Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Exploze osobních komunikačních zařízení v Libanonu zabily osm lidí, přibližně 2750 lidí je zraněno. Zhruba 200 jich je v kritickém stavu.
Byla vydána Java 23 / JDK 23. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 12. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze jsou 8, 11, 17 a 21 a bude 25.
Byla vydána betaverze Fedora Linuxu 41, tj. poslední zastávka před vydáním finální verze, která je naplánována na úterý 22. října. Z novinek (ChangeSet) lze vypíchnout Valkey místo nesvobodného Redisu, konec Pythonu 2, instalace proprietárních ovladačů Nvidia s podporou Secure Boot, DNF 5, RPM 4.20, KDE Plasma Mobile Spin, LXQt 2.0, …
Digitální a informační agentura (DIA) přebírá od 1. listopadu správu Registru obyvatel a Registru osob. Převodem pokračuje postupné soustřeďování sdílených informačních systémů státu pod DIA (𝕏).
Společnost Apple vydala nové verze operačních systémů pro svá zařízení: macOS 15 Sequoia, iPadOS 18, tvOS 18, visionOS 2, watchOS 11 a iOS 18.
Konsorcium Linux Foundation představilo svůj nejnovější projekt s názvem OpenSearch Software Foundation zastřešující další vývoj OpenSearch a OpenSearch Dashboards. OpenSearch je forkem vyhledávače Elasticsearch a OpenSearch Dashboards je forkem souvisejícího nástroje pro vizualizaci dat Kibana. V roce 2021 přešly projekty Elasticsearch a Kibana z licence Apache 2.0 na duální licencování pod Server Side Public License (SSPL) a
… více »Valkey, tj. svobodný fork již nesvobodného Redisu, byl vydán v první major verzi 8.0.0 (GitHub). Ve čtvrtek proběhne ve Vídni Valkey Developer Day.
TamaGo je open source framework pro programování ARM a RISC-V systémů na čipu (SoC) v programovacím jazyce Go. Prezentace projektu z OSFC (Open Source Firmware Conference) v pdf na GitHubu.
www
. www
se zpravidla používá u webových serverů, ale málokdy se používá někde jinde – u e-mailových serverů, DNS serverů, FTP serverů a u spousty dalších služeb. Internet totiž není jen web, ale i spousta dalších služeb. Mít typ služby jako součást názvu je dobré k tomu, že se tak dají jednotlivé služby odlišit, můžete pak třeba snadno provozovat web server na jednom počítači, DNS server na jiném a mail server ještě na dalším.
A jak www
používat či nepoužívat? Rozhodně bych doporučil ke každému webovému serveru, který nezačíná na www
, udělat i alias s tím www
– spousta lidí tam to www
nacpe automaticky. Zároveň, pokud je to možné, nakonfiguruji DNS a web server tak, aby fungovala i adresa bez www
(protože lidé jsou líní to www.
psát.). Zdůrazňuji ale to pokud je to možné, protože tím vlastně jednu z mnoha služeb (web) udělám něčím výjimečnou a použiju pro ní samotné doménové jméno, bez prefixu služby – což má různé vedlejší efekty. Třeba jen to, že pokud nemám pro doménu třeba example.com
žádný MX záznam (není určen počítač, který má pro tuto doménu přijímat poštu), a jméno example.com
si nasměruju A
záznamem na webový server www.example.com
, zároveň tím říkám, že tento počítač přijímá poštu pro doménu example.com
. Může se stát, že na tom webserveru bude zároveň poštovní server, který poštu pro tuto doménu přijme, ale správce s tím nebude počítat, a začnou se dít nečekané věci. Nebo tam poštovní server nepoběží, a pošta odeslaná na adresy v doméně example.com
bude čekat ve frontách ostatních poštovních serverů třeba týden a ty servery se budou opakovaně pokoušet ji doručit – to taky není zrovna efektivní.
Tiskni Sdílej: