Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
ntpdate-debian&&/etc/init.d/hwclock.sh stop
. Řešení to teda není, ale fungovat to bude.
date
)? "Neudelalo" znamena presne co - stale mate casovou zonu CEST, nebo sice mate CET, ale zaroven se vam hodiny posunuly o hodinu dopredu? Jestli jeste mate logy z onoho osudneho dne, jak v nich vypada casova posloupnost kolem treti rano?
co treba zkusit smazat /etc/adjtimeadjtime slouží k něčemu jinému
/etc/adjtime
, jestli je tam na posledním řádku UTC
nebo LOCAL
, a také do startovacích skriptů, s jakým parametrem se tam spouští příkaz hwclock
. Jestli byl ale zapnutý, napadá mne jen nějaký user space démon, který by to přehodil (ale ten by to měl přehodit spíš obráceně), nebo synchronizace vůči nějakému nespolehlivému zdroji.
xntpd
používá úpravu rychlosti systémových hodin, nejspíš pomocí adjtimex()
. Nevím, jaká konfigurace je připravená na Debianu, ale třeba na OpenSuSE stačí do označeného místa v ntp.conf
dopsat adresy serverů, vůči kterým se má synchronizovat.
xntpd
, ale balíček se může jmenovat nijak - třeba ntp, ntpd apod. Zkuste hledat všechno, co má v názvu "ntp".
ntp
, nainstalujete ho normalne pres aptitude/apt-get. Konfigurace je v /etc/ntp.conf
, ale dalsi veci si uz vyhledejte sam, at vite, co cinite.
tím jsem pravděpodobně zjistil, že mám správně nastavený timezone ... kde je tedy ale problém? nevíte tedy jak to funguje? díkydate --date="2008-10-01 10:00:00 utc"
vyhodí to ... 12:00:00 CESTdate --date="2008-11-01 10:00:00 utc"
vyhodí to ... 11:00:00 CET
Píšete do špatného vlánka.
Funguje to tak, že v jádře běží čas v UTC. Příkaz date
přes funkce standardní knihovny si tento jaderný čas nechá převést na čas místní a ten vystiskne.
Pravidla pro převod času na místní jsou uložena v /etc/localtime. Tento soubor je v naších zeměpisných souřadnicích roven souboru /usr/share/zoneinfo/Europe/Prague.
Aby tomu tak skutečně bylo, startovací skripty distribuce tam správný soubor kopírují (někde se používají symbolické odkazy). Odladěné distribuce si tohle hlídají i při aktualizaci balíku souborů s definicemi zón (balík timezone-data). Určení správné časové zóny je práce pro správce / DHCP klienta.
Další problém je, jak je uložen čas v hardwarových (reálných) hodinách. Primitivní operační systémy typu DOS/Windows vyžadují, aby jejich čas byl ten místní. Pak při každém posunu času tyto hodiny upravují a někam si poznamenají, že tak učinily. Rozumné operační systémy mohou mít reálné hodiny jak v místním čase, tak i v UTC (tato druhá možnost je praktičtější). Proto je třeba i tuto informaci operačnímu systému sdělit, což je opět práce pro správce.
K reálným hodinám se lze dostat nástrojem hwclock.
Pokud budeme hovořit o Debianu, tak se podívejte na startovací skript /etc/init.d/hwclock.sh a konfigurační soubory /etc/timezone a /etc/default/rcS. Povídání pro správce je v Návodu pro správce.
Jste si jistý, že to takto bylo i tehdy v noci?
Pokud vám následující příkazy a výstup souhlasí, tak by vše mělo fungovat:
$ date --date="2008-10-26 00:59:59 utc" Ne říj 26 02:59:59 CEST 2008 $ date --date="2008-10-26 00:59:59 utc + 1 second" Ne říj 26 02:00:00 CET 2008
Jestli tomu, nevěříte, tak si to vyzkoušejte na živým stroji. (Mimochodem já mám na jednom serveru taky Debian a čas mám v naprostém pořádku.)
zkontroloval jsem /etc/localtime ... je úplně identický /usr/share/zoneinfo/Europe/Prague /etc/timezone obsahuje "Europe/Prague" v /etc/default/rcS je nastaveno UTC=yes tak v čem je problém, že se čas nemění při přechodu na letní / zimní čas ...? díky.
apt-get install ntpa po instalaci jsem nikde nenašel vámi doporučené xntp ... kde tedy mohu stáhnout tento daemon ... dík
TZ='Europe/Prague'; export TZ
) nakopirovat do sveho ~/.profile
. To ale nastavi casovou zonu jen pro jednoho uzivatele, pokud chcete nastavit implicitni pro cely server (individualni nastaveni uzivatelu provedena predchozim zpusobem nebudou dotcena), tak dejte dpkg-reconfigure tzdata
(pod rootem, ofkoz).
date
?
Nebo by tam mohl mít zastaralou definici časové zóny...To bude asi tím. Původně mě to nenapadlo, ale zdá se, že při nastavování tzdata si Debian vytvoří nějakou lokální kopii pravidel (do
/etc/localtime
) a s tou už potom při aktualizacích nehýbe. Smazal jsem mu to, přeinstaloval tzdata a zkusil jsem letošní přechod na zimní čas - zdá se, že aspoň to už funguje.
/etc/localtime
obhospodarovaval sam (tj. na zacatku pri instalaci jste zonu nenastavoval, nebo jste smaznul /etc/timezone
), pak se vam do toho debian samozrejme nesere.
Setting up tzdata (2008h-2) ... User defined timezone, leaving /etc/localtime unchanged.Zónu jsem při instalaci nastavil a
/etc/timezone
jsem nemazal.
Vybirame z /var/lib/dpkg/info/tzdata.postinst
... # If the user prefers to manage the timezone by itself, let him doing that. if ! [ -e /etc/timezone ] && [ -z "$DEBCONF_RECONFIGURE" ] ; then db_stop echo echo "User defined timezone, leaving /etc/localtime unchanged." else ...
Tiskni
Sdílej: