Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »www
. www
se zpravidla používá u webových serverů, ale málokdy se používá někde jinde – u e-mailových serverů, DNS serverů, FTP serverů a u spousty dalších služeb. Internet totiž není jen web, ale i spousta dalších služeb. Mít typ služby jako součást názvu je dobré k tomu, že se tak dají jednotlivé služby odlišit, můžete pak třeba snadno provozovat web server na jednom počítači, DNS server na jiném a mail server ještě na dalším.
A jak www
používat či nepoužívat? Rozhodně bych doporučil ke každému webovému serveru, který nezačíná na www
, udělat i alias s tím www
– spousta lidí tam to www
nacpe automaticky. Zároveň, pokud je to možné, nakonfiguruji DNS a web server tak, aby fungovala i adresa bez www
(protože lidé jsou líní to www.
psát.). Zdůrazňuji ale to pokud je to možné, protože tím vlastně jednu z mnoha služeb (web) udělám něčím výjimečnou a použiju pro ní samotné doménové jméno, bez prefixu služby – což má různé vedlejší efekty. Třeba jen to, že pokud nemám pro doménu třeba example.com
žádný MX záznam (není určen počítač, který má pro tuto doménu přijímat poštu), a jméno example.com
si nasměruju A
záznamem na webový server www.example.com
, zároveň tím říkám, že tento počítač přijímá poštu pro doménu example.com
. Může se stát, že na tom webserveru bude zároveň poštovní server, který poštu pro tuto doménu přijme, ale správce s tím nebude počítat, a začnou se dít nečekané věci. Nebo tam poštovní server nepoběží, a pošta odeslaná na adresy v doméně example.com
bude čekat ve frontách ostatních poštovních serverů třeba týden a ty servery se budou opakovaně pokoušet ji doručit – to taky není zrovna efektivní.
Tiskni
Sdílej: