Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Na iVysílání lze zhlédnout všechny díly kultovního sci-fi seriálu Červený trpaslík.
Společnost Valve aktualizovala přehled o hardwarovém a softwarovém vybavení uživatelů služby Steam. Podíl uživatelů Linuxu dosáhl v březnu 5,33 % (Windows -4,28 %, OSX +1,19 %, Linux +3,10 %). Nejčastěji používané linuxové distribuce jsou Arch Linux, Linux Mint a Ubuntu. Při výběru jenom Linuxu vede SteamOS Holo s 24,48 %. Procesor AMD používá 67,48 % hráčů na Linuxu.
wine-(verze)-mdv2009.0-x86_64.rpmnebo jakýkoliv jiný. Takže jsem zkoušel kompilaci, jenže
./configure skončí takto:
configure: WARNING: libxrender 32-bit development files not found, XRender won't be supported. configure: WARNING: No OpenGL library found on this system. OpenGL and Direct3D won't be supported. configure: WARNING: libxml2 32-bit development files not found, XML won't be supported. configure: WARNING: libxslt 32-bit development files not found, xslt won't be supported. configure: WARNING: OpenSSL 32-bit development files not found, SSL won't be supported. configure: WARNING: libjpeg 32-bit development files not found, JPEG won't be supported. configure: WARNING: libpng 32-bit development files not found, PNG won't be supported. configure: Finished. Do 'make depend && make' to compile Wine.Takže mi prosím poraďte, kde seženu balíček, nebo mi poraďte knihovny, které mám doinstalovat. Zvláštní je, že se mu nelíbí, že nemám openGL knihovny, ale ony v systému jsou. A když jsem se díval ve "správa softwaru" na nějaký balíček "lib64gl-(něco)" nebo "libgl-(něco)", žádný z nich tam prostě není... Nevím, kde už mám hledat. Jo, a není tam ani balíček "wine-(něco)"... Prosím pomozte. (A omlouvám se za případné začátečnické kecy).
urpmi wine (nebo to někde naklikejte).
Tiskni
Sdílej: