron_ - Release amd64 (20080701.2)]/ hardy main restricted # See http://help.ubuntu.com/community/UpgradeNotes for how to upgrade to # newer versions of the distribution. deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy main restricted deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy main restricted ## Major bug fix updates produced after the final release of the ## distribution. deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy-updates main restricted deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy-updates main restricted ## N.B. software from this repository is ENTIRELY UNSUPPORTED by the Ubuntu ## team, and may not be under a free licence. Please satisfy yourself as to ## your rights to use the software. Also, please note that software in ## universe WILL NOT receive any review or updates from the Ubuntu security ## team. deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy universe deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy universe deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy-updates universe deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy-updates universe ## N.B. software from this repository is ENTIRELY UNSUPPORTED by the Ubuntu ## team, and may not be under a free licence. Please satisfy yourself as to ## your rights to use the software. Also, please note that software in ## multiverse WILL NOT receive any review or updates from the Ubuntu ## security team. deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy multiverse deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy multiverse deb http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy-updates multiverse deb-src http://cz.archive.ubuntu.com/ubuntu/ hardy-updates multiverse ## Uncomment the following two lines to add software from the 'backports' ## repository.
Takhle vypadá můj /etc/apt/sources.list
. Platí pro Kubuntu 8.04.1 -- Hardy Heron pro architekturu x86-64. Takže si ten svůj sources.list podle toho uprav.
Tiskni
Sdílej: